1397/12/19 9:03 ب ظ
کد خبر : 71337
رییس سارمان بورس و اوراق بهادار:
معاملات الگوریتمی، تخلفات در بورس را کاهش می دهد
محمدی گفت: معاملات الگوریتمی نقش شایعات در بازار سرمایه را کاهش می دهد و فرصتی برای مطرح کردن شایعات و حرکت‌های اغواگرانه باقی نمی گذارد.
به گزارش سهام انرژی، شاپور محمدی عصر امروز(یکشنبه ۱۹ اسفند ۹۷) در مراسم اختتامیه نخستین دوره مسابقات الگوریتمی بازار سرمایه ایران افزود: معاملات الگوریتمی روندی رو به رشد در دنیا دارد بطوری که سهم قابل توجهی از معاملات بورس کشورهای پیشرفته به این نوع معاملات اختصاص یافته است.
رییس سارمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: از مزایای این نوع معاملات این است که نخبگان و دانشگاهیان از طریق آن با بورس آشنا شده و وارد فرایند معاملات می شوند.
وی با بیان اینکه در این معاملات از هوش مصنوعی و سایر علوم مهندسی و ریاضی و احتمالات استفاده می شود، گفت: در این نوع معاملات بدون دخالت انسان، سفارش گذاری می شود.
رییس سازمان بورس واوراق بهادار به نقش معاملات الگوریتمی در افزایش شفافیت معاملات اشاره کرد و گفت: معاملات الگوریتمی باعث جلوگیری از دستکاری قیمت ها شده و میزان جرایم در بازار سرمایه را کاهش می دهد.
وی با بیان اینکه این نوع معاملات با افزایش میزان کشف قیمت ها، کارامدی بازار سرمایه را بالا می برد، افزود: ارتباط میان دارایی های پایه و اوراق مشتقه (غیر فیزیکی) نیز از طریق این معاملات افزایش می یابد.
محمدی گفت: این نوع معاملات به علت اینکه قابل شناسایی هستند، میزان تخلفات خارج از بازار سرمایه را نیز کاهش می دهد.
وی با بیان اینکه سازمان بورس از فرهنگ سازی و توسعه ابزارهای مختلف معاملاتی حمایت می کند، اظهار داشت: در معاملات الگوریتمی نقش عوامل انسانی به شدت کمرنگ می شود.
معاملات الگوریتمی دخالت شخصی و احساسی در معاملات را کاهش می‌ دهد و ماشین بجای معامله‌گران می نشیند که این موضوع باعث کاهش خطاها و افت تاخیر در معاملات می شود.
افزایش حجم معاملات، استفاده از تحلیل ها و استراتژی ها و دوری از رفتارهای هیجانی از مهم‌ترین مزیت‌های معاملات الگوریتمی به شمار می رود.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :