١٣٩٨/٠٤/٠١ ١٢:٤٠ ب ظ
کد خبر : ٧١٤٣٤
معاون آب و آبفای وزارت نیرو گفت:
استحصال پساب فاضلاب کشوربر طبق برنامه ششم توسط بخش خصوصی
خامسی گفت: بر طبق ماده ۳۷ قانون برنامه ششم توسعه اقتصادی که سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه استحصال پساب فاضلاب است ما در این زمینه سعی داریم با کمک بخش خصوصی تا پایان برنامه ششم توسعه افزایش ۲۵درصدی در پوشش شبکه فاضلاب شهری ایجاد کنیم.
به گزارش خبرنگار سهام انرژی، قاسم تقی زاده خامسی معاون آب و آبفای وزارت نیرو صبح امروز(اول تیر ۹۸) در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار سهام انرژی در زمینه توسعه شبکه فاضلاب شهری و طبق برنامه ریزی صورت گرفته گفت:  در حال حاضر حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب پساب تولیدی در اختیار بخش صنعت و کشاورزی قرار می‌گیرد و برنامه ما این است که این رقم در برنامه ششم توسعه به ۲ میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب افزایش یابد.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو با بیان اینکه مخازن سدهای کشور ۱۳۰ میلیارد مترمکعب کسری دارند و این میزان کسری ناشی از ۱۰ سال خشکسالی اخیر، با یکسال بارندگی جبران نمی‌شود، گفت: امسال حدود ۷۶ میلیارد متر مکعب ورودی آب داشتیم که بخشی از آن به تالاب‌ها و بخش دیگر آن به دلیل کمبود مخازن به دریا هدایت شده است.
تقی‌زاده با اشاره به اینکه ذخایر سدهای کشور ظرفیت ذخیره ۵۰ میلیارد مترمکعب آب را دارد، اظهار کرد: ناچاریم بخشی از ظرفیت سدها (حدود ۲۰ درصد) را به دلیل وقوع سیلاب‌های ناگهانی خالی نگه داریم و اکنون ۸۲ درصد از مخازن سدهای کشور پر است.
وی یکی از مشکلات کنونی موجود در دنیا را عدم پیش‌بینی بارش‌ها در کوتاه مدت عنوان کرد و افزود: بر همین اساس، سیلاب در دنیا بیشترین خسارت‌ها را به همراه دارد. ما مجبوریم تا زمانی که به یک پیش‌بینی قابل اتکا برای بارندگی‌های سال آینده نرسیده‌ایم، از آب ذخیره شده به خوبی حفاظت و مراقبت کرده و صرفه جویی لازم را مد نظر قرار دهیم.
تقی‌زاده خامسی با بیان اینکه در حال حاضر ۸۰۸ هزار حلقه چاه در کشور وجود دارد که ۳۲۰ هزار حلقه آن غیر مجاز است، افزود: مجموع برداشت آب به صورت مجاز ۴۹ میلیارد متر مکعب و به صورت غیرمجاز ۷.۳ میلیارد متر مکعب است که در برخی موارد، برداشت آب در حوزه مجاز هم بیشتر از حد تعیین شده و مجاز انجام می‌شود.
وی اضافه کرد: وضعیت آب‌های زیرزمینی کشور واقعاً در خطر بوده و نیازمند برنامه‌ریزی است و یکی از برنامه‌های پیش رو تعیین تکلیف چاه‌های غیرمجاز و اضافه برداشت‌هاست.
وی افزود: ۶۱ درصد کشور ایران خشک یا نیمه خشک است و این نوع اقلیم همیشه با خشکسالی‌های طولانی و ترسالی‌های ناگهانی همراه است.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به بررسی‌ بارش‌های دو سال اخیر گفت: در مقایسه با ۵۰ سال اخیر، سال ۹۷ خشک‌ترین سال و سال جاری تر سال ترین بوده و همین موضوع بیانگر تغییر اقلیم است.
وی تصریح کرد: تمام ذینفعان و مصرف کنندگان آب باید روی موضوع آب برنامه‌ریزی شده به توافق برسند؛ اگر ترسالی بود و آب زیادی آمد می‌توان این آب را ذخیره و به آب برنامه‌ریزی شده اضافه کرد.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو افزود: امسال با توجه به بارندگی‌های مناسب نسبت به سال‌های قبل وضعیت بهتری داریم، اما مشکلات در رابطه با آبرسانی، مخازن آب و مسائل مربوط به توزیع آب همچنان پابرجاست و امیدواریم با اعتباراتی که امسال داده شده بتوانیم بخشی از این مشکلات را جبران کنیم.
وی با تاکید بر موضوع صرفه‌جویی در کشور خشک و نیمه خشک ایران گفت: حدود ۷ درصد از آب کشور در بخش شرب و حدود ۹۰ درصد از آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود که لازم است در این بخش صرفه‌جویی لازم صورت گیرد.
تقی‌زاده با بیان اینکه خوشبختانه با هماهنگی‌های انجام شده بین وزارت کشور، محیط زیست و وزارت نیرو می‌توانیم به سمت حل مسئله الگوی کشت برویم، ادامه داد: در مناطقی که آب شرب مردم شهرها و روستاها به سختی تامین می‌شود نمی توانیم اجازه دهیم کشت‌های پرآب بر انجام شود.
معاون آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به اقدامات انجام شده پس از انقلاب در حوزه آبرسانی و فاضلاب افزود: اوایل انقلاب ۱۲ درصد روستاها به آب پایدار و مطمئن دسترسی داشتند که اکنون این میزان به ۷۵ درصد رسیده است. همچنین تعداد ۲۷ تصفیه‌خانه آب در اول انقلاب، اکنون به ۱۴۲ تصفیه‌خانه رسیده است.
وی افزود: اوایل انقلاب تنها چهار تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور وجود داشت که در هفته گذشته با حضور وزیر نیرو در اصفهان ۲۲۱ اُمین تصفیه‌خانه فاضلاب کشور به بهره‌برداری رسید.


چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :