١٣٩٩/٠١/٢٨ ٥:٠٥ ب ظ
کد خبر : ٧١٩١١
مدیرعامل گروه مپنا اظهار داشت:
پیگیری طرح تبدیل نیروگاه های گازی به چرخه ترکیبی توسط وزارت نیرو و گروه مپنا
علی آبادی گفت: طرح تبدیل نیروگاه های گازی به چرخه ترکیبی از ایده هایی است که توسط وزارت نیرو و گروه مپنا، با انگیزه ملی و در راستای توسعه زیرساخت های کشور همزمان با افزایش سطح بهره وری در حوزه انرژی و اقتصاد، از دیرهنگام پیگیری شده است.
به گزارش روابط عمومی مپنا، عباس علی آبادی مدیرعامل گروه مپنا امروز 28 فروردین در آیین افتتاح بخش سوم واحد بخار نیروگاه پرند که توسط رئیس جمهور و به صورت ویدئو کنفرانس صورت گرفت،  گفت: با تصویب قوانین مربوطه، مدل قراردادهای بیع متقابل با مساعدت ریاست جمهوری، وزارت خانه های نیرو و نفت مبتنی بر  بند 19 قانون بودجه سال 1392 به عنوان مدل مطلوب مورد توجه قرار گرفت و با اجرای این طرح  و با گسترش و  تکمیل آن در سطح کشور شاهد  تحقق اهداف مهم از جمله افزایش راندمان از 33 درصد به بیش از  50 درصد، کاهش قابل توجه آلاینده های محیط زیستی و گازهای گلخانه ای، افزایش 50 درصدی ظرفیت نیروگاهی بدون نیاز به بسیاری از احداثات جدید، حفظ و توسعه اشتغال در صنایع عظیم نیروگاهی کشور، استفاده از سوخت صرفه جویی شده در مصارف گوناگون و فرصت صادرات برای عملیاتی شدن این طرح گسترده و ملی، خواهیم بود.
وی ادامه داد: بر این اساس گروه مپنا با مساعدت وزارت نیرو بعنوان یک سازمان پیشگام با تبدیل سه نیروگاه گازی پرند، عسلویه و فردوسی متعلق به خود، افزایش ظرفیت نامی 3000 مگاوات این نیروگاه ها به 4500 مگاوات را در دستور کار خود قرار داد.
وی افزود: در هریک از نیروگاه های سه گانه فوق بیش از 7000 میلیارد تومان و جمعا بیش از 21000 میلیارد تومان هزینه شده و نیروگاه پرند با موفقیت به اتمام رسیده و دو نیروگاه دیگر آخرین مراحل احداث خود را سپری می کنند.
علی آبادی تاکید کرد: برای تامین مالی این پروژه ها، گروه مپنا  از هیچ  تسهیلات دولتی بهره نبرده و علیرغم وجود تنگناهای شدید مالی تمامی اهداف فوق الذکر را  نیز محقق نموده است. به این آمار میتوان نیروگاه، غرب کارون، گل گهر سیرجان و همچنین مجموعه ای از مزارع بادی و آب شیرین کن ها جمعا به ارزش بیش از دو میلیارد دلار را اضافه کرد.
وی در عین حال گفت: برخی پروژه های افزایش ظرفیت تولید برق کشور ضمن استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، تجهیزات خود را از خارج از کشور تامین نموده اند و این در حالی است که ظرفیت های گروه مپنا با کیفیت برتر و هزینه کمتر می توانست برای آن پروژه ها به کار گرفته شود.
مدبرعامل گروه مپنا خطاب به رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بیع متقابل بر پایه تحویل سوخت صرفه جویی شده به میزان سرمایه گذاری انجام شده مدلسازی شده است که متاسفانه پاسخ به تعهدات قراردادی حوزه کارفرمائی هنوز به نحو مقرر میسر نشده و صرفا در سال گذشته مبلغی معادل 315 میلیارد تومان در قبال 7000 میلیارد تومان، یعنی معادل  4.5% به این نیروگاه پرداخت شده است و در سال جدید مالی نیز نشانی از انجام تعهدات قراردادی در این پروژه ها در ردیفهای بودجه ای مشهود نیست. اگر مسیر اجرای تعهدات روشن و بر پایه قراردادهای موجود عمل شده بود، ما امروز شاهد اجرای تعداد بیشتری از پروژه های مشابه از محل بازگشت سرمایه بودیم.
وی از ریاست جمهور تقاضا کرد تا با دستور موکد خود در جهت حل این معضل، سرمایه گذاران را در این زمینه امیدوار کند تا روند اجرای طرح ها با سرعتی مناسب تر دنبال شود.
دکتر علی آبادی با تشریح ویژگی های نیروگاه پرند گفت: نیروگاه چرخه ترکیبی پرند با ظرفیت نامی و نهایی  1503 مگاوات شامل شش واحد گاز از نوع V94.2 که سه واحد آن به آخرین محصول کلاس  E  در مقیاس جهانی ساخت گروه مپنا ارتقاء داده شده است، شش دستگاه بویلر بازیاب، سه واحد توربین بخار، سه مجموعه سیستم خنک کن اصلی از نوع ACC، تجهیزات جانبی سامانه کنترلی بومی MAPCS که برای اولین بار در نیروگاه های سیکل ترکیبی اجرا شد و کشور را از سامانه های پر خطر و معمولا وارداتی از خارج از کشور بی نیاز کرد. همچنین سیستم تحریک بومی MAPEX  و پست های بلافصل برق 230و400 کیلو ولت است که عمده تجهیزات این نیروگاه با تکیه بر دانش و تخصص داخلی در گروه مپنا ساخته شده است.
وی افزود: با توجه به اهمیت تامین برق پایدار در استان تهران و نقش بی بدیل نیروگاه پرند در پایتخت و همچنین مسائل محیط زیستی، عملیات توسعه بخش بخار و تبدیل نیروگاه گازی به چرخه ترکیبی در قالب قرارداد بیع متقابل با وزارت نیرو و شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق  از سال 93 آغاز شده و درسالهای 1396 و 97 به ترتیب اولین و دومین واحد بخار راه اندازی و در آغاز سال 99 نیز سومین واحد آن به مدار تولید وارد شده است. با تکمیل بخش بخار، راندمان کل نیروگاه از محدوده ۳۳ درصد به بیش از ۵۰ درصد که با احتساب ارتقاء راندمان توربینهای گازی با فناوری جدید گروه مپنا، راندمان به بیش از 53 درصد افزایش یافته است و با افتتاح این طرح ظرفیت 480 مگاوات برق، بدون مصرف سوخت اضافی به ظرفیت تولید برق کشور افزوده شده است.
علی آبادی بیان کرد: در این راستا با کاهش مصرف سوختهای فسیلی برای تولید این میزان برق، تولید گازهای گلخانه‌ای نیز کاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت، بگونه ای که با اجرای این طرح در نیروگاه پرند سالیانه از هدر رفت معادل 855 میلیون لیتر سوخت مایع (گازوییل) و نیز از تولید 4/2 میلیون تن CO2  جلوگیری می شود. همچنین با اجرای سیستم خنک کاری جدید و نیز استفاده از پساب شهر پرند مصرف آب نیروگاه از 46 لیتر بر ثانیه آب شرب به 5/4 لیتر بر ثانیه پس آب کاهش یافته است که گامی بزرگ در راستای  ایفای مسئولیتهای اجتماعی  شرکت گروه مپنا و وزارت نیرو در حفظ محیط زیست کشور است.
 مدیرعامل گروه مپنا یاداور شد: پروژه توسعه بخش بخار نیروگاه پرند، اولین پروژه به روش قرارداد بیع متقابل در تبدیل نیروگاههای گازی به چرخه ترکیبی در کشور است و گروه مپنا، در ایفای رسالت توسعه ای خود و در راستای اهداف اقتصاد ملی، در حوزه اقتصادی و مالی نیز با پرهیز از الگوی مسلط بانک-محور، و ممانعت از تحمیل فشار مضاعف بر نظام بانکی مبتلا به تنگناهای مالی، در فرایندی متفاوت و بدیع تجهیز منابع مالی برای پروژه های توسعه ای خود را با اتکا به بازار سرمایه و از طریق مشارکت یکایک شهروندان و بخش خصوصی در توسعه ملی به پیش برده است.
وی ادامه داد: این اقدام با روشهای متداول انجام این پروژه ها که نوعا با تکیه بر منابع صندوق توسعه ملی انجام می شود، با فاصله زیادی در راستای اهداف استراتژیک کشور و اقتصاد مقاومتی است، در این راستا، گروه مپنا نه تنها نخستین منتشر کننده اوراق صکوک پروژه بلکه پیشتاز توسعه پروژه های زیربنایی با اتکا به صندوق های سرمایه گذاری پروژه (ETF) بوده است. این رویکرد ضمن پرهیز از ایجاد تعهد ناقض استقلال برای کشور در مقابل موسسات خارجی تحت عناوین مختلف، و با آزاد ساختن منابع محدود دولت، صندوق توسعه ملی، و نظام بانکی برای اشتغال در دیگر فرصتهای سرمایه گذاری در کشور (خاصه برای بنگاه های کوچک و متوسط)، صرفا مبتنی بر منابع داخلی و با جمع آوری مبالغ معتنابهی از نقدینگی بخش خصوصی که منجر به کاهش فشارهای تورمی تبعی میشود، توسعه ظرفیتهای داخلی، انتفاع بالقوه کلیه شهروندان از منافع توسعه، تقویت بازار سرمایه، معرفی روشهای جدید تامین مالی، و .. دموکراتیک ترین، شفاف ترین و کارآمد ترین روش تامین مالی پروژه را برای پیشبرد طرحهای زیربنایی بکار گرفته است.
علی آبادی تصریح کرد : این روش را باید به عنوان انقلابی نوین در مدیریت ترکیبی صنعت-اقتصاد دانست و به نحو مقتضی همه طرح های مشابه چه در حوزه نیروگاه سازی و چه در سایر حوزه ها را تشویق نمود تا از این روشها که منافع ملی آن فراگیر است استفاده نمایند.انرژی تولید شده واحدهای بخار در انتهای سال 1398 معادل2.835.344.650 کیلووات ساعت ( با نرخ منطقه حدود 280 میلیون دلار) و سوخت مایع صرفه‌جویی شده تا انتهای سال 1398 برابر با 891.526.469 لیتر (با نرخ منطقه حدود 450 میلیون دلار) بوده است.
 
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :