١٣٩٨/٠٢/٠٤ ٦:٠٧ ب ظ
کد خبر : ٧١٣٧١
مدیرعامل بورس کالا در نمایشگاه بورس گفت:
سال گذشته رکورد فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا
سلطانی نژاد گفت: می‌توان سال گذشته را سال رکوردهای بورس کالا نامید؛ در این سال شاهد رکود جدیدی در حجم و ارزش معاملات محصولات پتروشیمی بودیم به طوریکه بیش از ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تن مواد پتروشیمی به ارزش حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت.
به گزارش سهام انرژی حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالا در یک نشست خبری در رویداد نمایشگاه بورس بانک و بیمه، با بیان اینکه ارزش معاملات فرآورده های نفتی نیز با ثبت ارقامی جدید به ۲۲ هزار میلیارد تومان رسید، اظهار داشت: جمع بازار فیزیکی بورس کالا نیز طی سال گذشته ۸۸هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ثبت شد که از نظر ارزش یک رکورد محسوب می شود.
مدیرعامل بورس کالای ایران ادامه داد: در بازار مشتقه بورس کالای ایران ارزش معاملات به ۸۲ هزار میلیار تومان رسید این رقم در سال ۹۶ حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان بود.
به گفته وی، یکی از بازارهای نوظهور بورس کالا، معاملات اوراق موازی استاندارد است که به تامین مالی شرکت ها کمک می کند و رقم معاملات این بخش نیز در سال ۹۷ حدود ۲ هزار میلیارد تومان بود.
سلطانی نژاد تصریح کرد: در حوزه گواهی سپرده کالایی نیز ۱۸۰۰میلیارد تومان ارزش معاملات را شاهد بودیم و در بخش صندوق های سرمایه گذاری کالایی نیز ارزش ۳هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به ثبت رسید؛ به این ترتیب جمع کل ارزش بازار مالی ۷۷۰۰ میلیارد تومان بود که رکوردی جدید به شمار می رود.
مدیرعامل بورس کالای ایران اعلام کرد که با توجه به آمار ثبت شده در کل بازارهای بورس کالا طی سال ۹۷ در مجموع ارزش معاملات به ۱۷۸هزار میلیارد تومان رسید تا سهم ۳۹ درصدی ارزش کل معاملات بازار سرمایه به بورس کالا اختصاص یابد.
مهم‌ترین برنامه‌های سال ۹۸
مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه نشست خبری به اهم برنامه های سال ۹۸ بورس کالا اشار ه کرد و گفت: توسعه دارایی های پایه روی ابزارهای فعلی از مهم ترین برنامه های بورس کالا در سال جاری است که شامل راه اندازی گواهی سپرده کالایی زیره و شمش طلا، راه اندازی قراردادهای آتی صندوق های کالایی و راه اندازی قراردادهای اختیار معامله صندوق های کالایی می شود.
وی افزود: همچنین توسعه ابزارهای مالی و اوراق بهادار مبتنی بر کالا همچون راه اندازی و انتشار اوراق خرید دین، راه اندازی معاملات به روش مناقصه، راه اندازی معاملات قرارداد آتی یک روزه و پیگیری تصویب دستورالعمل معاملات حق امتیاز از دیگر برنامه های بورس کالا است.
مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران خاطرنشان کرد: گسترش و توسعه اندازه و عمق بازار و همچین توسعه مشارکت با سایر نهادها از دیگر برنامه‌های بورس کالا است به طوری که در این حوزه قرار است تصویب ضوابط حمل و نقل بازارگاه های اینترنتی پیگیری شده و ضمن بهبود زیر ساخت اتصال به بانکها و کارگزاران، در شیوه حمایت از پژوهش های دانشگاهی  بازنگری شود.
سلطانی نژاد پشتیبانی و بهبود کیفیت  خدمات ارائه شده به ذی نفعان را از دیگر برنامه های بورس کالا در سال ۹۸ عنوان کرد و ادامه داد: طراحی و استقرار سامانه تحت وب پذیرش مشتریان بازار (فیزیکی و مشتقه)، راه اندازی سامانه ارتباط با مشتریان CRM، مدیریت ریسک لحظه ی مشتریان در بازار مشتقه، رسیدگی الکترونیک به اعتراضات مشتریان، راه اندازی سامانه ثبت سفارش مستقیم، تنقیح و نشر قوانین و مقررات حاکم بر بورس کالای ایران از جمله آنهاست.
به گفته سلطانی نژاد بهبود، ارتقا و یکپارچه سازی سیستم ها و سامانه ها که شامل یکپارچه سازی سامانه های عملیاتی، توسعه و بهبود سامانه نظارت بر بازار مشتقه، به روز رسانی قابلیت های سامانه معاملات بازار مشتقه، یکپارچه سازی نمادهای معاملاتی گواهی سپرده و ارتقا سامانه‌های عرضه، معاملات و پس از معاملات از دیگر برنامه‌های این شرکت در سال جاری است.
مدیر عامل شرکت بورس کالای ایران توسعه سیستم های اطلاعات مدیریت، تقویت و مدیریت برند شرکت و توسعه تعاملات بین المللی را از دیگر برنامه های بورس کالا در سال ۹۸ دانست.
سلطانی نژاد در خصوص میزان کف عرضه ها در این بازار توضیح داد: در این خصوص، بحت تامین نیاز داخلی از اهمیت زیادی برخوردار است. با عرضه های مستمر در بورس می توان آمار دقیقی از میزان مصرف داخلی داشته باشیم که این موضوع در کمک به شفافیت به تولید هم کمک زیادی دارد. با وجود چنین آماری، برای صادرات هم می توانیم برنامه مدون تری داشته باشیم.
وی ادامه داد: وزارت صنایع و  شرکت پتروشیمی دو نهاد اصلی هستند که به اعلام کف عرضه ها می پردازند؛ البته مهمتر از کف عرضه ها، رعایت عرضه مستمر و منظم است که برای صنایع بسیار مهم بوده و از التهابات بازار جلوگیری می کند.
سلطانی نژاد در رابطه با بازار آتی یک روزه و تجربه های جهانی موجود به انجام این معاملات در بازار LME اشاره کرد و افزود: این نوع از معاملات در بازارهای جهانی متداول است. بازار آتی یک روزه در واقع نوعی پیش گشایش برای تعیین قیمت برای بازار آتی روز آینده محسوب می شود.
وی در پایان خبر داد: اخیرا برای معامله محصول مس و نیز کالای PVC هم در بازار آتی پیشنهاداتی شده است، اما دغدغه های سیاست گذاران مانند تنظیم بازار و سهمیه بندی ها تاکنون مانع از راه اندازی گواهی سپرده و بازار آتی برای این محصولات شده است.  
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :