١٣٩٧/١٢/١٦ ٤:٢٦ ب ظ
کد خبر : ٧١٣٣٤
ربیعی در مراسم کلنگ زنی پتروشیمی اندیمشک گفت:
۱۲ درصد ارزش بورس کشور در اختیار پتروشیمی‌ها
مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس از ورود سه پتروشیمی نوری، بوعلی و بندر امام به بورس در سال۹۸ خبر داد و گفت: هم‌اکنون ۱۲ درصد از بورس کشور از نظر ارزش شرکت‌ها در اختیار پتروشیمی است.
به گزارش خبرنگار اعزامی سهام انرژی به اندیمشک ، جعفر ربیعی صبح امروز (پنجشنبه، ۱۶ اسفندماه) در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح پتروشیمی اندیمشک گفت: در حال اجرا کردن ۸.۵ میلیارد دلار طرح توسعه‌ای پتروشیمی درشرکت پتروشیمی خلیج فارس هستیم و سه طرح شاخص پالایش گاز بیدبلند، پتروشیمی لردگان و الفین ایلام به ارزش بیش از ۴ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ،سال آینده افتتاح می‌شوند.
ربیعی ادامه داد: امروز صنعت پتروشیمی به کمک شرکت نفت خیز جنوب آماده خاموش کردن این مشعل ها و جمع آوری گاز آن برای خوراک واحد‌های پتروشیمی است. این گاز ضمن ارزش مادی برای محیط آلودگی ندارد. بعد از جمع آوری به بیدبلند و یادآوران منتقل و به محصولات پتروشیمی تبدیل خواهد شد.
وی  افزود: صنعت پتروشیمی تقریبا تاکنون روی صنایع میانی مانند متانول، اوره متمرکز بوده و باید به سمت صنایع پایین دستی پتروشیمی و ارزش افزوده بیشتر حرکت کند
ربیعی ادامه داد: این طرح پایین دستی اتیلن است اما همه فکر می‌کنند پلی اتیلن تنها زنجیره سودآور اتیلن است اما اتیلن اکساید زنجیره دیگری از اتیلن است. این پروژه در زمان ساخت بیش از دو هزار نفر و بعد از بهره برداری ۸۰۰ نفر ایجاد اشتغال خواهد کرد که  با کمک صندوق توسعه ملی و آورده های هلدینگ خلیج فارس منابع تأمین خواهد شد
ربیعی با بیان اینکه تمرکز صنعت پتروشیمی تاکنون بیشتر بر صنایع میان دستی بوده است و اکنون باید به‌سمت پتروشیمی پایین دست برویم، گفت: پتروشیمی اندیمشک یکی از همین صنایع پایین دست است و سودآوری بیشتری نسبت به پلی اتیلن خواهد داشت و زنجیره ارزش پایین دستی کاملی دارد.
بر این اساس عملیات اجرایی طرح جدید۳۰۰ هزار تنی اتیلن اکساید و محصولات پایین‌دست صنعت پتروشیمی در اندیمشک امروز با حضور وزیر نفت و با هدف تکمیل زنجیره ارزش و اشتغال‌آفرینی پایدار آغاز شد.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :