١٣٩٨/٠٣/٠٢ ١٠:٢٤ ق ظ
کد خبر : ٧١٤٠٥
نخستین جایگاه شارژسریع خودرو برقی در تهران راه اندازی شد
باافتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی توسط گروه مپنا در برج میلاد تهران، شهروندان تهرانی صاحب خودروهای الکتریکی، می توانند خودروی خود را شارژ کنند.
به گزارش سهام انرژی، روز گذشته (اول خرداد ماه ۹۸ ) نخستین جایگاه شارژ خودرو و موتورسیکلت برقی در ایران توسط گروه مپنا در برج میلاد تهران با حضور پیروز حناچی شهردار تهران و عباس علی آبادی مدیرعامل شرکت گروه مپنا در زمینی به مساحت بیش از ۷۰۰ متر مربع افتتاح شد.
علی آبادی مدیرعامل شرکت مپنا در خصوص نحوه کار این جایگاه اظهار داشت: این جایگاه دارای دو خط تأمین توان برای خودرو و موتورسیکلت است که در خط یک، شارژ سریع و شارژ کند نصب شده و در خط دو نیز شارژ موتور سیکلت قرار دارد.
وی ادامه داد: این ایستگاه، شارژر سریع خودرو برقی شامل یک خروجی شارژ AC با توان ۴۳ کیلووات قابل استفاده برای تمام خودروهای برقی استاندارد دنیا و یک خروجی شارژ سریع DC با توان ۵۰ کیلووات تحت پروتکل CHAdeMO قابل استفاده برای خودروهای شرق آسیا شامل خودروهای میتسوبیشی، کیا، نیسان و … است.
علی آبادی افزود: درعین حال این ایستگاه دارای شارژر کند خودرو برقی با توان ۷ / ۴ کیلووات است و می تواند همه خودروهای برقی استاندارد را تأمین توان نماید. از سویی دیگر، جایگاه شارژ خودروهای برقی احداثی گروه مپنا مجهز به دو شارژر ۵٫۵کیلوواتی موتورسیکلت برقی است و به سهولت توان شارژ موتور سیکلت های برقی را دارد.
وی در ادامه اظهار کرد: امروزه حمل و نقل بخشی جدایی نشدنی از زندگی بشر بوده و از منظر انرژی حدود ۲۰ درصد کل تقاضای جهانی و از نظر میزان انتشار آلاینده کربن دی اکسید، حدود ۳۰ درصد از میزان انتشار این آلاینده را به خود اختصاص داده است؛ از این رو مناسب است برای ایجاد یک زیست بوم پایدار در موضوع حمل و نقل در دنیا نگاه ویژه ای صورت گیرد.
این مقام مسئول با بیان این که با توجه به نقش عمده خودروها در این بخش، فناوری های بسیار متنوعی برای بهبود عملکرد آنها از منظر انرژی، اقتصاد و محیط زیست ارائه شده است گفت:مهمترین فناوری ارائه شده در این زمینه انواع خودروهای الکتریکی (xEV) است در دیدگاه کلان انرژی، استفاده از خودرو تمام الکتریکی و هیبریدی می تواند بسته به نحوه تأمین برق و سوخت اولیه وی ادامه داد: در خودرو احتراق داخلی، لازم است ۲ تا ۳ برابر، سوخت فسیلی بیشتری از چاه استخراج شود تا بتوانیم انرژی مکانیکی برابر در چرخ خودرو ایجاد نماییم اما در خودروهای الکتریکی به دلیل جایگزینی موتورهای احتراق داخلی با موتورهای الکتریکی، می توان از مزایایی چون کاهش حجم و وزن موتور، افزایش شتاب، بهبود راندمان تبدیل انرژی، کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری، عدم مصرف انرژی در زمان آماده به کار، کاهش آلودگی صوتی و … بهره گرفت.
بهبود چشمگیر در کاهش مصرف انرژی
علی آبادی افزود: در زمان ترمزگیری، با بهره گیری از موتورهای الکتریکی به عنوان مولد انرژی، می توان در سیکل های رانندگی شهری بهبود چشمگیری در کاهش مصرف انرژی و کاهش انتشار آلاینده ها داشت چرا که در خودروهای برقی از انرژی الکتریکی که در باتری ذخیره شده است، به عنوان یک سوخت پاک بهره گرفته می شودومنبع تولید انرژی الکتریکی می تواند از منابع تجدیدپذیر و یا با استفاده از نیروگاه های متداول با بهره گیری از سوخت به نسبت پاک گاز تامین شود.
مدیرعامل گروه مپنا همچنین افزود: با راه اندازی این ایستگاه شارژ در تهران و شهرهای بزرگ  نه تنها میزان انتشار آلاینده ها کاهش می یابد، بلکه محل انتشار آن ها نیز از درون شهرها به بیرون منتقل شده و سبب کاهش آثار شدید زیست محیطی و رفع چالش اساسی کلان شهرها در بحث آلودگی هوا می شود.
وی گفت :چالش اصلی برای بهره گیری از خودروهای الکتریکی، توسعه فناوری در زمینه های مختلف از جمله تجهیزات الکترونیک قدرت، موتور الکتریکی، سیستم کنترل، باتری و … به همراه توسعه زیرساخت های لازم برای شارژ مجدد این خودروها است. برای تحقق این مهم، شرکت گروه مپنا اقدام به توسعه این فناوری ها و زیرساخت ها از جمله ارائه کیت تبدیل خودرو احتراق داخلی به “خودرو دو توان و ارائه انواع “ایستگاه شارژ نموده است.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :