مدیر عامل پالایشگاه تبریز:
تولید بیش از ۲۰ درصد گازوییل کشور در پالایشگاه تبریز
باقری گفت:میزان تولید گازوئیل پالایشگاه تبریز حدود ۲۵/۶ درصد از کل گازوئیل تولیدی کشور و میزان گازوئیل یورو ۵ تولیدی پالایشگاه به میزان ۶۹/۲۰ درصد از کل گازوئیل یورو ۵ تولیدی کشوراست.
نفت خام مورد نیاز پالایشگاه تبریز توسط شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و از میدان نفتی اهواز، توسط یک خط لوله ۱۶ اینچ تأمین می‌شود. شرکت پالایش نفت تبریز دارای ۱۴ واحد پالایش و ۱۰ واحد سرویس‌های جانبی است.
بنزین معمولی و یورو 4 ، گاز مایع، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید، بنزن، گوگرد و قیر از عمده تولیدات این پالایشگاه است.
گفتگوی سایت "نفت ما" با مهندس غلامرضا باقری دیزج ، مدیر عامل پالایشگاه تبریزدر خصوص فعالیت های این شرکت را در ادامه می خوانید:
جناب مهندس بفرمایید پالایشگاه تبریز چه فرآورده هایی تولید می کند و کدامیک با هدف صادراتی است ؟
- لیست فراورده های شـرکت پالایش نفت تبریز در دو بخش است :  فرآورده های اصلی  ( گاز مایع ( LPG )/ سوخت جت ( A.T.K (/ بنزین / بنزین یورو 4 / نفــت سفید / نفت گاز / نفت گاز یورو 5 / نفت کوره سبک ) و فــرآورده های ویژه ( ریفرمیت / لوبکات سبک / آیزوریسایکــل / آیزوفید / حلال 402 / حلال 404 / سلاپس واکس / قیر 70-60 / قیر 100-85 / وکیوم باتوم / گوگرد گرانول / نفتای سبک / نفتای سنگین / بنزن / گاز بوتان / گاز اتان ) که با هدف تامین نیاز سوخت و خوراک صنایع داخلی تولید می شوند ضمناً در صورت عدم وجود تقاضای داخلی مجوزها و تمهیدات صدور فرآورده های ویژه فراهم می شود.
چند درصد بنزین و گازوئیل کشور توسط این پالایشگاه تولید می شود؟
میزان تولید گازوئیل پالایشگاه تبریز حدود 25/6 درصد از کل گازوئیل تولیدی کشور و میزان گازوئیل یورو 5 تولیدی پالایشگاه به میزان حدود 69/20 درصد از کل گازوئیل یورو 5 تولیدی کشور است. همچنین میزان تولید بنزین پالایشگاه تبریز حدود 7/3 درصد از کل بنزین تولیدی کشور و میزان بنزین یورو 4 تولیدی پالایشگاه به میزان حدود 7/5 درصد از کل بنزین یورو 4 تولیدی کشور است.
میزان تولید لوبکات و وی بی چقدر است ؟
بر اساس پروانه بهره برداری سازمان صنعت، معدن، تجارت تولید لوبکات به میزان حدود 8000 تن در ماه و تولید وکیوم باتوم به میزان 24000 تن در ماه است. 
در مورد اچ اس ای چه اقدامات قابل ذکری انجام شده است ؟
امروزه مباحث و مکانیزم ­های HSE با تمام فرایندهای سازمانی و در تمام مراحل (طراحی، خرید، احداث و ... تا راه­اندازی و بهره­ برداری) عجین شده و در تصمیم گیری­ های شرکت به ویژه در حوزه تغییرات سازمانی تأثیرگذار است.
ما سعی کرده ­ایم مکانیزم ­های HSE را به گونه­ ای در سطح شرکت طرح­ریزی و اجرا کنیم که در ضمن اینکه خلل و تأخیری در اجرای فرایندهای سازمان ایجاد نشود الزامات HSE نیز به مؤثرترین نحو ممکن رعایت گردد و این موضوع که رعایت HSE نه تنها مانعی در مسیر فعالیت­ های سازمانی نیست بلکه مسیر را برای تحقق اهداف سازمانی هموار می­سازد در سطح شرکت نهادینه شده و جایگاه بالایی را در حوزه HSE در سطح شرکت رقم زده است.
در راستای دست­یابی به آرمان شرکت "پیشرو پالایشگاه­های منطقه خاورمیانه با اعتبار جهانی" اهداف حوزه HSE با رویکرد 3Z "(zero incident, zero discharge, zero defect)" تعیین گردیده و برنامه­ریزی استراتژیک و برنامه­ ریزی عملیاتی مدون در افق پنج ساله، با جدیت و همت لازم مصوب، اجرا و به صورت دوره­ای پایش می­گردد.
از تجارب موفق شرکت پالایش نفت تبریز، می­توانم به اجرای PSSR در راه ­اندازی پروژه ­ها اشاره نمایم. هیچ پروژه فرآیندی جدیدی در شرکت راه اندازی   نمی­ گردد مگر اینکه قبل از راه ­اندازی از لحاظ ایمنی تمامی ابعاد بررسی گردیده و در صورت حصول اطمینان از ایمنی کامل سیستم، مجوز راه­ اندازی صادر می­گردد.
از سوی دیگر این شرکت در راستای اجرای بند ب ماده 192 قانون توسعه پنجم مبنی بر نصب "سیستم های پایش لحظه ای بر روی خروجی منابع ثابت" ، به عنوان یک شرکت پیشرو و فراتر از الزامات قانونی، نسبت به احداث و بهره برداری از مرکز پایش آنلاین اقدام نموده است. با استفاده از این سیستم، کلیه پارامترهای آلاینده تعریف شده برای منابع ثابت در شیــوه نامه سازمان محیط زیست منجمله SO2,NOX,CO  پایش مستمــــر شده و نتایج اندازه گیــــری کلیه کوره های شرکــت به صــورت همــــزمان در اختیار واحدهای بهره برداری، واحد محیط زیست شرکت و سازمان محیط زیست استان قرار داشته و اقدامات پیشگیرانه لازم را جهت جلوگیری مخاطرات زیست محیطی به موقع تشخیص و اجرا می نماید.
پروژه­ های فوق و سایر اقدامات شاخص در راستای حذف، کنترل و کاهش آلاینده­ های زیست محیط در حوزه آب، هوا و خاک باعث توفیق این شرکت منجمله اخذ عدم آلایندگی از سازمان محیط ­زیست طی چند سال گذشته، رتبه برتر مسئولیت های اجتماعی (CSR) در حوزه محیط زیست و کسب رتبه برتر در بین شرکت­های پالایشی شده است.
 آیا همه محصولات تولیدی در بورس کالا و انرژی عرضه می شود ؟ شاخص شرکت در بورس چه وضعیتی دارد ؟
تمام محصولات نفتی ویژه - بجز وکیوم باتوم تهاتری که از امسال به دستور وزیر محترم نفت خارج از بورس عرضه می شود -  در بورس کالا و انرژی عرضه می شوند.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :