1397/10/23 12:37 ب ظ
کد خبر : 71276
صادق آبادی معاون وزیر نفت به سهام انرژی گفت:
تحریم ها، مانعی برای صادرات فراورده های نفت ایران نیست
فراورده های نفت ایران به دلیل کیفیت در منطقه کاملا محصولات استراتژیک و مورد نیاز کشورها است و به هیچ وجه با کاهش صادراتی مواجه نمی شویم.
به گزارش سهام انرژی علیرضا صادق آبادی معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فراورده های نفتی با اعلام این مطلب گفت: فرآورده های نفت در زمره تحریم ها قرار ندارند وتنها مشکل در زمان تحریم شاید نقل و انتقالات پولی باشد که آن هم به دلیل گستردگی مرزهای دریایی و زمینی که کشور ایران دارد این امکان صادراتی برای فراورده های ایران کاملا مهیاست.
صادق آبادی گفت: فرآورده هایی که ایران به لحاظ کیفیت مانند بنزین، تولید می کند در منطقه کمیاب و خاص است و مشابه ندارد لذا بازاریابی آن نیز به راحتی صورت می گیرد. بنابراین ما هیچ نگرانی به لحاظ بازارهای صادراتی بویژه در زمان تحریم ها را نداریم.
صادق آبادی در زمینه میزان قیر تحویلی به دولت از سوی پالایشگاه ها بر اساس بودجه سال ۹۸ گفت:‌این میزان فرآورده که به صورت تهاتری در قبال دریافت خوراک مایع تحویلی به پالایشگاه ها صورت می گیرد یک توافق است و وزن بالایی هم ندارد. این تنها تهاتر برای مصارف روکش آسفالت، ساختمان سازی و ... به نهادهای دولتی داده خواهد شد.
وی درباره اختصاص این ۶ هزار میلیارد تومان بودجه ۹۸ از منابع دریافتی خوراک مایع برای خرید قیر از پالایشگاه ها گفت: این تهاتر با توافقی که صورت گرفته در سال ۹۸ اجرا می شود و در سبد محصولات پالایشگاهی نیز قرار دارد.
صادق آبادی در بخش دیگری از این گفتگو در باره تولید بنزین توسط مجتمع های پتروشیمی ها آن را بلامانع و به دور از هر گونه تداخل کاری با پالایشگاه‌ها ذکر کرد و اظهار داشت: تولید بنزین توسط پتروشیمی ها اگر بر مبنای استاندارد صورت گیرد بسیار خوب است و حتی پتروشیمی ها می توانند به بازارهای صادراتی این فرآورده هم فکر کنند.
وی درباره این موضوع که قبلا پتروشیمی ها بنزین بی کیفیت تولید می کردند، گفت: بنزین یک کالای استراتژیک است و تنها مشخصه آن کیفیت است و هر مجموعه ای که توانایی تولید بنزین با کیفیت را داشته باشد کاملا حرکت مثبتی خواهد بود.
صادق آبادی درباره عرضه بنزین توسط پتروشیمی ها گفت:‌ بازار مصرف این فرآورده به قدری بزرگ است که هر مجموعه‌ای اگر بنزین با کیفیت تولید کند قطعا جای خود را در بین خریداران باز خواهد کرد.   
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :