١٣٩٧/١٢/١٦ ٤:١٢ ب ظ
کد خبر : ٧١٣٣٣
زنگنه در مراسم کلنگ زنی پروژه اتیلن اکساید اندیمشک گفت:
پتروشیمی اندیمشک تا سه سال آینده به بهره برداری می رسد
وزیر نفت در مراسم کلنگ زنی پتروشیمی اندیمشک گفت: بزرگترین هلدینگ کشور در سطح پتروشیمی مسئولیت عملیات اجرایی طرح احداث پتروشیمی اندیمشک را به‌عهده گرفته است و این طرح سه سال دیگر به بهره برداری می رسد
به گزارش خبرنگار اعزامی سهام انرژی به اندیمشک، امروز ( پنجشنبه ۱۶ اسفندماه) کلنگ ساخت طرح پتروشیمی اتیلن اکساید اندیمشک با حضور زنگنه وزبر نفت، حسنوند رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ، استاندار و فرمانداران و جمعی از مدیران ارشد حوزه پتروشیمی در اندیمشک بر زمین زده شد. در این مراسم وزیر نفت به عنوان مقام ارشد در زمینه این طرح اظهار داشت:‌ امروز به اندیمشک آمدم زیرا از سال‌ها پیش دینی به مردم این شهر داشتم که به تاخیر افتاده بود، اما خوشبختانه با پیگیری‌های مستمر آقای حسنوند، رئیس محترم کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، عملیات اجرایی احداث طرح پتروشیمی اندیمشک آغاز شد.
وی با بیان اینکه هم اکنون بزرگترین هلدینگ کشور در سطح پتروشیمی مسئولیت عملیات اجرایی طرح احداث پتروشیمی اندیمشک را به‌عهده گرفته است، افزود: این طرح اقتصادی است و سودآوری خوبی به همراه خواهد داشت.
وزیر نفت با اشاره به اینکه رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی همواره برای توسعه صنعت نفت ایران تلاش می‌کند، تصریح کرد: وزارت نفت نیز برای توسعه طرح پتروشیمی اندیمشک جدی است.
وزیر نفت با بیان این که با اجرای این طرح یک قطب جدید از پتروشیمی های پایین دستی در بین مناطق لرستان، خرم آباد، دهلران، ایلام، کرمانشاه و اندیمشک ایجاد خواهد شد  و صدها پروژه پایین دستی می تواند ایجاد شود گفت: مانند پتروشیمی اراک که چندین واحد متنوع در پایین دست آن ایجاد شده است امیدواریم احداث پتروشیمی اندیمشک رونق و اشتغال برای مردم این منطقه داشته باشد.
وزیر نفت گفت: امروز نوک پیکان حمله آمریکا به سمت صنعت نفت ایران است، من و همکارانم در وزارت نفت در این شرایط فشارها را تحمل می‌کنیم تا آسیبی به ملت ایران نرسد.
زنگنه در ادامه با اشاره به اینکه آمریکا صنعت نفت ایران را در نوک پیکان حملات قرار داده است، گفت: آنها می خواهند ما نفت نفروشیم و پول آن را هم جابه‌جا نکنیم، اما به لطف الهی آنها نتوانستند و در این کار موفقیتی کسب نکردند اگرچه امروز به نوعی آبروداری می‌کنند.
وی با بیان اینکه از سال 62 وزیر بودم و مسئولیت‌هایی به‌عهده داشتم، افزود: ما آن روزها را هم دیدیم، اما هیچ وقت فشار دشمن همانند امروز نبود، تفاوت آن سال‌ها با امروز این است که هر چند شهید و زخمی و بمباران نداریم، اما شدت فشارهای دشمن بیشتر است، هرچند که آنها توفیقی کسب نکردند و نخواهند کرد.
وزیر نفت با اشاره به اینکه 6.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت نفت را اجرایی خواهیم کرد که همه سرمایه آن از منابع داخلی تامین شده است، گفت: اقلامی را هم ذکر کرده‌ایم که نباید از خارج خریداری شود، همچنین بخشی از منابع نیز صرف توسعه و عمران مناطق نفت‌خیز می‌شود.
زنگنه با اشاره به اینکه امسال 100 میلیون متر مکعب به تولید گاز کشور افزوده شده است، تاکید کرد: ما ایستاده‌ایم و مقاومت می‌کنیم، طرح‌های گازرسانی مراحل پایانی خود را طی می‌کند، امسال نفهمیدیم زمستان چطور آمد و رفت در حالی که نه افت فشاز گاز داشتیم و نه قطعی، بدون شک هر آجر و لوله‌ای که روی هم گذاشته می‌شود با خون جگر، آرامش، تحمل و صبر انجام می‌شود.
وی ادامه داد: در اوج تحریم تولید محصولات پتروشیمی ما افزایش یافت، همه تلاش خود را انجام می‌دهیم تا پروژه‌ای بر زمین نماند.
وزیر نفت با بیان اینکه صنعت پتروشیمی ایران در اوج تحریم‌ها در آستانه تحول بزرگ است و برای نخستین بار در سال آینده تامین خوراک بیش از نیاز خواهد بود، گفت: کل ارزش تولید پتروشیمی هم‌اکنون ۲۰ میلیارد دلار و مقدار آن ۳۰ میلیون تن است که این رقم ظرف دو سال با تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام به ۴۵ میلیون تن محصول خالص برای عرضه به بازار می‌رسد.
زنگنه در واکنش به سخنان افرادی که می‌گویند وزارت نفت برنامه‌ای برای مقابله با تحریم‌ها ندارد، عنوان کرد: من نمی‌توانم عدد و رقمی اعلام کنم، کارها را در شرایط سخت پیش می‌بریم، اما نقشه‌ها و برنامه‌های مقابله با تحریم‌ها را افشا نخواهیم کرد، خود و همکارانم در وزارت نفت تحت فشار قرار می‌گیریم تا ملت ایران سرافراز باشد.
وزیر نفت ادامه داد: فعالیت‌های توسعه‌ای در صنعت نفت را ادامه می‌دهیم، سرمایه‌گذار هم می‌آید، اما نمی‌گویم، زیرا دشمن سو استفاده خواهد کرد.
وی ادامه داد: مقدار تولید روزانه نفت در غرب کارون در سال ۹۲، ۷۰ هزار بشکه بود که این رقم هم‌اکنون به ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است و به‌زودی به 350 هزار بشکه در روز خواهد رسید، همچنین برداشت نفت خام از میدان آذر تا پایان سال 98 از ۳۰ هزار بشکه به ۶۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.
 
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :