کد خبر : 71211
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو:
افق صادرات برق ایران به ۳۳ میلیارد دلار قابل پیش بینی است
بختیار گفت:با اشاره به برنامه ریزی‌های صورت گرفته برای افزایش صادرات برق کشور پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۴ میزان صادرات برق ایران به ۳۳ میلیارد دلار برسد.
به گزارش پایگاه خبری سهام انرژی، محسن بختیار معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو در نشست بررسی چالش‌ها و راهکارهای تحقق اهداف صادراتی صنعت برق کشور که در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق ایران برگزار شد، گفت: در برنامه سندیکای صنعت برق با عنوان نقشه راه در این حوزه، سه سناریو برای این موضوع تعریف شده که تا سال ۱۴۰۴ میزان صادرات برق به ۱۷ میلیارد دلار، ۲۲ میلیارد دلار و ۳۳ میلیارد دلار خواهد رسید.
به گفته وی لازم است که برای تحقق این مساله دولت از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده کند و اگر در جایی نیاز به مصوبه دولت و مجلس شورای اسلامی است از آن‌ها بهره بگیریم.
بختیار با بیان اینکه کیفیت کالا و خدمات صنعت برق ایران از استانداردهای بین‌المللی برخوردار است، افزود: این دو شاخص مهم دلیل توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازارهای جهانی است.
وی ادامه داد: باید به این موضوع نیز توجه کرد که دو مقوله کیفیت کالا و خدمات صنعت برق به تنهایی نمی‌تواند برای صادرات خدمات صنعت برق کافی باشد چرا که هم اکنون نیازمند افزایش قدرت رقابت هستیم.
معاون برنامه‌ریزی امور اقتصادی وزارت نیرو حوزه صادرات برق را توانمند دانست و گفت: دلیل این توانمندی نیز ساختار موجود در مجموعه صنعت برق و کیفیت کالاها و خدماتی است که از صنعت برق ایران ارائه می‌شود به گونه‌ای که در بخش دولتی و در بخش خصوصی صنعت برق توانسته موقعیتی را ایجاد کند که در هر دوی این عرصه‌ها رتبه بالایی را داشته باشیم.
به گفته معاون برنامه‌ریزی امور اقتصادی وزارت نیرو، وجود یک پروسه رقابتی امکان حضور در بازارهای بین‌المللی را افزایش می‌دهد لذا پیشنهاد ما تشکیل کنسرسیوم‌ است، چرا که با ایجاد یک کنسرسیوم می‌توانیم علاوه بر افزایش قابلیت‌ها، از رقابت مخرب نیز جلوگیری کنیم.
وی در پایان تاکید کرد: در شرایط کنونی بی‌شک صنعت برق نیازمند حمایت دولت در تمام زمینه‌ها است، بنابراین باید با تقویت بخش خصوصی به فکر افزایش صادرات و ارزآوری باشیم.
انرژی محور توسعه است
نایب رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق در این نشست تخصصی ضمن اعلام نقطه نظرات خود با اشاره به اینکه صادرات صنعت برق از ظرفیت بزرگی برای توسعه اقتصادی کشور برخوردار است، عنوان کرد: صنعت برق هشت برابر متوسط صنعت امکان ایجاد ارزش افزوده دارد.
پیام باقری گفت: امارهای صادرات غیرنفتی نشان می دهد که صادرات صنعت برق در بخش های مختلف از جمله تجهیزات، خدمات و توزیع برق از توان بالایی برخوردار است.
وی ادامه داد: نکته مهم این است که باید رویکرد صادرات را تغییر دهیم، چراکه امروز صادرات غیرنفتی کشور، خام فروشی شده است و باید توجه بیشتری به صنایعی داشت که ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌کنند.
باقری با بیان اینکه انرژی محور توسعه است، افزود: اکنون این انرژی در اختیار صنایعی قرار می گیرد که مواد خام صادر می‌کنند و بیشترین مشکل به این باز می گردد که قیمت انرژی در کشور پایین است و کمک می‌کند که صنایع به جای تولید برای ارزش افزوده به خام فروشی روی بیاورد و به ظاهر صادرات کشور موفق عمل می‌کند.
این عضو هیات مدیره سندیکای صنعت برق تصریح کرد: طی دهه های 70 و 80 ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه صادرات تجهیزت برق فراهم شده که وزارت نیرو سهم عمده ای در آن داشته است و امروز باید به سمت صادرات سوق داده شود.
به گفته وی یکی از راهکارهای عبور از شرایط سخت کنونی حرکت به سمت صادرات است اما قیمت تمام شده تجهیزات صادراتی برای فعالان این حوزه بالاست و سهم تجهیزات و خدمات اندک است. قیمت بالا سبب شده است که فعالان حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی تنها از 10 درصد ظرفیت داخلی تجهیزات استفاده کنند.
باقری دلایل این قیمت های بالا را افزایش قیمت نهاده‌های تولید دانست و گفت: تسهیلات گران و سرمایه‌های در گردشی که بنگاه ها برای حیات خود به نیاز دارند، شرایط را برای انها سخت کرده است.
وی تصریح کرد: صنایع بالادستی به دلیل ارزان بودن انرژی تمایل به سمت صادرات دارند تا اینکه به کمک صنایع داخلی و پایین دست بیایند که رسالت اصلی انها است و به دلیل معافیت های مالیاتی که وجود دارد تمایل به صادرات در انها بیشتر دیده می شود.
باقری عنوان کرد: در بخش صادرات خدمات نیز با افول نسبت به سالهای گذشته مواجه هستیم و دلیل اصلی این است که حوزه صادرات زنجیره ای است و باید همه با هم همکاری کنند. به عنوان مثال راه اندازی نیروگاه در خارج از کشور نیازمند کمک های بانکی هستند که با توجه به تحریم ها مشکلات عمده ای در این زمینه وجود دارد.
به گفته وی کشورهای همسایه ایران در سال گذشته 300 میلیارد دلار واردات داشتند و سهم ما از این میزان 13.5 میلیارد دلار بوده که می توان به این موضوع پرداخت چراکه این سهم بسیار کم بوده است.
باقری تاکید کرد: در بحث انرژی تمام خصوصیات را برای تبدیل شدن به هاب منطقه داریم و که نیازمند کمک بخش خصوصی و دولت است.
وی همچنین به چالش های بخش خصوصی برق پرداخت و گفت: ریسک بالای خریداران به دلیل روابط سیاسی، ضعف مالی کشورهای در حال توسعه و بازارهای هدف ایران، ضعف اطلاعات بازار، ضعف در قدرت رقابت پذیری شرکت های صادرات، رقابت های مخرب شرکت ها در بازار هدف که این مشکل داخلی است و باید برای آن فکر کنیم.
باقری ادامه داد: ضعف خدمات بانکی و بیمه ای برون مرزی، ضعف در تامین مالی پروزه های برون مرزی، ضعف در نظام یکپارچه حکمرانی صادرات و ضعف در دیپلماسی اقتصادی از جمله چالش‌های ما در کشور است.
 
   
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :