1397/11/29 5:52 ب ظ
کد خبر : 71315
با افتتاح فاز سوم و روند پیش‌رو فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس،
به خودکفایی و صادرات بنزین رسیدیم
امروزافتتاح فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و پروژه افزایش کمی و کیفی پالایشگاه نفت بندرعباس و همچنین روند پیش‌رو فاز چهارم ستاره خلیج فارس، در سفر رئیس جمهور و وزیر نفت به بندرعباس، گامی بزرگ در عرصه تولید بنزین و فراورده های نفتی بوجود آمد که تبلور اقتصاد مقاومتی است.
به گزارش سهام انرژی، امروز۲۹ بهمن ماه در آیین بهره برداری رسمی از فاز سوم ستاره خلیج فارس و پروژه افزایش کمی و کیفی پالایشگاه نفت بندرعباس توسط حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان نشان از خودکفایی و خودباوری در عرصه تولید و صادرات این فراورده نفتی بود. سال‌های گذشته، بنزین محصول پرمصرف مردم ایران سالانه میلیون ها دلار مصارف ارزی را برای واردات آن به دنبال داشت، اما با همت و توان ایرانی این عرصه به ثمر نشست و نه تنها از خروج ارز از کشور جلوگیری کرد بلکه با تامین نیاز بنزین داخل کشور، صحبت از صادرات و تامین بنزین کشورهای همسایه را نیز در پی دارد.
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در آیین بهربرداری از فاز سوم ستاره خلیج فارس طی سخنانی اعلام کرد:‌ تولید بنزین در سال‌های اخیر نه تنها از لحاظ کمی، بلکه از لحاظ کیفی نیز با افزایش همراه شده است، پارسال افزایش تولید بنزین پالایشگاه بندرعباس از روزانه ۸ میلیون لیتر به ۱۲ میلیون لیتر را شاهد بودیم و امروز پروژه افزایش کیفیت بنزین تولیدی این پالایشگاه به یورو ۵ را افتتاح کردیم.
رئیس جمهوری با اشاره به اینکه برای نخستین بار در زمان جنگ، صادرات نفت ایران از پایانه خارک در مهرماه یا آبان‌ماه سال ۶۴ به‌طور کامل و به مدت سه هفته قطع شد، گفت: اما با تلاش‌های انجام شده توانستیم در طول مدت جنگ تحمیلی نفت را صادر کنیم.
روحانی با بیان اینکه در طول جنگ، مهندسان و کارکنان صنعت نفت بودند که صنعت نفت و پالایشگاه‌ها را سرپا نگه داشتند، اظهار کرد: در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران باوجود آنکه همه دنیا به صدام کمک کرد، اما ما روی پای خودمان ایستادیم و صنعت نفت را اداره کردیم؛ البته که کار سختی بود.
رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز روز جنگ اقتصادی است، افزود: بدانید جنگ اقتصادی از جنگ نظامی سخت‌تر است. اتحاد در این شرایط سبب می‌شود از این جنگ اقتصادی سربلند بیرون بیایم.
روحانی ادامه داد: در جنگ اقتصادی، نحوه چگونگی فروش نفت، حمل‌ونقل، جذب مشتری، نقل و انتقال مالی و بسیاری از موارد دیگر آن دیده نمی‌شود.
وی افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به‌عنوان بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان، به معنای خودباوری، روی پا ایستادن، قدرت مقابله با دشمن، شکستن تحریم و اعتماد به نفس و خودکفایی دانست.
رئیس جمهوری تصریح کرد: دولت یازدهم و دوازدهم، کشور را در پنج مورد مهم سرنوشت‌ساز، تولید بنزین، گازوئیل، گاز، گندم و شکر به خودکفایی رساند.
روحانی با اشاره به اینکه تصور کنید که اگر روزی بنزین یا گازوئیل  یا گاز در کشور نباشد، چه اتفاقاتی می‌افتد؟ گفت: کاری عظیم و شبانه‌روزی در صنعت نفت در حال انجام است تا مردم به راحتی بنزین، گازوئیل و گاز دریافت کنند. باید قدر نعمت‌ها را دانست.
رئیس جمهوری افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس را به معنای موفقیت ملت و دولت دانست و افزود: این موفقیت با همکاری، اتحاد و جهاد شبانه‌روزی وزارت نفت، مهندسان و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) انجام شده است و آنچه آفریده شده، افتخار ملت ایران است.
روحانی با تبریک به ملت بزرگ ایران، صنعت نفت، سپاه پاسداران، مهندسان، کارگران و تلاشگران در صنعت نفت ادامه داد: شما بودید که در زمان جنگ، نفت تولید و صادر کردید و سوخت مورد نیاز را در شرایط جنگ تأمین کردید و امروز در شرایط جنگ اقتصادی دلاورانه ایستاده‌اید.
 
زنگنه: جهش تاریخی تولید بنزین کشور در طول ۵ سال محقق شد
وزیر نفت نیز در این مراسم طی سخنانی با اشاره به تولید روزانه ۷۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ و ۵ در کشور گفت: افزایش ۲ برابری و ۵۰ میلیون لیتری تولید بنزین کشور در طول پنج سال با راه‌اندازی فازهای یکم تا سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، جهشی بی‌سابقه و تاریخی است.
وی گفت: ظرفیت پذیرش خوراک ما در پالایشگاه‌های نفت روزانه حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه بوده است که با به مدار آمدن فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس و افزایش ۴۰۰ هزار بشکه‌ای (افزایش ۲۰ درصدی)، به روزانه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه رسیده است.
وی با اشاره به جهش بی‌سابقه و تاریخی تولید بنزین کشور در طول پنج سال گذشته، افزود: در سال ۹۱، ظرفیت تولید بنزین پایه کشور روزانه ۵۲ میلیون لیتر و با احتساب اکتان‌افزاها روزانه ۵۸ میلیون لیتر بود که در بهمن ماه ۹۷ با افزایش ۵۰ میلیون لیتری و رشد دو برابری به روزانه ۱۰۱ میلیون لیتر رسید و تا پایان سال این مقدار از رقم ۱۰۵ میلیون لیتر در روز عبور می‌کند.
وزیر نفت تاکید کرد: امروز برعکس دهه پیش که یک مورد از تحریم‌ها محدود کردن واردات بنزین به کشور بود، اکنون دیگر نه تنها واردکننده بنزین نیستیم، بلکه صادرکننده شده‌ایم و آمریکا‌یی‌ها حتی نمی‌توانند کلمه‌ای در این باره به زبان بیاورند.
زنگنه گفت: خوشبختانه دیگر نیازی به واردات بنزین نداریم و امکان صادرات این فرآورده نیز هم‌اکنون وجود دارد، اما به این دلیل که می‌خواهیم ظرفیت ذخایر را کشور افزایش دهیم، فعلا صادر نمی‌کنیم.
وی درباره کیفیت فرآورده‌های تولیدی در پالایشگاه‌های کشور تاکید کرد: در سال ۹۱ تولید بنزین با کیفیت یورو در کشور نداشتیم، اما امروز با اجرای طرح‌های بهبود کیفیت در پالایشگاه‌های اراک، اصفهان، بندرعباس، ستاره خلیج فارس و تبریز روزانه ۷۶ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ و ۵ در کشور تولید می‌شود.
وزیر نفت تصریح کرد: ظرفیت تولید نفت‌گاز یورو در کشور در سال ۹۱ روزانه ۶ میلیون لیتر بود که این رقم در سال ۹۷ با افزایش هفت برابری به روزانه ۴۴ میلیون لیتر رسیده است.
زنگنه گفت: اجرای طرح‌های پالایشی که عمدتا متوجه افزایش کیفیت فرآورده‌های نفتی و زیست محیطی است و بیشتر فاینانس کشورهای اروپایی را داشتند، به دلیل فشار غیرقانونی کشور آمریکا متوقف شده است و این موضوع آسیب زیست محیطی فراوانی را به دنبال دارد.
وی همچنین از اعطای موافقت اصولی برای پالایش ۲ میلیون بشکه نفت خام و تخصیص خوراک به بخش خصوصی برای پالایشگاه‌های جدید نفت و میعانات گازی خبر داد و گفت: ۶۰۰ هزار بشکه از این ظرفیت مربوط به پالایشگاه‌های با ظرفیت کمتر از ۶۰ هزار بشکه در روز است.
وزیر نفت گفت: پارس جنوبی دو زنجیره پالایشی و پتروشیمی دارد که پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس بخشی از زنجیره پالایشی این طرح عظیم به شمار می‌آید.
زنگنه افزود: امروز می‌توانستیم با حضور رئیس جمهوری عملیات کلنگ‌زنی فاز ۴ پالایشگاه ستاره خلیج فارس را انجام دهیم، اما نمی‌خواستیم آغاز این فاز به صورت نمایشی باشد.
وی با بیان اینکه عده‌ای ادعا می کنند دولت اعتقادی به ساخت پالایشگاه ندارد و ما می‌خواهیم فقط خام‌فروشی کنیم، گفت: اگر وزارت نفت اعتقادی به توسعه ظرفیت پالایشی کشور نداشت، چگونه ظرف پنج سال مقدار تولید بنزین کشور ۲ برابر شده است؟! ما به عنوان دولت مجاز به سرمایه‌گذاری در طرح‌های جدید پالایشی نیستیم.
وزیر نفت افزود: به‌منظور حمایت از بخشی خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این بخش، طرحی را برای اعطای تسهیلات به بخش خصوصی به‌منظور تکمیل طرح‌های پتروشیمی و پالایشی به دولت ارائه کرده‌ایم.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :