١٣٩٨/٠٤/٢٦ ٥:٢٨ ب ظ
کد خبر : ٧١٤٦٢
گزارش هفتگی بورس انرژی ایران:
داد و ستد ۱۰۶ هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی ایران
طی هفته منتهی به ۲۶تیرماه ۹۸ در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران بیش از ۱۰۶ هزار تن انواع فرآورده‌های هیدروکربوری به ارزش بیش از ۴.۶۸۳ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.
به گزارش سهام انرژی از روابط عمومی بورس انرژی ایران، در بازار بورس انرژی ایران بیش از 84 هزار تن از محصولات معامله­ شده در رینگ داخلی و بیش از 22 هزار تن در رینگ بین‌الملل این بازار مورد داد و ستد قرار گرفته­ اند.
همچنین ارزش ریالی معاملات در رینگ داخلی بیش از 4 هزار میلیارد ریال و در رینگ بین‌الملل بیش از 665 میلیارد ریال بوده است.
گفتنی است ارزش معاملات بازار فیزیکی نیز نسبت به هفته گذشته افزایش 50 درصدی را تجربه کرده است.
طی این هفته سه تولیدکننده بزرگ در بازار فیزیکی فرآورده­های هیدروکربوری که بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده‌اند عبارتند از: شرکت پالایش نفت شیراز، شرکت پالایش نفت کرمانشاه و شرکت نفت ستاره خلیج فارس که به ترتیب با اختصاص 23، 21 و 14 درصد از ارزش کل معاملات، 54 درصد از ارزش معاملات هفته جاری را از آن خود کرده اند.
همچنین طی این هفته سه کالا در بازار فیزیکی فرآورده­های هیدروکربوری که بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده‌اند عبارتند از: هیدروکربن، نفتای سبک و گازمایع که به ترتیب با اختصاص 21، 15 و 14 درصد از ارزش کل معاملات، نیمی از ارزش معاملات هفته جاری را به خود اختصاص دادند.
از نکات حائز اهمیت معاملات این هفته می­توان به داد و ستد 25 هزار تن هیدروکربن MC160 پالایش نفت کرمانشاه در رینگ داخلی و 22 هزار تن گاز مایع شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل اشاره کرد.
گفتنی است در جریان معاملات هفته جاری بورس انرژی ایران، بازار برق نیز شاهد معامله 41 میلیون و 664 هزار کیلووات ساعت به ارزش بیش از 17 میلیارد و 811 میلیون ریال بود که در تابلوی فیزیکی این بازار و از سوی نیروگاه های پرند مپنا و سیکل ترکیبی ارومیه برای دوره مصرف مرداد ‌ماه 98  و دوره تحویل ماهانه عرضه شد.
همچنین، در تابلوی قراردادهای سلف موازی استاندارد با سررسید یکسال و بیشتر در نماد "سنفت983"، تعداد 45،200 قرارداد به ارزش بیش از 399 میلیارد و  876 میلیون ریال مورد معامله قرار گرفت.
 
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :