١٣٩٨/١١/٢١ ١٢:١٧ ب ظ
کد خبر : ٧١٨٢١
امروز صبح به امضا رسید،
تفاهم نامه همکاری میان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و ایمیدرو
تفاهم نامه همکاری برای تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه های بندرعباس و امام خمینی شازند میان ایمیدرو و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، در راستای داخلی سازی و قطع وابستگی ها به امضا رسید.
به گزارش خبرنگار سهام انرژی، این تفاهم نامه بین علیرضا صادق آبادی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران و خداداد غریب پور معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو امضا شد.
بیژن زنگنه،‌ وزیر نفت در مراسم امضای تفاهم‌نامه تولید کک اسفنجی و سوزنی در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی شازند در سخنانی اظهار داشت: تولید کک اسفنجی از کارهایی است که با همراهی ایمیدرو و همکاران ما در شرکت پالایش و پخش به سرعت به نتیجه رسیده است و  یکی از اهداف وزارت نفت این است که کیفیت فرآورده‌های نفتی را در پالایشگاه‌ها بالا ببرد؛ یکی از این محصولات نفت کوره است تا به محصولات باارزش تبدیل شود.
وی تاکید کرد: این تفاهم‌نامه باید هر چه سریعتر به قرارداد برسد تا وارد مرحله اجرایی شود. مخصوصا کار در اراک زودتر می تواند شروع شود.
وی با بیان اینکه  همکاری بین بخشی در سال رونق تولید بسیار موثر می‌تواند باشد و این همکاری در جهت توسعه بخش میان ‌دستی و پایین‌دستی پتروشیمی بسیرا حائز اهمیت است. هم‌اکنون با وجود آنکه ۵.۵ میلیارد خوراک به این بخش اختصاص پیدا می‌کنداما زنجیره کامل نیست.
زنگنه گفت: ما تقزیبا در اکثر کالاها به تولید انبوه رسیدیم اعم از اوره آمونیاک، متانول، انواع الفین ها حتی در تاسیسات بالادستی توانستیم خودمان به دانش و صاحب لایسنس این محصولات برسیم اما در تولید پایین دست باید بیشتر کار کنیم.
وزیر نفت در انتها پیشنهاد خرید تضمینی و طراحی سازوکار این رویه را برای محصولات موردنیاز صنعت نفت از سازندگان داخلی ارائه داد و از همکاری سازندگان در این زمینه استقبال کرد.
۹۱ میلیون لیتر از بنزین تولیدی در کشور یورو ۴ و ۵ است
علیرضا صادق‌آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی در ابتدای این مراسم به ارزیابی میزان تولید فراورده در کشور پرداخت و گفت: تولید بنزین و گازوئیل کشور در فاصله سال‌های ۸۰ تا ۹۸ از روزانه ۳۷ به ۱۱۰ میلیون لیتر و از ۷۰ به ۱۲۰ میلیون لیتر رسیده است؛ ۹۱ میلیون لیتر از بنزین تولیدی در کشور یورو ۴ و ۵ است.
وی افزود: ظرفیت پالایشی کشور از یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در سال ۸۰ به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در سال ۹۸ افزایش یافته است.
به گفته وی در جهش نخست صنعت پالایش کشور به بزرگترین تولیدکننده بنزین اوپک تبدیل شدیم.
صادق آبادی با اشاره به این تفاهم نامه همکاری اظهار داشت: با امضای تفاهم‌نامه امروز برای تولید کک اسفنجی و سوزنی برای نخستین بار در کشور در پالایشگاه‌های بندرعباس و امام خمینی (ره) شازند با همکاری پژوهشگاه صنعت نفت و مجموعه صنعتی ایمیدرو، ظرف یک سال آینده، تولید روزانه ۶۲۰ هزار تن کک اسفنجی که دو برابر میزان نیاز صنعت آلومینیوم کشور است، در پالایشگاه بندرعباس کلید خواهد خورد.
در ساخت داخل از رقم داخلی سازی یک میلیارد و دویست میلیون دلار عبور کردیم
وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این مراسم گفت: در گلوگاه هایی که وابستگی داریم، خودکفایی و قطع وابستگی را در دستور کار قرار داده ایم. توسعه صنایع دریایی یکی از محورهای برنامه ما است که وزارت نفت در این حوزه نیز با ما همکاری دارد.
وی گفت: در کنار نهضت ساخت داخل بر روی قطع وابستگی و خودکفایی در واردات تاکید داشتیم، تفاهم نامه امروز در این راستا قابل افتخار است چراکه در تحریم اخیر ترامپ کک سوزنی و الکترود گرافیتی هم نوشته شده است.
رحمانی تصریح کرد: در حوزه ساخت داخل از رقم داخلی سازی یک میلیارد و دویست میلیون دلار عبور کردیم.
وی با اشاره به اینکه در برخی حوزه ها، وابستگی به واردات داشتیم که این وابستگی خطرناک بود، بیان کرد: مثلا الکترود گرافیتی گلوگاه ما شده بود که برای خودکفایی در این حوزه اقدامات و برنامه های اساسی داشتیم و در گلوگاه هایی که وابستگی داریم و واردات زیاد است داریم خودکفایی را انجام می دهیم.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :