١٣٩٨/٠٤/٢٢ ٩:١٨ ب ظ
کد خبر : ٧١٤٥٤
امروز ۲۲ تیر ماه در خلیج فارس ایران رقم خورد:
نصب سکوی B۱۴ پارس جنوبی وافزایش تولید گاز کشور
سومین سکوی فاز 14 پارس جنوبی امروز شنبه (22 تیرماه) در بلوک گازی این فاز با موفقیت نصب شد.
به گزارش خبرنگار اعزامی سهام انرژی به محل نصب سکوی B۱۴ در منطقه پارس جنوبی، این سکو ظهر امروز با همت و تلاش شبانه روزی مهندسان و کارگران ایرانی در محل استحصال گاز قرار گرفت.
سکوی ۲۵۰۰ تنی B۱۴ توسط شناور تندگویان به بلوک مخزنی این طرح در ۱۰۵ کیلومتری ساحل عسلویه منتقل شد و شناور نصاب HL-5000 این ابر سازه 2450 تنی را در موقعیت خود نصب کرد.
سازه عرشه این سکو توسط مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران در یارد ایزوایکو بندرعباس برای برداشت روزانه 14.2میلیون متر مکعب گاز غنی از میدان مشترک پارس جنوبی ساخته شده و به پایان مرحله نصب رسید.
در این سکو 80 کیلومتر کابل کشی و 37 هزار اینچ قطر لوله کشی انجام شده و پیشرفت ساخت آن به 97 درصد رسیده است.
همزمان با بهره برداری از دو سکوی اصلی و اقماری بخش نخست طرح توسعه فاز14 پارس جنوبی با ظرفیت تولید روزانه 28 میلیون متر مکعب گاز غنی، سکوی 14B، توسط متخصصان ایرانی و با موفقیت در آب‌های خلیج فارس نصب شد.
بر اساس گفته مجری این طرح پس از پایان عملیات هوک آپ، راه‌اندازی و تکمیل خط لوله دریا، بهره برداری از این سکو از ابتدای آذر ماه سال جاری آغاز خواهد شد.
در مجموع، بهره برداری از سکوی B۱۴، علاوه بر تولید گاز شیرین، روزانه 20 هزار بشکه میعانات گازی و 100 تن گوگرد و سالانه 250 هزار تن گاز مایع و 250 هزار تن اتان فرآوری می شود، گفت: با احتساب سکوی14B، ظرفیت تولید گاز در بخش فراساحل فاز 14 پارس جنوبی به 42 میلیون مترمکعب گاز(معادل یک و نیم میلیارد فوت مکعب) در روز خواهد رسید.
عرشه اقماری 14D، آخرین سکوی فاز14پارس جنوبی که هم اکنون با پیشرفت 92درصد در یارد شرکت صدرا در بوشهر مراحل پایانی ساخت را سپری می کند، تا پایان مهرماه امسال در این موقعیت نصب خواهد شد.
عملیات حفاری چاه‌های موقعیت این سکو توسط دکل حفاری درحال انجام است و مطابق برنامه تا اوایل مهرماه حفاری آن به پایان خواهد رسید.
بخش فراساحل فاز ١٤ شامل ٤سكو (دو سكوي اصلي و دو سكوي اقماري) هركدام با ظرفيت برداشت ٥٠٠ ميليون فوت مكعب گاز از مخزن پارس جنوبي است و سكوي 14B، دومين سكوي اصلي و سومين سکو از چهار عرشه توليدي اين طرح است.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :