١٣٩٨/٠٥/٢٧ ١١:٠٣ ق ظ
کد خبر : ٧١٥٢١
خدا بخشی درتشریح نشست کمیسیون برنامه وبودجه در زمینه صندوق توسعه ملی گفت:
اختصاص41 میلیارد دلار برای اجرای350 پروژه از صندوق توسعه ملی
سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: براساس گزارش ارائه شده، بیش از 41 میلیارد دلار از ورودی‌های مربوط به صندوق توسعه ملی برای اجرای 350 طرح ارزی در بخش‌های خصوصی، نهادهای غیردولتی و تعاونی‌ها اختصاص داده شد.
به گزارش سهام انرژی از خبرگزاری خانه ملت، خدابخشی سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: برنامه کار کمیسیون بررسی گزارش عملکرد صندوق توسعه ملی با حضور مدیرعامل و اعضای هیات مدیره صندوق، نمایندگان دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها بود که گزارش منابع و مصارف صندوق توسعه ملی در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مورد بررسی قرار گرفت.
وی ادامه داد: از 41 میلیارد دلار مذکور 39.7 میلیارد دلار آن نزد بانک مرکزی به منظور اجرای پروژه‌ها مسدود شده و اعتباری بالغ بر 19 میلیارد دلار با همکاری بانک مرکزی و بانک‌های عامل پرداخت شده است که مابقی آن نیز در حال پرداخت است.
این نماینده مجلس اضافه کرد: از 41 میلیارد دلاری که از صندوق توسعه ملی برای اجرای پروژه‌ها تخصیص داده شده 23.7 میلیارد دلار به بخش خصوصی، 96 میلیون دلار بخش تعاونی و 15.3 میلیارد دلار بخش عمومی غیردولتی پرداخت شده است.
سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه 7 میلیارد دلار به ریال تبدیل شده وبرای اجرای طرح‌ها به بخش غیردولتی پرداخت شد، ادامه داد: علاوه بر اعتبارات مذکور 11.3 میلیارد دلار برای اعطای تسهیلات جهت اجرای طرح‌های تنظیم آب های مرزی کشور، طرح های احیا و توسعه اراضی کشاورزی در استان‌های خوزستان و ایلام، انتقال آب به اراضی سیستان و بلوچستان و... پرداخت شد.
وی بیان کرد: پرداخت صندوق توسعه ملی براساس قوانین و مقررات مربوطه و با اخذ اذن از مقام معظم رهبری است.
تکذیب ارائه وام های خارج از عرف از صندوق توسعه ملی
بنا برگزارش خبرگزاری خانه ملت نیز محمد حسینی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اهداف اساسنامه که قرار بر این بود که کل منابع را به صورت تسهیلات ارزی و ریالی ارائه دهیم بر اساس مجوزهای قانونی و اذن مقام معظم رهبری برای مصارف بودجه کشور مصرف و هزینه شده است و بحث عدم نظارت و هدررفت مطرح نیست.
وی در خصوص انتشار اخباری مبنی بر ارائه وام های خارج از عرف توسط صندوق توسعه ملی با تکذیب این موضوع گفت: حدود 60درصد از  منابع صندوق را تسهیلات دادیم و 40درصد آن را در راستای قوانین بودجه ای و سایر قوانین برای مصارف غیرتسهیلاتی هزینه کردیم.
وی گفت: قرار بر این بود که تسهیلات ارزی و ریالی ارائه شود که در طول این مدت منابعی را از صندوق بابت تسهیلاتی از جمله تسهیلات اشتغال، تبصره 18، آب های مرزی دریافت کردیم. طبق قانون مبالغی را بابت آبرسانی، بنیه دفاعی، صداوسیما از محل منابع صندوق استفاده کردیم.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :