١٣٩٨/٠٣/٢٩ ٥:٥٩ ب ظ
کد خبر : ٧١٤٣٣
مدیرعامل بورس تهران در همایش تامین مالی در بازار سرمایه گفت:
صنعت بانکداری دیگر توان تامین مالی را ندارد
صحرایی اظهار داشت: پشتیبانی تامین مالی از طریق بانک‌ها همواره مثبت بوده است اما اتکای بیش از اندازه به این نظام برای تامین مالی،صنعت بانکداری را دچار چالش کرده است. به طوری که این صنعت دیگر توان لازم برای تامین مالی را ندارد.
صحرایی اظهار داشت: پشتیبانی تامین مالی از طریق بانکی همواره مثبت بوده است اما اتکای بیش از اندازه به این نظام برای تامین مالی،صنعت بانکداری را دچار چالش کرده است. به طوری که این صنعت دیگر توان لازم برای تامین مالی را ندارد.
 به گزارش خبرنگار سهام انرژی، علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس و اوراق بهادار تهران در همایش تامین مالی در بازار سرمایه که عصر امروز ۲۰ خرداد، توسط انجمن حسابداران خبره برگزار شده بود نظام بانکداری را کاملا موثر در صنایع مختلف کشور ارزیابی کرد و اظهار داشت که دیگر بانک ها نمی توانند چالش های اقتصادی را دنبال کنند.
وی اظهار داشت: در یک تعریف کلان، تامین مالی در بازارهای مالی از سه جزء برخوردار  بوده و شامل تسهیلات بانکی، اوراق بهادار با درآمد ثابت و اوراق سهام است که منابع تامین مالی در نظام مالی را تامین می کند.
وی در مقایسه وضعیت تامین مالی با دیگر کشورها اذعان داشت: بیش از ۷۰ درصد تامین مالی کشور از طریق تسهیلات بانکی است در حالی که در کشور پیشرفته ای چون ژاپن حدود۲۳ درصد از تامین مالی بوسیله نطام بانکی انجام می شود. در این کشور ۲۶ درصد از تامین مالی از طریق بازار سهام و  حدود ۵۶ درصد نیز مبتنی بر نظام بازار بدهی صورت می گیرد.
وی در ادامه ساختار تامین مالی در کشور را نظام حاکمیتی و اقتصاد دولتی دانست که بر چهار پایه استوار است و گفت: تسهیلات بانکی و موسسات مالی اعتباری بیشترین نقش را در این میان بازی می کنند ، بودجه عمرانی کشور  یکی دیگر از این موارد است که شرایط خاص خود را داراست. سرمایه گذار خارجی و بازار سرمایه نیز از دیگر منابع پایدار این ساختار هستند.
صحرایی تاکید کرد: در سال گذشته بازار سرمایه ارزش قابل توجهی در حدود  دو هزار میلیارد تومان داشته است. بنابر بررسی ها و آمار موجود، ما به نظامی نیاز داریم تا تامین مالی از بانک محور بودن به سمت بازار محور بودن سوق پیدا کند.
وی در رابطه با چالش های تامین مالی بیان کرد: در سال های اخیر حجم نقدینگی افزایش قابل توجهی داشته است به طوری که براساس اعلام بانک مرکزی این رقم بالغ بر ۱۷۵۰ تریلیون تومان است. این موضوع سبب ایجاد آثار تورمی زیادی شده است که اکنون با تبعات آن در اقتصاد کشور رو به رو هستیم.
صحرایی  ادامه داد: در حوزه منابع بانکی نیز که با تسهیلات بیشتری رو به رو بوده ایم باید گفت که حدود ۶۰ درصد از این تسهیلات به منظور تامین سرمایه درگردش انجام شده  و کمتر از ۱۵ درصد آن برای برای واحدهای جدید تولیدی و تحقیق و توسعه به کار گرفته شده است. گفتنی است حدود ۱۱ درصد از این تسهیلات هم شرایط مشکوک الوصول و معوق دارند که اینها هم از نظام تامین مالی خارج می شوند و کمکی به خلق ارزش و تولید ندارند.
وی بیان کرد : در قانون بودجه سال ۹۸ نیز انتشار ابزار اوراق بهادار و ابزارهای اسلامی به ارزش ۹۴ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده و اوراق ارزی نیز به ارزش ۳ میلیارد دلار پیش بینی شده است .
وی گفت: برای مواجهه با چالش های موجود باید نطام تامین مالی تغییراتی داشته باشد تا شرایط بهتری در این خضوص داشته باشیم. زیرا در نظام تامین مالی بانکی تخصیص مناسب انجام نمی شود و کارایی لازم را ندارد. در حالی که ابزار سرمایه  با شرایطی که دارد این موضوع را امکان پذیرتر کرده است. البته به تناسب شرایط اوراق جدیدی نیز ممکن است طراحی و  ایجاد  شود. یکی از این ابزارهای اوراق فروش تبعی است که در سال ۹۱ طراحی شد که در سال ۹۶ سهم قابل توجهی از تامین مالی را به خود اختصاص داد.
صحرایی تاکید کرد: روز گذشته یکی دیگر از این ابزارها  به نام اوراق فروش دین به بازار سرمایه کشور اضافه شد که بیشتر مورد توجه شرکت های لیزینگ و صنایع مشابه قرار گرفت. شروع معامله این اوراق با مبلغ ۱۳ میلیارد تومان بود.
وی در پایان از حسابداران خبره خواست تا در خصوص آموزش و استفاده از ابزارهای بازار سرمایه فعالیت بیشتری داشته باشند و گفت:از حسابداران انتظار می رود تا وظیفه اعتبار دهی را به نحو احسن انجام دهند زیرا تصمیم گیری های کلان و نیز اتکای مردم عادی بر گزارش های مورد تایید حسابداران است و یکی از راه هایی که می توان اثر سیگنال دهی و شایعات را کاهش داد به اعتبار گزارش دهی توسط آنها باز می گردد.
 در ادامه این مراسم، حسین عبده تبریزی به عنوان دیگر سخنران نیز به نقش ابزارهای مالی در توسعه اقتصادی پرداخت و تصرح کرد: بازار سرمایه اکنون با ابزارهایی که دارد می تواند به سمت بازار پول بیاید و در این میان برخی ابزارها، بسیار  کارگشا خواهند بود.
وی در ادامه با اشاره به  نقش ابزارهای مالی و نهادهای مالی گفت: ابزارها و نهادهای مالی نقشی  گسترده ایفا می کنند از جمله  اینکه کارکردهایی همچون  وساطت مالی،کاهش هزینه های عملیاتی،تولید اطلاعات و تقسیم پذیری و انعطاف  را به عهده دارند.
عبده تبریزی در عین حال خاطر نشان کرد:  اگر پشت ابزارها هدف جدید و مشخصی نباشد، این ابزارها به خودی خود خلق ارزش نخواهند کرد.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :