1397/11/11 8:03 ب ظ
کد خبر : 71297
در بازدید معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در ایلام اعلام شد:
واحد الفین پتروشیمی ایلام سال آینده به بهره برداری می رسد
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از بهره برداری واحد الفین پتروشیمی ایلام با تولید پایدار تا پایان سال آینده خبر داد.
به گزارش سهام انرژی از نیپنا ،بهزاد محمدی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بعد از بازدید از مجتمع پتروشیمی ایلام در جلسه ای با حضور مدیران مجتمع اعلام کرد: خط لوله انتقالH2S  به پالایشگاه ایلام در بهار ۹۸  انجام خواهد شد و امیدواریم که ملاحظات ایمنی برای این انتقال در نظر گرفته شده و واحد الفین تا پایان تابستان راه اندازی شود.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به اینکه مجتمع پتروشیمی ایلام مسایل کلیدی زیادی مانند تامین کالا و تجهیزات و تامین مالی را مدیریت کرده است که جای تقدیر دارد گفت :واحد الفین با پایداری تولید تا پایان سال آینده  افتتاح رسمی خواهد داشت.
وی گفت: مجتمع پتروشیمی ایلام زنجیره ای از محصولات با ارزش افزوده مانندپلی پروپیلن را تولید خواهد کرد. این مجتمع در حال حاضر خوراک خود را از خط اتیلن غرب دریافت می کند که بعد از راه اندازی واحد اتیلن علاوه بر تامین نیاز مجتمع، تامین کننده اتیلن برای خط اتیلن غرب نیز خواهد بود.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: این پروژه به لحاظ جغرافیایی در منطقه‌ای سبز بنا شده است که امیدواریم پروژه‌ای سبز نیز باشد و با حفظ و کنترل نکات محیط زیستی بتواند مسئولیت خود را در این زمینه ایفا کند.
اشرف زاده مدیر عامل شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان (پترول) نیز در این جلسه گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی همیشه یار بزرگ صنعت پتروشیمی بوده و در حل مشکلات بزرگ صنعت در سطوح کلان، همراه تولیدکنندگان بوده است. شرکت هلدینگ خلیج فارس برای تامین خوراک اتان مجتمع پتروشیمی ایلام دو رویکرد بلند مدت و کوتاه مدت در نظر گرفته است. در برنامه بلند مدت توسعه فاز دوم پالایشگاه ایلام را دنبال می کنیم و در رویکرد کوتاه مدت انتقال خوراک از ماهشهر یا عسلویه و واردات از عراق در نظر گرفته شده است که نیازمند همکاری و همراهی وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی است.
براساس این گزارش، پیشرفت کلی فازدوم پتروشیمی ایلام تا پایان دی ماه امسال نزدیک به95 درصد اعلام شده است .
برآورد سرمایه گذاری فازدوم معادل 853 میلیون  یورو و 17298میلیارد ریال اعلام شده است.
شرکت stone&webster انگلستان صاحب لیسانس واحد الفین و شرکت Axens فرانسه تامین کننده دانش فنی واحد گوگرد زدایی هستند.
سهام طرح، متعلق به شرکت سرمایه گذاری ایرانیان با 58/78 درصد،صندوق بازنشستگی کشوری با 17 درصد،صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی با 17درصد و شرکت پتروشیمی مارون با 6/75 درصد است.
این طرح با اخذ مصوبه هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در تیرماه1381و متعاقب آن تصویب در شورای عالی اقتصاد در شهریورهمان سال به منظور استفاده از محصولات اتان،+C3 و +C5 پالایشگاه گاز ایلام و تولید 459 هزار تن در سال اتیلن و دیگر محصولات در زمینی به مساحت 112 هکتار در بخش چوار در فاصله 18 کیلومتری شمال غربی شهرستان ایلام آغاز به کار کرد. فاز اول این مجتمع شامل واحد پلی اتیلن سنگین ،یوتیلیتی و افسایت برق و بخار و ایستگاه تقلیل فشاردر آبان 92 در مدار تولید قرار گرفت و فاز دوم آن شامل واحد های الفین و گوگرد زدایی خوراک است.
گفتنی است، مجوزهای محیط زیست ، تامین آب ،سوخت وخوراک طرح اخذ شده و این واحد(فازدوم) در سال 98 به بهره برداری خواهد رسید.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :