١٣٩٧/٠٨/١٢ ٩:٠٢ ب ظ
کد خبر : ٧١٢١٠
معاون وزیر نیرو در بخش برق و انرژی گفت:
مشکلات صنعت برق با کمک بخش خصوصی رفع می‌شود
حائری گفت: یک سری مشکلات در حوزه صنعت برق را می توانیم با کمک بخش خصوصی و سندیکا صنعت برق رفع کنیم و این همان معنی اجماع ملی است.
به گزارش پایگاه خبری سهام انرژی،  همایون حائری معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در حاشیه دومین روز برگزاری هجدهمین نمایشگاه بین المللی برق ایران در جمع خبرنگاران گفت: با بررسی و اعمال نظر بخش خصوصی در خصوص راهکارهای رفع مشکلات صنعت برق، می توانیم به نتیجه مطلوب تری دست یابیم.  
حائری با بیان اینکه احداث نیروگاه‌ها با ظرفیت بخش خصوصی در حال پیگیری و اجرا است، گفت: وظیفه اصلی وزارت نیرو تأمین برق است، اگر ببینیم کسری ها و کمبودهایی در فعالیت و سرمایه گذاری بخش خصوصی در احداث نیروگاهها وجود دارد، وزارت نیرو به احداث نیروگاهها ورود خواهد کرد.
وی افزود: در قالب بودجه سال 98 بررسی هایی را انجام می دهیم تا اگر کسری هایی در این بخش وجود دارد، اعتبارات لازم برای فعالیت وزارت نیرو در بحث احداث نیروگاه‌ها دیده شود.
معاون وزیر نیرو در خصوص برنامه های صنعت برق برای تابستان 98 گفت: افزایش قدرت نامی نیروگاه‌های حرارتی به میزان 5 هزار و 223 مگاوات که موجب افزایش قدرت عملی نیروگاههای حرارتی به میزان 4 هزار و 200 مگاوات خواهد شد، در برنامه بخش تولید قرار دارد، همچنین افزایش 150 مگاواتی ظرفیت نیروگاههای برق آبی و 500 مگاواتی ظرفیت تولید برق در بخش تجدیدپذیرها دیده شده است.
وی ادامه داد: همچنین مدیریت بخش تقاضا به میزان 3 هزار مگاوات، تکمیل کننده برنامه های پوشش نیاز پیک تابستان 98 خواهد بود.
حائری با بیان اینکه مصرف تجهیزات سرمایشی در پیک سال گذشته 21 هزار مگاوات و در پیک امسال 23 هزار مگاوات بود، گفت: این میزان برق، به اندازه کل مصرف کشورهای افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان است.
وی ادامه داد: در پیک امسال، مصرف برق به 57 هزار و 97 مگاوات رسید که این رقم در روزهای گذشته به 34 هزار مگاوات کاهش یافت؛ بنابر این، 23 هزار مگاوات از مصرف پیک، مربوط به سیستم سرمایشی بوده است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تصریح کرد: وزارت نیرو در صدد است با به‌کارگیری روش‌هایی مانند تغییر ساعت کار ادارات، مصرف برق را مدیریت کند و به این ترتیب، شدت مصرف انرژی را کاهش دهد.
حائری با اشاره به قرارداد شرکت مپنا و زیمنس آلمان برای احداث نیروگاه لاذقیه در سوریه گفت: اقدامات اجرایی این پروژه آغاز شده و توسط بخش خصوصی در حال پیگیری است.
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از برگزاری دور جدید نشست مشترک بخش خصوصی با معاونت برق و انرژی وزارت نیرو در هفته جاری خبر داد و گفت: یکی از دستاوردهای امسال صنعت برق،آغاز برگزاری منظم نشست های مشترک با بخش خصوصی و سهیم شدن این بخش در بررسی مشکلات صنعت برق است.
وی افزود: با بررسی و اعمال نظر بخش خصوصی در خصوص راهکارهای رفع مشکلات، می توانیم به نتیجه مطلوب تری دست یابیم و از این‌رو، سهم بخش خصوصی در تصمیم سازی صنعت برق پررنگ تر می شود.
حائری با تأکید براینکه باید به موضوع مهم سوخت صرفه جویی شده در بخش تولید برق توجه کرد، گفت: اگر تمامی واحدهای حرارتی به سیکل ترکیبی تبدیل شوند، سالانه 2 میلیارد دلار در مصرف سوخت صرفه‌جویی خواهیم داشت.
وی ادامه داد: به مسئله استفاده از ظرفیت های سوخت صرفه جویی شده برای تسریع در تبدیل واحدهای سیکل ساده به سیکل ترکیبی در قالب بررسی و تدوین لایحه بودجه 98 خواهیم پرداخت و پیشنهادات خود را در این زمینه به هیئت دولت ارائه خواهیم کرد.
  
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :