1397/11/10 7:10 ب ظ
کد خبر : 71295
عرضه میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی آغاز می‎شود
عرضه میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد.
به گزارش سهام انرژی، از شرکت ملی نفت ایران، امیرحسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت ایران به منظور اجرای بند ۱۳ سیاست کلی اقتصاد مقاومتی درباره تنوع در روشهای فروش و مشارکت بخش خصوصی در فروش و اجرای ماده ۴ قانون ششم توسعه کشور و همچنین در ادامه مسیر توجه به تقاضای بازار و مشارکت بخش خصوصی در صادرات، پس از عرضه نفت خام، عرضه میعانات گازی را در دستور کار قرار داده است.
وی افزود: شرکت ملی نفت ایران تصمیم دارد با عرضه میعانات گازی در رینگ صادراتی بورس انرژی، سبد متنوعی از محصولات را در اختیار خریداران قرار دهد و با انتشار اطلاعیه، این عرضه به‌زودی انجام خواهد شد.
به گفته تبیانیان جزئیات در روزهای آینده اطلاع‌رسانی خواهد شد و پیش‌بینی میشود در هفتههای آینده نخستین عرضه در بورس انرژی انجام شود.
نماینده شرکت ملی نفت ایران در بورس انرژی با اشاره به چهارمین مرحله عرضه نفت خام در بورس انرژی تاکید کرد: شرکت ملی نفت ایران عرضه نفت خام در بورس را به صورت مستمر و منظم پیگیری میکند و در این مسیر امیدواریم تغییرات ایجاد شده در مرحله سوم شرایط را برای خریداران تسهیل کند.
تبیانیان افزود: در عرضه چهارم افزون بر تغییرات ایجاد شده، امکان جدیدی با هماهنگی سازمان بورس انجام شده که بر اساس آن مشتریان میتوانند در صورت تامین پیش‌پرداخت به روشهای دیگر از جمله تامین معادل ارزی آن، با تأیید شرکت ملی نفت پیش از عرضه از پرداخت پیش‌پرداخت معاف شوند و در صورت موفقیت در انجام معامله پیش‌پرداخت را به صورت ریالی طبق اطلاعیه عرضه پرداخت کنند.
وی تصریح کرد: این موضوع کمک میکند خریدارانی که منابع ارزی در اختیار دارند قبل از عرضه، ارز خود را به ریال تبدیل نکنند و در صورت انجام معامله این کار انجام شود، لذا هزینههای تبدیل ارز به ریال و برعکس در صورت  انجام نشدن معامله از عهده خریدار برداشته خواهد شد.
دوشنبه (۱۵ بهمنماه)، چهارمین عرضه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در رینگ بینالملل بورس انرژی انجام میشود. نوبت سوم عرضه نسبت به دو دوره پیشین تغییر مهمی داشت، نخست اینکه میزان پیش پرداخت از ۱۰ درصد به ۶ درصد کاهش یافت. از دیگر تغییرات دوره سوم عرضه نفت خام در بورس میتوان به امکان تسویه ۱۰۰ درصد ریالی اشاره کرد. به این معنا که افزون بر سازوکار موجود در تسویه (۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی)، به دلیل محدودیتهای ارزی امکان تسویه کامل ریالی هم ایجاد شده است.
در سازوکار پیشبینی شده برای تسویه حساب، امکان تسویه نقدی و اعتباری وجود دارد، همچنین خریدارانی که تمایل به پرداخت اعتباری داشته باشند مدت تسویه حساب از زمان بارگیری از ۶۰ روز در عرضههای پیشین به ۹۰ روز افزایش یافته است. در مرحله چهارم عرضه نیز همانند نوبت قبل حجم خرید حداقل تعداد ۳۵ هزار بشکه و قیمت پایه ۵۶ دلار و ۲۴ سنت برای هر بشکه تعیین شده است.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :