١٣٩٨/٠٥/٢٨ ١١:٠٥ ق ظ
کد خبر : ٧١٥٢٥
ابلاغ آیین‌نامه ساماندهی نظام مالی-محاسباتی کشور
معاون اول رئیس جمهور آیین‌نامه بندهای(الف)،(ب) و (پ) ماده(۸) قانون برنامه ششم توسعه با موضوع ساماندهی خزانه داری کل کشور، ساماندهی نظام مالی-محاسباتی کشور و ارتقا و انطباق نظام نظارت مالی ابلاغ کرد.
به گزارش سهام انرژی ازپایگاه اطلاع رسانی دولت، با موافقت هیئت وزیران در جلسه ۲۰ مرداد ۱۳۹۸ به منظور ایجاد وحدت رویه و استانداردهای یکسان در سامانه‌­های بودجه‌­ای سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی، کمیته راهبری اصلاح نظام مالی کشور متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و وزیر امور اقتصادی و دارایی تشکیل شد.
بنابراین گزارش، الزامات ماده (۸) قانون برنامه ششم توسعه که ناظر بر اصلاح نظام بودجه‌­ریزی از وضعیت فعلی به نظام عملیاتی و اصلاح مدیریت مالی دولت است، نیازمند بازنگری و بازطراحی نظام نظارت مالی در وزارت امور اقتصادی و دارایی و به ویژه معاونت خزانه‌­داری آن وزارت است به گونه­‌ای که پاسخگوی تغییرات نظام بودجه­‌ریزی کشور نظیر عملیاتی شدن بودجه­‌ریزی برمبنای عملکرد و حسابداری تعهدی نیز باشد، لذا نقشه راه متناسب با نیازمندهای یادشده به همراه سازوکار اجرایی آن در آیین‌­نامه حاضر دیده شده است.
گفتنی است، در حال حاضر نرم­‌افزارها و ساختارها، گزارش­‌ها و نظام کدینگی فعلی معاونت خزانه‌­داری پاسخگوی نیازهای اطلاعاتی سند بودجه‌­ای کشور در سازمان برنامه و بودجه کشور نیست و از این منظر کارایی و اثربخشی تخصیص منابع عمومی کشور را نیز متأثر می­ سازد.
بنابراین به منظور ایجاد وحدت رویه و استانداردهای یکسان در سامانه‌­های بودجه‌­ای سازمان برنامه و وزارت اقتصاد، شکل­‌گیری کمیته راهبری اصلاح نظام مالی کشور، متشکل از رؤسای دو دستگاه مذکور نیز در این آیین‌­نامه پیش­ بینی شده است.
 
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :