١٣٩٨/١٢/١٣ ٩:٤٦ ق ظ
کد خبر : ٧١٨٥١
معاون برنامه ریزی شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت:
رونق در بازار اوراق گواهی ظرفیت با ورود متقاضیان جدید
عظیمی گفت: مشترکان متقاضی افزایش قدرت قراردادی بالای ۵ مگاوات و متقاضیان با قدرت بیش از ۵ مگاوات در حال اخذ کد معاملاتی برای حضور در بازار گواهی ظرفیت و تدارک میزان مورد نیاز اوراق گواهی ظرفیت جهت ارائه به مالک شبکه هستند .
به گزارش سهام انرژی از روابط عمومی شرکت تولید نیروی برق حرارتی، حمیدرضا عظیمی معاون برنامه ریزی شرکت تولید نیروی برق کد حرراتی ضمن بیان ‌این خبر افزود: قیمت عرضه این اوراق از طریق مکانیزم عرضه و تقاضا تعیین خواهد شد که هم‌اکنون حدود 2،600،000 کیلووات تقاضا توسط 100 متقاضی وجود داشته که برای حضور در این بازار و تدارک میزان مورد نیاز اوراق خود در حال اخذ معاملاتی هستند .
عظیمی با اشاره به آغاز فعالیت رسمی بازار گواهی ظرفیت در ۲۸‌ بهمن ماه و عرضه 114،000 اوراق گواهی ظرفیت توسط شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی خاطرنشان کرد: بر اساس قوانین و مقررات مربوطه واگذاری انشعاب به مشترکین متقاضی افزایش قدرت قراردادی بالای 5 مگاوات برق و متقاضیان با قدرت بیش از 5 مگاوات مستلزم ارائه مستندات مربوط به حصول اطمینان از تدارک ظرفیت تولید برق(ظرفیت متعلق به خود یا خریداری شده) هستند .
وی با اشاره به افزایش حدود 4 درصدی قیمت این اوراق از ابتدای هفته جاری نسبت به نرخ پایه تصریح کرد: ارزش ذاتی این اوراق بر‌اساس پارامترهای موثر در بهای تمام‌شده ساخت نیروگاه‌ها قابل استخراج است .
عظیمی افزود: در این راستا مالکین نیروگاه‌ها برای نیروگاه‌هایی که از سال 1395 به بعد وارد مدار شده‌اند می‌توانند نسبت به انتشار اوراق گواهی ظرفیت در بورس انرژی اقدام نموده و متقاضیان اتصال به شبکه نیز قادر خواهند بود به سهولت و سرعت از طریق بورس و با قیمتی بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا، نسبت به تهیه اوراق مذکور اقدام و به عنوان پیش نیاز اتصال به شبکه سراسری برق اقدام نمایند .
معاون برنامه‌ریزی شرکت تولید نیروی برق حرارتی اضافه کرد: رونق ایجادشده در بازار گواهی ظرفیت کمک شایانی به رشد سرمایه‌گذاری در احداث نیروگاه‌ها و تامین برق مطمئن و پایدار در شبکه می‌نماید که امیدواریم این روند با سرعت بیشتر ادامه یابد .

چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :