1397/08/30 3:32 ب ظ
کد خبر : 71226
با دستور رئیس جمهور؛
بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو به بهره‌برداری رسید
همزمان با سفر استانی هیئت دولت به استان ‌آذربایجان‌غربی، بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو به ظرفیت 80 مگاوات توسط رئیس جمهور از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس به بهره‌برداری رسید.
به گزارش پایگاه خبری سهام انرژی، از پاون، رضا اردکانیان وزیر نیرو که به عنوان نماینده دولت در شهرستان ماکو حضور پیدا کرده بود توضیحاتی را در خصوص بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو از طریق ویدئو کنفرانس برای حاضران در مراسم بهره‌برداری همزمان از چند طرح عمرانی، درمانی و زیربنایی آذربایجان غربی ارائه کرد و سپس با دستور رئیس جمهور بهره‌برداری از این واحد آغاز گردید.
این نیروگاه با سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی احداث شده و تاکنون برای اجرا و راه‌اندازی‌ بخش گاز آن که شامل دو واحد توربین گازی هرکدام به ظرفیت 40 مگاوات(جمعا 80 مگاوات) است، بالغ بر 40 میلیون یورو هزینه شده است.
نیروگاه سیکل ترکیبی ماکو با هدف تامین کمبود برق در شبکه محلی و منطقه آزاد ماکو تامین برق احداث شده است و دغدغه‌های ناشی از افت ولتاژ و کمبود تولید را جبران می‌کند.
بخش بخار نیروگاه نیز طی سال آینده عملیاتی خواهد شد که ظرفیت اسمی نیروگاه را به 120 مگاوات خواهد رساند.
اجرای بخش‌های ساختمانی‌، ‌دیوار کشی، ‌محوطه سازی، ‌احداث پست نیروگاه،‌ اتاق فرمان،‌ خطوط انتقال نیرو و اتصال به شبکه،‌ مخزن سوخت مایع به ظرفیت 10 میلیون لیتر بر عهده سرمایه‌گذار بخش خصوصی داخلی بوده است و  طراحی و مهندسی، ‌ساخت‌، حمل و نصب توربین و ژنراتور و تجهیزات اصلی مربوط به واحدها بر عهده سرمایه گذار خارجی این طرح بوده است.
 فعالیت‌های وزارت نیرو در مناطق مرزی با شتاب بیشتری انجام خواهد شد
وزیر نیرو در حاشیه افتتاح نیروگاه ماکو در جلسه شورای اداری این شهرستان، طی سخنانی اظهار داشت: ‌با تاکید بر اینکه فعالیت‌های مرتبط با وزارت نیرو در مناطق مرزی با شتاب بیشتری انجام خواهد شد این وزارتخانه به عنوان دستگاهی که با دو عرصه مهم آب و انرژی سر و کار دارد، بیشترین توان را برای مناطق مرزی کشور به‌کار می‌گیرد تا سطح توسعه‌یافتگی این مناطق بالاتر برود.
رضا اردکانیان که در جلسه شورای اداری این شهرستان طی سخنانی این سفر را به منزله توجه دقیق‌تر و عمیق‌تر به زمینه‌های خدمت‌رسانی بیشتر در این نقطه کشور دانست و افزود: مناطق مرزی ویترین کشور محسوب می‌شود و می‌بایست اگر هم در گذشته به هر دلیل کوتاهی‌هایی صورت گرفته، درصدد جبران آن برآییم اذا در این زمینه فعالیت‌هایی که به وزارت نیرو ارتباط دارد، قطعا با شتاب بیشتری انجام خواهد شد.
اردکانیان تصریح کرد: تمام تلاش‌ها انجام خواهد شد تا خط 400 کیلوولت خوی، ماکو تا سال 1399 وارد مدار شود. همچنین برای احداث پست 400 کیلوولت آن نیز به سرعت اقدام خواهیم کرد.
اردکانیان ادامه داد: وزارت نیرو به عنوان عضوی از دولت و دستگاهی که با دو عرصه مهم آب و انرژی سر و کار دارد، بیشترین توان را برای مناطق مرزی کشور به‌کار می‌گیرد تا سطح توسعه‌یافتگی این مناطق بالاتر برود.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه وزارت نیرو در استان آذربایجان غربی 51 پروژه مهم آب و برق در دست اجرا دارد، گفت: تنها در زمینه طرح های توسعه منابع آب و خاک این استان بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.
وی در مراسم افتتاح بخش گاز نیروگاه‌ سیکل ترکیبی ماکو با اشاره به اینکه وزارت نیرو در استان آذربایجان غربی 51 پروژه در بخش های مختلف آب و برق و آب و فاضلاب شهری و روستایی در دست اجرا دارد، گفت: تنها در بخش طرح های توسعه منابع آب و خاک که شامل احداث سدها، شبکه های آبیاری و زهکشی و تاسیسات مرتبط با آن ها بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان اعتبار از محل منابع دولتی و صندوق توسعه ملی به این بخش اختصاص یافته است که امیدواریم هر چه زودتر تمامی این طرح ها به بهره‌برداری کاملی برسد.
وزیر نیرو افزود: از جمله این طرح ها می توان به سدهای سیلوه و سردست با حجم تنظیمی 951 میلیون مترمکعب، آبگیری سدهای کرم آباد و چپر آباد با تنظیم حدود 150 میلیون مترمکعب تا پایان سال و همچنین احداث بالغ بر 44 هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی تا انتهای امسال در منطقه اشاره کرد.
اردکانیان با تاکید بر اینکه پروژه های وزارت نیرو نقش تعیین کننده ای در ارتقای امنیت، آسایش و رفاه عمومی دارد، تصریح کرد: با وجود اینکه تمامی مناطق کشور دارای اهمیت هستند ولی نقاط مرزی ویترین کشور محسوب می شوند و دولت تدبیر و امید به طور جدی در پی طرح های توسعه این مناطق است.
وی خاطرنشان کرد: گوشه گوشه مناطق مرزی امروز شاهد توسعه طرح های بزرگ آب و برق است. به ویژه در این منطقه به واسطه حضور سازمان منطقه آزاد انتظار می رود چرخ توسعه و عمران منطقه و به سبب آن استقرار جمعیت و تولید با سرعت بیشتری به گردش در آمده باشد و با همت مسئولان سازمان و همکاری دستگاه های مرتبط شاهد آن باشیم که مردم، سرمایه گذاران، جوانان و نیروهای مولد در این منطقه امید و نشاط بیشتری برای کار داشته باشند.
 
  
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :