گالری فیلم
تشریح عملکرد وزارت نفت در زمان کرونا با معاون اول رئیس جمهور
نشست مشترک اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری با مدیران ارشد صنعت نفت بعدازظهر روز سه‌شنبه (۲۳ اردیبهشت‌ماه) به‌منظور تشریح اقدام‌ها و عملکرد وزارت نفت در مقابله با ویروس کرونا و بحث‌های مربوط به تولید و فعالیت‌های در حال انجام صنعت نفت در محل ساختمان مرکزی وزارت نفت برگزار شد.
زنگنه در این نشست گفت: عمده واحدهای قیرسازی به دلیل کاهش شدید تقاضای آن تعطیل شده‌اند و آن‌طور که به من گفته‌اند حدود ۱۴ میلیون لیتر وکیوم باتوم به جای قیر به مازوت تبدیل شد که این موضوع مشکل مازوت را نیز تشدید کرده است.
به گفته زنگنه، کاهش فروش فرآورده‌های نفتی و کاهش فعالیت پمپ بنزین‌ها نیز از دیگر تبعات اقتصادی ویروس کرونا در ایران است که بخشی از جایگاه‌های عرضه بنزین ناچار شدند نیروهای خود را تعدیل کنند.
وزیر نفت گفت: در طول بیش از ۲۰ سالی که در صنعت نفت فعالیت می‌کنم و پیش‌تر از آن را هم دیده بودم، در تاریخ صنعت نفت سابقه نداشته که سوددهی پالایشگاه‌ها به‌شدت پایین بیاید و بسیاری از آنها به حد زیان‌دهی برسد، به‌نحوی که هم‌اکنون قیمت بیشتر فرآورده‌های خروجی پالایشگاه‌ها از نفت‌خام کمتر شده است و ترجیح می‌دهند تولیدی نداشته باشند.
زنگنه با بیان اینکه در همین راستا قیمت محصولات پتروشیمی نیز به تبع کاهش قیمت جهانی نفت پایین آمده است، دلیل این موضوع را کاهش تقاضای خارجی برای خرید محصولات پتروشیمی و کاهش قیمت جهانی نفت اعلام کرد، زیرا خوراک مجتمع‌های پتروشیمی نفت یا گاز است که کاهش قیمت نفت به تبع روی این مسئله نیز اثر قابل‌توجهی داشته است.
وزیر نفت ادامه داد: ذخیره‌سازی‌های نفت‌خام و فرآورده‌ها در ایران و دیگر کشورها افزایش قابل‌توجهی یافته به نحوی که ما اکنون به رقم بی‌سابقه‌ای در ذخیره‌سازی بنزین رسیده‌ایم که تاکنون سابقه نداشته است.
 
This text will be replaced