١٣٩٨/٠٢/٠٣ ٥:٤٧ ب ظ
کد خبر : ٧١٣٦٨
مدیرعامل بورس تهران عنوان کرد:
اقبال مردم از بازار سرمایه ایران
صحرایی گفت: بازار سرمایه ایران در سال ۹۷ و ابتدای سال ۹۸ نیز با افزایش شاخص مواجه است و این نشان می دهد که این بازار مورد اقبال مردم قرار گرفته است.
به گزارش سهام انرژی، علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار تهران صبح امروز در نشست خبری با رسانه ها ضمن اشاره به افزایش میزان علاقمندی مردم به حضور در بازار سرمایه بر ضرورت هدایت مردم به سمت صندوق‌های سرمایه گذاری به عنوان ابزارهای کم ریسک‌تر تاکید کرد و گفت: این مسئولیت بر عهده ما است که سهامداران جدید به بازار سرمایه را به سمت ابزارهای کم ریسک تر هدایت کنیم تا رفتار توده وار در بازار سرمایه کاهش یابد.
به گفته وی در فروردین ماه سال ۹۸ تنها ۱۲ هزار کد جدید معاملاتی صادر شده است.
وی با ارائه برخی آمارها در خصوص عملکرد بورس تهران در سال گذشته گفت:شاخص کل و هم وزن نشان دهنده روند فعالیت بازار سرمایه است و شاخص کل بورس تهران سال گذشته از ۹۶ هزار به ۱۷۸هزار واحد رسید.هم چنین شاخص هم وزن از۱۷۰۰۰ واحد در ابتدای سال به ۳۲۰۰۰ واحد در پایان سال ۹۷ رسید که نشان دهنده رشد ۹۱ درصدی این شاخص است.
وی افزود: طی سال ۹۷ ارزش اسمی بازار رشد ۱۷۹ درصدی را نشان می دهد. ارزش بازار ۳۰ شرکت بزرگ برابر با ۴۲۸ هزار میلیارد تومان بوده که ۶۲ درصد کل ارزش بازار را تشکیل داده است.ارزش اسمی بازار بدهی نیز بیش از ۷۸ هزار میلیارد و صندوق های قابل معامله هم ۹ هزار میلیارد افزایش داشته است.
علی صحرایی با اشاره به دستیابی بورس تهران به آمار قابل قبول در سطح بین المللی خاطرنشان کرد:بر اساس آمار فدراسیون جهانی بورس ها،بورس تهران رتبه دوم بین اعضای این فدراسیون را در سال گذشته میلادی کسب کرده که برابر با ۶۹ درصد رشد بوده است، همچنین از نظر ارزش بازار نیز بورس تهران توانسته تا رتبه دوم را در بین اعضای این فدراسیون با ۶۲ درصد رشد کسب کند.

۳۰شرکت در سال ۹۷ به جمع شرکت های بورسی پیوستند
مدیرعامل بورس تهران تعداد شرکت های اضافه شده  به به تابلوی بورس در یک سال گذشته را ۳۰ شرکت عنوان کرد و یادآور شد:در این میان ۷ شرکت نیز در سال ۹۷ از بورس تهران حذف و به بازار های دیگر منتقل شده اند.بر این اساس اکنون تعداد شرکت های بورس ۳۲۸ شرکت است که ۱۲۸ شرکت آن در بازار اول و ۱۸۹ شرکت نیز در بازار دوم هستند.
وی افزود:در سال ۹۷ ارزش معاملات بورس تهران ۱۵۰ درصد رشد داشته،همچنین حجم معاملات ۵۲۰ میلیارد ریال بوده که ۹۸ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.همچنین به طور میانگین روزانه بیش از ۲میلیارد از انواع اوراق معامله شده است که ۱۲ هزار میلیارد عرضه اولیه و ۱۳ هزار میلیارد اوراق فروش تبعی و ۲۱۷ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه بوده است و از این سه روش نسبت به سال قبل ۷۷ درصد رشد داشته است.
وی با تاکید بر نظارت بر فعالیت کارگزاری ها به عنوان یکی از وظایف شرکت بورس افزود:در راستای اجرای این وظیفه طی یک سال گذشته بازرسی و نظارت ۱۰۶ مورد بازدید از شعب کارگزاری انجام شده.
مدیرعامل شرکت بورس تهران از امضای ۱۲ تفاهم نامه در حوزه بین الملل در سال گذشته خبر داد و افزود:در حال حاضر نیز امضای تفاهم نامه با بورس شانگهای در حال پیگیری است و به مراحل نهایی رسیده است.
صحرایی یادآور شد: بازار سهام در سال ۹۷ در ۱۸۰۰ ایستگاه معاملاتی خود مورد استقبال قرار گرفت. اکنون مزیت نقدشوندگی این بازار مورد توجه ویژه قرار دارد. همچنین در شرایطی که حجم نقدینگی در کشور رو به افزایش است و این مساله تشدید تورم را به همراه دارد بازار سرمایه در تلاش برای جذب نقدینگی برای از بین بردن اثر مخرب آن و تبدیل آن به ثروت است.
وی همچنین با تاکید بر ضرورت تقویت ساختار فنی معاملات در سال جاریاظهارداشت: به دلیل این که سامانه معاملاتی بورس تهران یک سامانه قدیمی و برای دو نسل گذشته است و تحریم ها باعث شده که فرانسوی ها نتوانند این سامانه را به صورت جامع بروزرسانی کنند قصد داریم تا از ظرفیت دانش و تجربه متخصصان داخلی برای طراحی یک سامانه معاملاتی جدید استفاده کنیم.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :