١٣٩٩/٠٢/٠٤ ١٢:٣٣ ب ظ
کد خبر : ٧١٩٢٣
پالایشگاه بندرعباس در کدال از کاهش قابل توجه فروش فرآورده شفاف سازی کرد:
کاهش قابل توجه درآمد فروش فرآورده نفتی به دلیل کاهش قیمت نفت
با کاهش قیمت نفت‌خام و فرآورده‌ها در ماه‌های پایانی سال 98 و ابتدای سال 99 به دلیل شیوع کرونا، فاصله قیمتی فرآورده‌ها و خوراک در مقیاس واحد (هر لیتر) کاهش یافته به عبارت دیگر کرک‌اسپرد فرآورده‌ها کاهش یافته و در مواردی نیز منفی شده است. این موضوع باعث کاهش قابل توجه درآمد فروش فرآورده در ماه‌های ابتدائی سال 99 می‌شود.
به گزارش سهام انرژی، پالایشگاه نفت بندرعباس درباره اثر کاهش قیمت نفت‌خام و فرآورده‌ها بر درآمد فروش در ماه‌ های ابتدائی سال، مذاکره برای اصلاح نحوه قیمت‌ گذاری و اثر نرخ سامانه نیما بر عملکرد مالی ۹۹ توضیحاتی را در سامانه کدال ارائه داد.
براین اساس، پالایشگاه نفت بندرعباس "شبندر" توضیح داد: پیرو گزارش منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر کاهش قیمت جهانی نفت‌خام، با توجه به عدم اعلام فروش بخش قابل توجهی از فرآورده‌های تحویلی به شرکت ملی نفت به‌ منظور صادرات و عدم اعلام فروش داخلی اسفند از سوی شرکت ملی پخش در حال حاضر امکان محاسبه دقیق یا برآوردی سود قطعی سال 98 میسر نیست اما نکات ذیل درخصوص آثار کاهش قیمت جهانی نفت‌خام و فرآورده‌ها بر عملکرد مالی سال 99 به استحضار سهامداران می‌رسد.
1 - با کاهش قیمت نفت‌خام و فرآورده‌ها در ماه‌های پایانی سال 98 و ابتدای سال 99 به دلیل شیوع کرونا، فاصله قیمتی فرآورده‌ها و خوراک در مقیاس واحد (هر لیتر) کاهش یافته به عبارت دیگر کرک‌اسپرد فرآورده‌ها کاهش یافته و در مواردی نیز منفی شده است. این موضوع باعث کاهش قابل توجه درآمد فروش فرآورده در ماه‌های ابتدائی سال می‌شود.
اما پیش‌بینی می‌شود با از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی در دنیا و افزایش قیمت نفت‌خام، کاهش درآمد ماه‌های ابتدائی جبران شود. در حال حاضر تعمیم شرایط فعلی به کل سال مالی منطقی به نظر نمی‌رسد
2 -  یکی از مهم‌ترین موضوعات اثرگذار بر عملکرد مالی سال 99، دستورالعمل قیمت‌گذاری نفت‌خام و فرآورده‌ها در روابط مالی فی‌مابین شرکت‌های پالایشی و دولت است که سالانه توسط وزیر نفت ابلاغ می‌شود. دستورالعمل سال 99 تاکنون ابلاغ نشده و از سوی دیگر، مذاکراتی درخصوص اصلاح نحوه قیمت‌ گذاری نفت‌خام و فرآورده فی‌مابین انجمن صنفی صنعت پالایش و وزارت نفت در حال انجام است که نتیجه آن تاکنون نامشخص بوده است.
3 - نرخ سامانه نیما که ملاک عمل در روابط مالی شرکت‌های پالایشی و دولت است، دیگر عامل اثرگذار بر عملکرد مالی شرکت‌ است که با توجه به روند ماه‌های گذشته پیش‌بینی می‌شود در سال 99 نسبت به سال 98 افزایش داشته باشد.
در پايان متذکر مي‌گردد در حال حاضر برآورد دقيق آثار مالي کاهش قيمت نفت‌خام بر عملکرد مالي سال 1398 و 1399 ميسر نيست، ليکن پيگيري‌هاي لازم در خصوص اخذ اطلاعات در حال انجام است و در صورت دريافت اطلاعات جديد، مراتب از طريق سامانه کدال به اطلاع سهامداران محترم خواهد رسيد.
به گزارش سهام انرژی با توجه به اظهارات شرکت پالایش نفت بندرعباس این موضوع می تواند قابل تعمیم به کلیه پالایشگاه های کشور باشد.

 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :