١٣٩٨/٠٥/١٠ ٢:٤٢ ب ظ
کد خبر : ٧١٤٨٩
با حضور رئیس جمهوری در تبریز،
بهره برداری سه طرح کلی پالایشی به ارزش بیش از54 هزار میلیارد ریال
امروز (پنجشنبه۱۰ مردادماه) سه طرح کلی پالایشی و پروژه‌ وابسته به آن با ارزشی معادل ۵۴ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال، با حضور رئیس جمهورو همراهی بیژن زنگنه وزیر نفت در محل پالایشگاه نفت تبریز به‌طور رسمی به بهره‌برداری رسید.
به گزارش سهام انرژی از شانا تبدیل استاندارد کل بنزین تولیدی پالایشگاه تبریز به استاندارد یورو ۵، تولید گازوئیل یورو ۵ و تولید روغن پایه و روغن‌های روان‌ساز از مجموعه‌ طرح‌هایی است که با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسمی رسیدند.
دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور پس از افتتاح سه طرح صنعت پالایش کشور در تبریز، در جمع مدیران پالایشگاه نفت تبریز گفت: خودکفایی در تولید و تامین گازوئیل و بنزین و بی‌نیازی از واردات گاز در زمستان، همچنین ارتقای کیفیت فرآورده‌ها و بهبود محیط زیست، از جمله گام‌های بلند وزارت نفت در دولت تدبیر و امید است.
روحانی با بیان این مطلب افزود: امروز افتتاح‌های متعددی در حوزه نیرو و پالایشگاهی داشته‌ایم و اینکه در یک استان، در یک روز میلیاردها تومان طرح و پروژه افتتاح می‌شود، نشان‌دهنده پیشرفت کشور است.
وی گفت: در مجموع وزارت نفت و همه شرکت‌های همکار این وزارتخانه کار بزرگی را در طول دولت تدبیر و امید انجام داده‌اند که خودکفایی در گازوئیل و بنزین از اهم آن است. در گاز هم اگرچه در تابستان‌ها خودکفا بودیم، اما در زمستان نیازمند می‌شدیم و هم‌اکنون در زمستان‌ها هم روی پای خود می‌ایستیم.
رئیس جمهوری ادامه داد: در تولید نفت هم پس از برجام کار بزرگی انجام شد و تولید و صادرات نفت تحول بزرگی را تجربه کرد؛ مهم­تر آنکه این تحول تنها در ظرف چند ماه رخ داد، همه این دستاوردها نشان‌دهنده همت بزرگ کارکنان و مهندسان صنعت نفت است.
به گفته دکتر روحانی، عملکرد وزارت نفت در میدان‌های مشترک هم قابل‌توجه بوه است به طوری‌که توانسته‌ایم در بعضی از میدان‌ها، معادل و گاهی بیش از طرف مقابل نفت و گاز تولید کنیم.
وی مسئله محیط زیست را برای دولت بسیار حائز اهمیت خواند و گفت: نخستین گام ما حذف بنزین پتروشیمی‌ها بود، زمانی بود که چاره‌ای نداشتیم، اما از آنجا که این اقدام آلودگی زیادی ایجاد می‌کرد به تدریج آن را حذف کردیم؛ نفت‌گاز هم آلودگی زیادی داشت، اما امروز کیفیت آن بسیار ارتقا یافته است.
دکتر روحانی با بیان اینکه اکنون بنزین و گازوئیل با کیفیت‌های مختلف با یک قیمت عرضه می‌شود، ادامه داد: اگرچه مردم با نگاه کردن به هوای شهرهایشان متوجه بهبود محیط زیست می‌شوند، اما بیان ارقام و آمار فعالیت‌هایی که منتهی به ارتقای کیفیت سوخت در کلانشهرها شده، بسیار مهم است.
رئیس جمهوری یادآور شد: امروز می‌توان پالایشگاه تبریز را پالایشگاه پاک معرفی کرد و این موفقیت را به صنعت نفت، پالایشگاه تبریز، مردم آذربایجان شرقی و مردم ایران تبریک می‌گوییم.
زنگنه: نتایج ارتقای کیفیت سوخت در هوای کلانشهرها پیداست
زنگنه وزیر نفت پس از افتتاح سه طرح پالایشی با حضور رئیس‌جمهوری در تبریز، در نشستی با حضور مدیران پالایشگاه تبریز گفت: تولید روزانه بنزین و گازوئیل یورو که در سال ۹۱ صفر بوده، هم‌اکنون به ترتیب به حدود ۷۴ میلیون لیتر و ۵۰ میلیون لیتر رسیده است و نتایج ارتقای کیفیت سوخت، به خوبی در بهبود هوای کلانشهرها نمایان است.
وی عنوان کرد: تولید روزانه بنزین کشور از ۵۲ میلیون لیتر در سال ۹۱ به ۱۰۷ میلیون لیتر در تیرماه امسال رسیده است و این رقم در مرداد به ۱۱۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید.
وی افزود: از نظر کیفی نیز بنزین با کیفیت یورو که در سال ۹۱ تولید آن صفر بوده، در مردادماه امسال به بالای ۷۴ میلیون لیتر در روز می‌رسد.
وزیر نفت ادامه داد: در سال ۹۱ روزانه ۹۴ میلیون لیتر گازوئیل تولید می‌شده که این رقم در پایان تیرماه امسال به ۱۱۵ میلیون لیتر رسیده است. از نظر کیفیت نیز در سال ۹۱ تولید گازوئیل یورو صفر بوده است، اما در پایان تیرماه امسال تولید روزانه گازوئیل یورو به ۵۰ میلیون لیتر رسید و این رقم تا پایان سال به ۶۰ میلیون لیتر در روز می‌رسد.
زنگنه با بیان اینکه نتایج بهبود ارتقای کیفیت سوخت را مردم در هوای شهرها می‌توانند ببینند، ادامه داد: البته توسعه گازرسانی هم در بهبود محیط زیست دخیل بوده است؛ صنایعی که از سوخت‌های آلاینده استفاده می‌کردند امروز از گاز طبیعی استفاده می‌کنند؛ همین نیروگاه تبریز از نفت کوره استفاد می‌کرد که آلایندگی زیادی به همراه داشت.
زنگنه با بیان اینکه این دومین طرح زیست‌محیطی است که پس از بندرعباس با حضور رئیس‌جمهوری افتتاح می‌شود، عنوان کرد: تا پایان سال افتتاحی نیز در اصفهان خوهیم داشت که طرحی یک میلیارد دلاری است و با افتتاح آن، ۱۷ میلیون لیتر نفت‌گاز یورو ۴ و ۵ تولید خواهد شد که در بهبود محیط زیست سهمی بسزا خواهد داشت.
وزیر نفت درباره میزان خصوصی‌سازی در پالایشگاه‌ها به سهم ۸۰ درصدی بخش خصوصی در این حوزه اشاره کرد و افزود: در این زمینه باید توجه کنیم که قیمت فرآورده نیز باید ایجاد انگیزه کند؛ این درحالیست که اکنون عرضه فرآورده با کیفیت‌های مختلف با یک قیمت انجام می‌شود.
بر اساس این گزارش، تبدیل استاندارد کل بنزین تولیدی پالایشگاه تبریز به استاندارد یورو ۵، تولید گازوئیل یورو ۵ و تولید روغن پایه و روغن‌های روان‌ساز از مجموعه‌ طرح‌هایی است که با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسمی رسیدند.
واحد بنزین‌سازی جدید با ظرفیت روزانه ۲۰ هزار بشکه، تغییر کاربری واحد کاتالیستی به واحد ایزومریزاسیون نفتای سبک با ظرفیت ۱۰ هزاربشکه در روز، تصفیه نفت‌گاز جدید با ظرفیت روزانه ۳۰ هزار بشکه، همچنین اختلاط و تولید روغن‌های روان‌ساز با ظرفیت سالانه ۴۰ هزار تن و تولید روغن پایه به ظرفیت سالانه ۹۰ هزار تن، از پروژه‌های وابسته به سه طرح کلی هستند که امروز به‌صورت رسمی افتتاح شد.
تبدیل کل بنزین تولیدی به استاندارد یورو ۵ به میزان ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر در روز، تبدیل حدود یک سوم نفت‌گاز تولیدی به استاندارد یورو ۵ به مقدار ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر در روز، تکمیل زنجیره تامین و برندسازی و تکمیل ۸۰ درصدی روغن پایه گروه ۲ وارداتی مصرفی واحد اختلاط و تولید روغن‌های روان‌ساز برای تکمیل زنجیره تامین از دستاوردهای طرح‌های یادشده به شمار می‌آیند.
 
 
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :