کد خبر : 71219
معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس خبر داد:
تصویب مقررات مرتبط با تاسیس و فعالیت صندوق های سرمایه گذاری خصوصی
حداقل سرمایه صندوق های سرمایه گذاری خصوصی مبلغ 500 میلیارد ریال تعیین شد. دوره فعالیت در نظر گرفته شده برای این صندوق ها حداکثر به مدت هفت سال است که 4 سال ابتدایی آن به عنوان دوره سرمایه گذاری صندوق تعیین می شود.
به گزارش پایگاه خبری سهام انرژی از سنا،  سعید فلاح‌پور معاون نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار، طی توضیحاتی، ضمن اعلام خبر مربوط به تصویب دستورالعمل و اساسنامه نمونه صندوق­ های سرمایه­ گذاری خصوصی(Private Equity Funds)، مهمترین ضوابط مرتبط با تاسیس و فعالیت این نهاد مالی را اعلام کرد.
وی افزود: جهت نهایی سازی این ضوابط، نظرات متقاضیان فعالیت در این حوزه و صاحب­ نظران اخذ و پس از بحث و بررسی در کمیتۀ تدوین مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار این دستور العمل نهایی و در هیئت مدیرۀ سازمان، مطرح و تصویب شد.
معاون نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: موضوع فعالیت صندوق سرمایه­ گذاری خصوصی، جمع‌ آوری منابع مالی و تخصیص عمدۀ آن به سرمایه‌ گذاری در سهام و سهم الشرکه شرکت ها با موضوع فعالیت­ های از قبل تعیین شده است. سرمایه­ گذاری صندوق در شرکت­ های سرمایه ­پذیر با هدف کسب و حفظ کنترل شرکت­ و هدایت سیاست­ های مالی و عملیاتی آن به­ منظور تحقق اهداف مورد نظر و سپس خروج از شرکت سرمایه ­پذیر است.
فلاح‌پور توضیح داد: صندوق ­های سرمایه ­گذاری خصوصی از امکان سرمایه ­گذاری در شرکت های غیر سهامی عام نیز برخوردارند. همچنین بر اساس ضوابط تعیین شده، بستر حمایت از شرکت ­های سهامی عام پذیرفته نشده در بورس، شرکت های پذیرفته شده در بازار شرکت ­های کوچک و متوسط فرابورس ایران و شرکت ­هایی که شرایط پذیرش در بورس را از دست داده­ اند نیز از طریق صندوق­ های سرمایه­ گذاری خصوصی فراهم شد. مضافاً اینکه شرکت­ هایی که در دو سال گذشته مشمول موضوع مادۀ 141 اصلاحیه قانون تجارت گردیده اند نیز تحت شرایطی می­ توانند از حمایت صندوق­ های سرمایه­ گذاری خصوصی بهره ­مند شوند.
وی ادامه داد: حداقل سرمایه صندوق­ های سرمایه­ گذاری خصوصی مبلغ 500 میلیارد ریال تعیین شد. دوره فعالیت در نظر گرفته شده برای این صندوق­ ها حداکثر به مدت هفت سال است که 4 سال ابتدایی آن به عنوان دوره سرمایه گذاری صندوق تعیین می شود.
فلاح پور ادامه داد: صندوق­ های سرمایه­ گذاری خصوصی از منظر ماهیت و کارکرد با صندوق­ های سرمایه ­گذاری در اوراق بهادار متعارف فعال در بازار سرمایه، تفاوت­ های بنیادین دارند و چارچوب و استراتژی­ های سرمایه­ گذاری صندوق­ های سرمایه­ گذاری خصوصی، منجر به ایجاد ریسک­ های بالاتر در این صندوق­ ها می­ شود، لذا متقاضیان سرمایه ­گذاری در این صندوق­ ها باید پس از مطالعه جزئیات اساسنامه و امیدنامۀ صندوق، فرم بیانیه پذیرش ریسک را جهت سرمایه­ گذاری در صندوق تکمیل نمایند. همچنین حداقل میزان سرمایه ­گذاری هر سرمایه­ گذار در صندوق ­های سرمایه­گذاری خصوصی، 1.000 میلیون ریال تعیین شده است.
معاون نظارت بر نهاد های مالی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: به این ترتیب می‌توان اذعان داشت که بستر مناسب و گسترده‌ای برای تأمین مالی شرکت ­های غیر سهامی عام و شرکت ­های سهامی عام با شرایط خاص فراهم شده است. در این دستورالعمل، تلاش شده با تعیین برخی الزامات و محدودیت ­ها، به مقولۀ مدیریت ریسک نیز توجه شود.
به گفته وی، درخواست متقاضیان اخذ موافقت اصولی تاسیس صندوق­ سرمایه­ گذاری خصوصی از طریق دبیرخانه کمیته بررسی مستقر در شرکت فرابورس بررسی و در صورت احراز وجود حداقل شرایط لازم، مجوز تاسیس و فعالیت صندوق توسط سازمان بورس و اوراق بهادار صادر خواهد شد.
فلاح‌پور در پایان ابراز امیدواری کرد: با اقدامات صورت گرفته از جانب سازمان بورس در این زمینه شاهد ایجاد بستر مناسب جهت تأمین مالی بنگاه­ های نیازمند اصلاح ساختار مالی و عملیاتی در کنار ایجاد تنوع در ابزار­های سرمایه ­گذاری باشیم.
 
   
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :