١٣٩٨/٠٢/٠٤ ٧:٤٨ ب ظ
کد خبر : ٧١٣٧٢
مدیرعامل شرکت پترول خبرداد:
دو طرح پتروشیمی ایلام و لردگان امسال به بهره برداری می رسد
اشرف زاده گفت: دو طرح پتروشیمی ایلام و لردگان که محصولاتی مانند واحد الفین، اتیلن و اوره آمونیاک تولید می کنند امسال به بهره‌برداری خواهند رسید.
به گزارش سهام انرژی اشرف زاده مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ایرانیان(پترول) در نشست خبری در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه در غرفه شرکت هلدینگ خلیج فارس با اعلام این مطلب که طرح های در دست اجرای این شرکت بین ۲۵ تا ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، گفت: از بین این طرح ها دو طرح که در مرحله پیش راه اندازی قراردارند پتروشیمی ایلام با تولید ۵۰۰ هزار تن محصولات تولیدی پلی پروپیلن شهریور امسال به بهره برداری می رسد و در حال حاضر در مرحله پیش راه اندازی است.
وی در زمینه پتروشیمی لردگان اظهار داشت: ‌پتروشیمی لردگان با تولید یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن اوره و آمونیاک، بخش یوتیلیتی آن اردیبهشت امسال، بخش آمونیاک در مرداد ماه و بخش اوره آن در  آبان ماه ۹۸ به بهره برداری می رسد.
به گفته اشرف زاده با افتتاح این دو طرح دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید پتروشیمی شرکت افزوده خواهد شد.
 وی اضافه کرد: این دو طرح از جمله طرح های ملی است که منجر به شکوفایی اقتصادی در منطقه ایلام ولردگان استان چهارمحال و بختیاری خواهد شد و با راه اندازی این دو طرح به اشتغال زایی تا دو هزار نفر خواهیم رسید.
وی در زمینه مجموع سرمایه گذاری این طرح ها گفت : در مجموع حدود ۲.۶ میلیارد یورو و معادل ۷ هزار میلیارد تومان حجم سرمایه گذاری این طرح ها بوده است.
مدیرعامل شرکت پترول در راستای توسعه این شرکت به دیگرطرح‌های آن اشاره کرد و گفت: در ایلام فاز مطالعاتی در حوزه طرح های توسعه پایین دستی را آغاز کردیم. واحد ۵ دست پلی پروپیلن به ظرفیت ۱۵۰ هزار تن بالغ بر ۹۰ میلیون یورو در حال اجراست که ۲۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. فاز بنزین پیلولیز که در مرحله مطالعاتی است و در راستای توسعه طرح های ایلام و تکمیل زنجیره ارزش صورت می گیرد. برای اجرای تولید این بنزین منتظر سرمایه گذار و مشارکت در تولید هستیم.
اشرف زاده به اهمیت توسعه طرح های پایین دست و تکمیل زنجیره ارزش اشاره کرد و گفت: هر چه قدر به سرمایه گذاری در طرح های پایین دست برسیم بهتر است زیرا حاشیه سود بالا، رونق تولید و اشتغال زایی خوبی دارد.
وی به دیگر طرح های این شرکت اشاره کرد و گفت: اتیلن گچساران با یک میلیون تن ظرفیت تولید در حدود ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در سال ۹۹ تکمیل می شود و بعد از تکمیل این طرح در پایین دست اتیلن دهدشت را داریم که در مرحله مهندسی قرار دارد.
اشرف زاده از جمله طرح های دیگر که ۳۰ درصد پیشرفت دارد اشاره کرد و گفت: طرح پتروشیمی صدف عسلویه است که حدود ۱۳۵ هزار تن ظرفیت تولید لاستیک مصنوعی در این مجتمع است و این محصول با گرید خاصی تولید می شود. براساس برنامه ریزی ها دراواخرسال ۹۹ پیش راه اندازی آن شروع می شود و تا ۱۴۰۰ افتتاح رسمی می شود. با افتتاح این طرح پایین دست صنعت متحول می شود زیرا محصول مورد نیاز پایین دست است.
وی گفت: از دیگر محورهای مورد پیگیری شرکت پترول، پتروشیمی ارومیه است. پتروشیمی ارومیه جزو شرکت هایی بود که سابقه ۲۰ ساله دارد اما از زمان راه اندازی جزو شرکت های زیان ده بود. مشکل تکمیل زنجیره ارزش و تامین خوراک داشت که با ایجاد واحد اسید سولفوریک سعی کردیم خوراک را تکمیل کنیم و با این وجود توانست زنجیره را تکمیل کند. این مجتمع از سال گذشته توانست درمدار تولید قراربگیرد و از زیان ده بودن خارج شود. این شرکت محصول استراتژیک پودر ملامین تولید می ‌‌کند و این پودر ۵۰ صنعت پایین دست استفاده شود.
وی درزمینه تامین خوراک مجتمع‌های پتروشیمی گفت: در بخش لردگان گاز با هماهنگی که انجام شده در دسترس است و خوراک پتروشیمی صدف عسلویه استایرن است که از قبل طراحی شده و خوراک ان مشخص است.
اشرف زاده گفت: در ایلام مشکل کمبود خوراک داریم که با وزارت نفت هماهنگی برای تامین خوراک صورت گرفته است.  برای تکمیل خوراک ایلام که در حال حاضر از طریق پالایشگاه گاز ایلام انجام شود با گذشت زمان حجم خوراک کاهش پیدا کرده است . البته در طولانی مدت قرار است با احداث فاز گازی پارس جنوبی این گاز تامین شود اما برای تامین آن در کوتاه مدت در صدد انتقال خوراک ماهشهروعسلویه هستیم و برای انتقال اتان با سرمایه گذاری و مشارکت شرکت صندوق بازنشستگی می توانیم گاز را تامین کنیم.
 
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :