کد خبر : 71223
معاون توسعه بازار فرابورس ایران گفت:
ورود شرکت هاوابزارهای جدید سبب رشد فرابورس شد
رضا غلامعلی‌پور: تنوع شرکت‌ها و ابزارهایی که در چند سال اخیر به بازار سرمایه ورود پیدا کرده‌اند باعث شده که شاخص‌های بازار سرمایه بویژه در فرابورس رشد ۸۵ درصدی داشته باشند.
 به گزارش پایگاه خبری سهام انرژی، رضا غلامعلی پور، معاون توسعه بازار فرابورس ایران گفت: شاخص کل فرابورس ایران از ابتدای سال ۹۷ تا نیمه آبان ماه، 85 درصد رشد کرده و در این بازده زمانی ارزش معاملات صورت‌گرفته در بازارهای فرابورس ایران نیز ۵۶ هزار میلیارد تومان بوده است.
وی در خصوص دلایل رشد شاخص با اشاره به اینکه طیفی از صنایع مختلف در فرابورس داریم که علاوه بر شرکت‌های دارایی‌محور به سراغ شرکت‌های مبتنی بر علم و دانش و دارایی‌های نامشهود نیز رفته‌ایم، گفت: با وجود اینکه این شرکت‌ها مبتنی بر دارایی فیزیکی نیستند اما محوریت آینده اقتصاد حول این شرکت‌ها خواهد چرخید. همین شرکت‌ها از جمله شرکت‌های فناوری محور در دنیا بسیار پیشرفت کرده‌اند و این روند در کشور ما نیز در حال رخ دادن است.
غلامعلی‌پور بخشی از ارزش مبادلات فرابورس را ناشی از مبادلات شرکت‌های صادرات‌محور که با افزایش قیمت ارز، سودآوری‌شان تحت تاثیر قرار گرفته دانست و افزود: همچنین ارزش جایگزینی شرکت‌ها در بازار نسبت به سال گذشته تغییر کرد و واکنش فعالان بازار به تغییرات ارز در قیمت سهام خود را نشان داد.
معاون توسعه بازار فرابورس ایران با بیان اینکه به تازگی فرابورس ۱۰ساله شده است، گفت: این بورس کشور همواره در طول دوران فعالیت خود تلاش کرده ابزارهای مالی جدیدی به بازار سرمایه عرضه کند تا بتواند برای افراد و گروه‌های مختلف زمینه‌های تامین مالی ایجاد کند.
معاون توسعه بازار فرابورس ایران در ادامه با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاران بدون مطالعه، آگاهی و مشاوره و با رفتارهای هیجانی وارد بازار سرمایه نشوند، توصیه کرد: با توجه به تنوع ابزارها و شرکت‌های موجود در بازار سرمایه توصیه می‌شود افراد تازه‌وارد به صورت مستقیم سرمایه‌گذاری نکنند؛ چراکه افراد در مراحل اولیه دانش مالی کافی برای تحلیل رویدادها و سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس را ندارند.
غلامعلی‌پور صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها را برای سرمایه‌گذارانی که دانش ندارند گزینه‌های مناسبی دانست و گفت: صندوق‌های سرمایه‌گذاری با به‌کارگیری مدیران حرفه‌ای به جمع‌آوری منابع مالی از مردم و عموم سرمایه‌گذاران می‌پردازند و با تحلیل‌ها و دانش خود به نیابت از سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاری در سهام یا اوراق می‌پردازند که این نوع سرمایه‌گذاری را غیرمستقیم می‌نامند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه این صندوق‌ها مجوز فعالیت از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار را دارند، اظهار کرد: علاوه بر این در بازار سرمایه شرکت‌های سبدگردان نیز وجود دارد که برای هر شخص یک سبد جداگانه طراحی می‌کنند و این کار ریسک عدم دانش کافی از سوی سرمایه‌گذار را جبران می‌کند.
معاون توسعه بازار فرابورس به استاندارد کردن صورت‌های مالی بر اساس گزارشگری بین‌المللی اشاره کرد و افزود: با وجود اینکه در کشور استانداردهای ملی برای گزارشگری وجود دارد اما رعایت استانداردهای بین‌المللی گزارشگری نیز ضروری است؛ چراکه این استانداردها در کل دنیا در حال پیاده‌سازی است.
غلامعلی‌پور به ابلاغیه سازمان بورس و اوراق بهادار که در سال ۹۵ منتشر شد اشاره کرد و گفت: بر اساس آن بانک‌ها، موسسات اعتباری و شرکت‌های بیمه ثبت‌شده نزد سازمان بورس و هر شرکتی که سرمایه ثبتی بالای هزار میلیارد تومان دارد، موظف شدند علاوه بر رعایت استانداردهای ملی، استاندارهای جهانی را در تهیه و گزارشگری صورت‌های مالی خود لحاظ کنند.
وی در خصوص پیش‌نیازهای IFRS با اشاره به اینکه این نوع از گزارشگری در ارقام صورت‌های مالی تغییراتی ایجاد می‌کند که ممکن است متفاوت از استانداردهای ملی باشد، گفت که لازم است تعدیل‌هایی در قوانین مالیاتی کشور صورت بگیرد.
معاون توسعه بازار فرابورس تاکید کرد که باتوجه به اینکه گزارشگری مالی بین‌المللی بر اساس ارزش‌های منصفانه یا ارزش‌های روز است، در مواردی نیازی داریم ارقامی که در صورت‌های مالی بر اساس تاریخ مشخصی وجود دارد، مرتبا به‌روزرسانی شود و بر اساس ارزش‌های منصفانه جاری صورت گیرد.
غلامعلی‌پور به فرهنگ‌سازی در حوزه بازار سرمایه و خرید سهام با آگاهی و تحلیل از سوی سرمایه‌گذاران را به عنوان دو نیاز بازار سرمایه کشور در حال حاضر عنوان کرد.
 
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :