١٣٩٨/٠٩/٠٩ ١١:٥٧ ق ظ
کد خبر : ٧١٦٩٥
مدیرعامل برق حرارتی به "سهام انرژی" گفت:
پرداخت مبالغی به نیروگاه پرند درجهت مصوبه صرفه جویی مصرف گاز
طرز طلب اظهار داشت: دو ماهی است که بر اساس قانون بودجه سال 98 توانستیم از محل صرفه جویی در مصرف سوخت نیروگاه ها بویژه گاز، مبلغی را از سازمان هدفمندی یارانه ها دریافت و به نیروگاه پرند اختصاص دهیم.
به گزارش سهام انرژی، محسن طرزطلب مدیرعامل شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی وزرات نیرو در یک گفتگوی اختصاصی با خبرنگار ما، با اعلام این مطلب اظهار داشت:  در قانون بودجه سال 98 ردیفی را برای صرفه جویی در مصرف سوخت نیروگاه ها در نظر گرفته شده است که اگر نیروگاهی در مصرف سوخت بویژه گاز صرفه جویی کند، شرکت ملی گاز این مبالغ صرفه جویی شده را دریافت نمی کند و سازمان هدفمندی یارانه ها این مبالغ را به برق حرارتی می دهد تا این مبالغ به احداث نیروگاه ها و سرمایه گذاری جدید اختصاص داده شود.
وی در ادامه گفت: البته مبلغ آن زیاد نیست و اعدادی که ما برای سرمایه گذاری نیروگاه و یا احداث آن ها نیاز داریم بسیار بالاتر است اما این موضوع هم یک فتح بابی در این زمینه است.
طرز طلب در مورد ارقام قابل ارائه و نیروگاه مورد نظری که تاکنون این مبالغ را دریافت کرده است گفت: در بودجه ارقام 1500 میلیارد تومان دیده شده است اما چیزی که تاکنون تحقق یافته زیر 500 میلیارد تومان بوده است و تا الان نزدیک به 250 میلیارد تومان یک ماه ونیم پیش از سوی هدفمندی دریافت کردیم که این مبلغ را برای احداث به نیروگاه پرند اختصاص داده ایم.
به گفته وی نیروگاه پرند مستندات خود را برای دریافت این مبالغ ارائه داده و توانست این مبلغ را دریافت کند.
وی در قالب اجرایی شدن این طرح اظهار داشت: این طرح از امسال اجرایی شده و اولین نیروگاه هم پرند بوده که توانسته از اجرای این قانون مبالغی را دریافت کند. البته در این مسیر ما توانستیم علاوه بر پرداخت این مبالغ برای سرمایه گذاری نیروگاه ها، مشکلات دیگری از جمله ایرادات قراردادی نیروگاه را با مجوزاتی که داشتیم مرتفع کنیم و زمینه سرمایه گذاری بیشتر برای احداث نیروگاه های جدید را فراهم کنیم.
مدیرعامل برق حرارتی گفت: سرمایه گذاری در حوزه نیروگاه های خصوصی  نیازمند اطمینان از سرمایه گذاری است که باید این موضوع مورد توجه ما باشد تا هم این سرمایه گذاران مطمئن از سرمایه گذاری خود باشند و هم تشویقی برای کسانی باشد که علاقمند سرمایه گذاری در حوزه احداث نیروگاه های خصوصی هستند.
بنابراین گزارش، بر اساس ابلاغیه وزارت نیرو و بر مبنای ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر اگر نیروگاهی ( نیروگاه بخش خصوصی) در مصرف سوخت صرفه جویی کند هزینه احداث و سرمایه گذاری نیروگاه ها پرداخت خواهد شد. بر اساس قانون، 21 نیروگاه سیکل ترکیبی مجموعا به ظرفیت 7545 مگاوات در دستور کار بوده است اما تاکنون 640 مگاوات از این طریق به بهره برداری رسیده است.
این مصوبه از جمله مصوبات شورای عالی اقتصاد مبنی بر تعهدات دولت نیز بوده است که به نظر ظرف دو ماه گذشته این موضوع فقط در نیروگاه پرند آن هم فقط در صرفه جویی مصرف گاز اجرایی شده است.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :