١٣٩٨/٠٦/١٣ ١٠:٢٨ ق ظ
کد خبر : ٧١٥٦٣
رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت:
باید زمینه حضور بخش خصوصی برای صادرات گازدر بورس فراهم شود
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران و رییس کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت: اگر زمینه قانونی ورود و فعالیت بخش خصوصی در حوزه گاز فراهم شود، ایران با توجه به منابع گازی بالا می‌تواند از صادرکننده نفت به صادرکننده گاز تبدیل شود.
به گزارش سهام انرژی، حمیدرضا صالحی، رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: بخش اندکی از مشتریان رینگ صادراتی بورس انرژی، فعالان اقتصادی داخلی هستند که گاز خریداری شده در این بازار را به کشورهای هدف صادراتی ارسال می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه دولت باید بستر فعالیت بخش خصوصی را در صادرات گاز فراهم کند تصریح کرد: مصرف روزانه گاز در ایران با جمعیت 80 میلیون نفر به 500 میلیون متر مکعب می‌رسد که این میزان با مصرف کل اروپا با حدود 400 میلیون نفر جمعیت برابری می‌کند. حال آنکه میزان تولید ایران حدود 800 میلیون مترمکعب در روز برآورد شده که با توجه به افتتاح فازهای دیگر پارس جنوبی یک میلیارد مترمکعب نیز می‌رسد. در صورت افزایش تولید گاز، دولت باید بازیگران جدی و پر توانی برای صادرات گاز تدارک ببیند و از آنها پشتیبانی کند تا این بازیگران بتوانند گاز کشور را به درآمدهای ارزی جایگزین نفت تبدیل کنند.
وی تاکید کرد: دولت در شرایطی که کشور در معرض تحریم قرار دارد، باید فعالان اقتصادی صاحب اهلیت را در حوزه صادرات انرژی مورد حمایت قرار دهد. به بیان دیگر، دولت باید از تمامیت‌خواهی عقب بنشیند و به منافع بلندمدت کشور بیندیشد.
صالحی با اشاره به ظرفیت مخازن گاز که کشور را در جایگاه دومین دارنده گاز دنیا قرار داده است، گفت: با توجه به مصارف محدود کشور نسبت به تولید گاز و نیز ظرفیت‌های ایجاد شده در کشور به ویژه در فازهای پارس جنوبی دولت باید بستر فعالیت بخش خصوصی در حوزه صادرات گاز را فراهم کند. در این صورت، ایران می‌تواند از یک کشور صادرکننده نفت به یک کشور صادرکننده گاز تبدیل شود؛ به نحوی که محوریت با بخش خصوصی باشد.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه صادرات گاز از طریق خطوط لوله و مایع‌سازی انجام می‌شود، افزود: اکنون گاز ال‌پی‌جی از طریق بورس انرژی عرضه می‌شود و بخش خصوصی می‌تواند صادرکننده گاز ال‌پی‌جی به خارج از کشور باشد. همچنین چنانچه دولت بستر تولید گاز ال‌ان‌جی را نیز فراهم کند، فعالان اقتصادی می‌توانند برای نخستین بار روی تولید و صادرات ال‌ان‌جی نیز سرمایه‌گذاری کرده و عقب‌ماندگی این بخش را نسبت به رقبایی مانند قطر جبران کنند. افزون بر این، بخش خصوصی صادرات گاز از طریق خطوط لوله را نیز می‌تواند بر عهده بگیرد و روی ایجاد خطوط انتقال در خارج از کشور سرمایه‌گذاری کند؛ منوط بر اینکه دولت گاز را به بخش خصوصی بفروشد و بخش خصوصی ایران از طریق ارتباط با فعالان همگن خود در دیگر کشورها، گاز را به کشور های هدف صادراتی برساند.
صالحی تاکید کرد که تبدیل ایران به هاب انرژی با ورود بخش خصوصی به این عرصه میسر خواهد شد.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :