١٣٩٨/١٢/٠٣ ١١:٣٦ ق ظ
کد خبر : ٧١٨٣٣
حسن نژاد عنوان کرد:
عملیات بازار باز و تاثیر آن در اقتصاد امروز ایران
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بانک مرکزی برای کنترل رکود، تورم و رونق تولید و همچنین تحقق اهداف اقتصادی مانند ایجاد اشتغال، ثبات نرخ بهره، رشد اقتصادی، ثبات بازارهای مالی از سیاست بازار باز استفاده می‌کند.
به گزارش سهام انرژی از خانه ملت، محمد حسن نژاد عضو کمییون اقتصادی مجلس، با اشاره به اجرای عملیات بازار باز توسط بانک مرکزی گفت: اجرای این موضوع یک روال عادی است و بانک مرکزی برای کنترل رکود، تورم و رونق تولید و همچنین تحقق اهداف اقتصادی مانند ایجاد اشتغال، ثبات نرخ بهره، رشد اقتصادی، ثبات بازارهای مالی از سیاست بازار باز استفاده می‌کند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: کشورهای دنیا اکنون تقریبا به اندازه صد در صد تولید ناخالص داخلی خود اوراق منتشر می‌کنند اما ایران تاکنون این کار را انجام نداده بود و می‌توان اجرای بازار باز را از سوی بانک مرکزی اقدام بسیار مثبتی قلمداد کرد.
نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس اظهار داشت: بانک مرکزی براساس سیاست بازار باز نقدینگی را در کشور جمع‌آوری و پخش می‌کند و اجازه نمی‌دهد، این نقدینگی موجب تقاضای کاذب و ایجاد تورم شود و بنابراین افق بسیار مثبتی نسبت به اجرای بازار باز در کشور وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه اجرای عملیات بازار باز با واسطه می‌تواند روی قیمت ارز تاثیرگذار باشد، گفت: گران شدن اندک قیمت ارز در حال حاضر یک موضوع طبیعی است زیرا اگر قیمت ارز به صورت پله‌ای و تقریبی گران شود بسیار بهتر از آن است که برای مدت‌ها قیمت آن را سرکوب کرده و بعد به یکباره بعد از سه سال چند برابر شود.
بورس، راه حل تسویه بدهی شرکت‌ها به بانک
وی با اشاره به آسیب‌های ناشی از ترکیدن حباب افزایش شاخص‌های بورس اظهار داشت: براین اساس اعتماد به بازار بورس از میان می‌رود و در این صورت با خروج سرمایه از بازار بورس و ورود به هر بازاری مانند سونامی موجب ویرانی در اقتصاد خواهد شد.
حسن‌نژاد با بیان اینکه دو راهکار برای جلوگیری از خروج سرمایه از بازار بورس و توسعه بهینه آن وجود دارد، بیان داشت: باید سرمایه شرکت‌های عرضه شده در بازار بورس را افزایش دهیم به طور مثال یک شرکت به دلیل بدهی به بانکی در حال پرداخت بهره است و می‌تواند اکنون با توجه به شرایط خوب بازار بورس بدون پرداخت هزینه مالی، سرمایه خود را افزایش داده و با این پول بدست آمده از بازار بورس بدهی‌اش را با بانک تسویه کند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: حتی اگر این شرکت نمی‌خواهد بدهی‌اش را به بانک پرداخت کند هم می‌تواند با استفاده از این سرمایه یک خط تولید جدید را راه‌اندازی کند و این موضوع باعث می‌شود تا سرمایه در بازار بورس باقی مانده و شاخص آن افزایش یابد.
افزایش اعتمادسازی به بورس با ارائه سهام شرکت‌های دولتی
نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس درباره راهکار دوم مقابله با خروج سرمایه از بازار بورس هم تصریح کرد: دولت برای تامین مالی بودجه هر سال اوراق مالی را با پرداخت حدود 20 درصد هزینه مالی منتشر و به پیمانکاران طلبکار پرداخت می‌کند اما با این وجود تمامی کارهای پیمانکاران به دلیل نداشتن پول نقد خوابیده است.
وی تاکید کرد: اکنون بهترین فرصت برای دولت است تا شرکت‌های دارای سهام در بازار بورس را مانند بانک‌ها، بیمه‌ها، فولاد، مس، ایران خودرو و سایپا بفروش برساند و در این صورت مرحله اول اصل44 یا خصوصی‌سازی به درستی اجرا شده و کارایی آنها بالاتر می‌رود.
حسن‌نژاد افزود: با ارائه سهام این شرکت‌ها توسط دولت در بازار بورس، شک و شبهه افراد به این بازار کاهش یافته و کسری بودجه دولت هم جبران می‌شود و از سوی دیگر اکنون دولت در حال بنگاهداری است و به دلیل تضاد منافع نمی‌تواند، نظارت کافی بر عملکرد شرکت‌ها داشته باشد مثلا وزارت صنعت، معدن و تجارت نمی‌تواند درباره واردات خودرو تصمیم‌گیری کند زیرا سهامدار شرکت‌های خودروسازی است و علیه خودش اقدامی نمی‌کند.
لزوم ارائه سهام شرکت‌های دولتی در بورس
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد: چندین بار با دژپسند وزیر اقتصاد و دارایی در این مورد صحبت کرده و خواستم تا این مهم انجام شود که وزیر اعلام کرد، به دنبال عرضه‌ اولیه این شرکت‌های دولتی در بازار بورس هستند.
نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس با اشاره به اینکه اکنون زمان مناسبی برای تمرکز دولت است تا به دنبال افزایش سرمایه خود و عرضه سهام شرکت‌های دولتی در بازار بورس باشد، گفت: مردم یا باید نقدینگی خود را وارد بازار بورس کرده و سهام خریداری کنند که در این صورت با افزایش قیمت‌ها حباب تولید می‌شود و یا باید این نقدینگی را وارد بازار دیگری کنند که مسلما آنجا را بهم خواهد ریخت بنابراین با عرضه سهام شرکت‌های جدید توسط دولت در بازار بورس، نقدینگی می‌تواند بدون ایجاد حباب در بورس باقی بماند.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :