١٣٩٨/١٠/٠٩ ٤:٠٤ ب ظ
کد خبر : ٧١٧٥٠
سخنگوی صنعت برق ظهر امروز در نشست خبری گفت:
عرضه برق در بورس نیازمند تدوین مقررات جدید
رجبی مشهدی گفت: برای عرضه بیشتر برق در بورس نیازمند تدوین مقررات جدیدی هستیم تا این مصرف کنندگان به تفکیک و براساس نوع برق یارانه ای بتوانند از برق استفاه کنند.
به گزارش خبرنگار سهام انرژی رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق ظهر امروز در یک نشست خبری با اعلام این مطلب به خبرنگار سهام انرژی گفت: به دلیل تعدد و نوع فعالیت مشترکین لازم است در ابتدا این مشترکین به تفکیک شناسایی شوند و در فاز اول دولت عرضه برق به مشترکین مانند خانگی، کشاورزی، مدارس و ... را با در نظر گرفتن یارانه خود عهده دار شود، سپس برق با قیمت متعارفی در بورس به مصرف کنندگان بزرگ تر ارائه شود. در این صورت با این مقررات جدید، اجباری هم در خرید برق از بورس به مصرف کنندگان بزرگ خواهد بود.
وی ضمن استقبال در عرضه برق در بورس انرژی گفت: در این مقررات جدید مشترکینی که برق یارانه ای دریافت می کنند مانند همان مشترکین خانگی و ... از تخفیف برق دولتی برخوردار می شوند و دیگر مشترکین که بالای 5 هزار مگاوات برق مصرف می کنند اجبارا برق خود را باید از بورس خریداری کنند که این کار برای تولیدکنندگان خصوصی برق می تواند صرفه اقتصادی داشته باشد.
وی ادامه داد: البته دولت می تواند پشتیبان عرضه برق در بورس انرژی هم باشد. اما در مجموع باید منتظر تدوین این قوانین و مقررات باشیم و این مقررات در حال تدوین است.
مشهدی به عرضه برق از مرداد ماه تاکنون اشاره کرد و ضمن اعلام ارقام آماری گفت: از مرداد امسال 2 هزار مگاوات برق در بورس انرژی عرضه شده و حجم معاملات 2 میلیون و 118 مگاوات بوده است.
محدودیت گازرسانی به نیروگاه ها
به گفته سخنگوی صنعت برق کشور از ابتدای سال جاری ۵۰ میلیارد متر مکعب گاز ۵.۶ میلیارد متر مکعب گازوئیل و حدود ۲.۸ میلیون متر مکعب نفت کوره یا همان سوخت مازوت در نیروگاه‌ها مورد استفاده قرار گرفت است.
رجبی مشهدی با بیان این‌که ۳۷ هزار مگاوات میزان مصرف در پیک است که در حال حاضر ۲۲ هزار مگاوات نیروگاه نسبت به تابستان کمتر در مدار هستند.
وی با بیان این‌که معمولا برای زمان بعد از پیک برنامه‌ریزی می‌کنیم تا نیروگاه‌ها وارد مرحله‌ی اورهال شوند، ادامه داد: معمولا در زمان پیک ۱۰ هزار مگاوات برای اورهال از مدار خارج و برخی نیز در رزرو قرار می‌گیرند.
سخنگوی صنعت برق کشور با بیان این‌که برای گازرسانی به نیروگاه‌ها هر سال با محدودیت‌هایی مواجه می‌شویم که براساس هماهنگی با وزارت نفت از سوخت گاز، گازوئیل و در اولویت سوم از مازوت استفاده می‌کنیم، گفت: به طور متوسط ۶۰ میلیون مترمکعب گاز در این روزها استفاده می‌کنیم که مابقی را گازوئیل و مازوت تشکیل می‌دهند.  
افزایش میزان صادرات نسبت به گذشته
رجبی مشهدی در مورد میزان صادرات برق به کشورهای همسایه گفت: اکنون ۱۰۰۰ مگاوات برق به کشورهای همسایه صادر می‌شود که نسبت به سال گذشته میزان صادرات برق افزایش یافته اما برای اعلام آمار دقیق باید سه ماه سال نیز تمام شود تا بتوانیم مقایسه درستی داشته باشیم.
وی با اشاره به استقبال وزارت نیرو از حضور بخش خصوصی برای صادرات برق نیز گفت: براساس قانون بخش خصوصی می‌تواند برق حاصل از نیروگاه‌های تجدیدپذیر را صادر کند که وزارت نیرو نیز حمایت‌هایی را در این حوزه خواهد داشت.
سخنگوی صنعت برق کشور درباره مطالبات نیروگاه‌ها نیز توضیح داد: در سال گذشته ۱۱ هزار میلیارد تومان از مطالبات صنعت برق پرداخت شد که شش تا هفت هزار میلیارد تومان آن مربوط به پیمانکاران و تولید کنندگان برق بوده است. امسال نیز توانسته‌ایم بخشی از آن را تسویه کنیم و برای سال ۱۳۹۹ قصد داریم از ظرفیت‌های تبصره پنج بهره بگیریم.
رجبی مشهدی ادامه داد: در این راستا برای صندوق توسعه ملی و هیات تنظیم بازار نیز پیشنهاداتی ارائه شده که اگر تصویب شود، اقساط با نرخ زمان تسهیلات اخذ خواهد شد.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :