١٣٩٩/٠٢/٢٠ ٣:٤٨ ب ظ
کد خبر : ٧١٩٥٥
شاخص یک میلیونی بورس، سراب نه واقعیت
رویای شاخص یک میلیون واحدی بورس ۵۳ ساله ایران بالاخره به واقعیت رسید و به گفته کارشناسان این بورسی که حباب ندارد با این رویه رشد و با رویارویی شاخص کل یک میلیونی، به نظر قرار است با نشاط، ارقام بالاتری را طی کند.
به گزارش سهام انرژی، در حالی برخی فعالان حرفه ایی از یکی دو ماه پیش با اعتقاد به پایان رشد حدود 200 درصدی شاخص اقدام به خالی کردن سهام و خروج از بورس کردند که در نتیجه حمایت های بی سابقه دولت و شخص رئیس جمهور و برنامه های تازه برای فروش سهام دولتی و سهام عدالت و حتی موضع گیری مثبت رئیس کل بانک مرکزی، هجوم نقدینگی ها به بازار سرمایه تشدید شد تا معادلات و پیش بینی های برخی فعالان حرفه ایی و نگران محقق نشود.
از سوی دیگر رشد قیمت سهام اکثر شرکت ها موجب شد تا برخی ادعای شکل گیری حباب در شاخص را بزنند اما بازار هوشمند فارغ از هر گونه ادعایی و بعد از اصلاح اندک سه شنبه و چهارشنبه گذشته ، امروز 20 اردیبهشت، برای اولین بار در عمر 53 ساله بورس ایران ، شاخص از مرز یک میلیون واحد هم عبور کرد تا رویایی برخی کارشناسان و فعالان ، بسیار زودتر از پیش بینی ها محقق شود.
شاید در اواخر ماه های سال 98 ادعای چنین رقمی به رویا بیشتر شباهت داشت و برخی نیز در پاسخ به این ادعا معتقد بودند شاید در شهریور 99 و با نوسان بالا شاخص کل بتواند به این رقم برسد اما دیدیم که هدایت و حمایت از این بازار نشان داد، قابلیت رشد بسیار بالا و دور از انتظاری را هم دارد. البته با وجود رسیدن به این رقم، کارشناسان و تحلیلگران هر گونه رقمی را با شجاعت اعلام می کنند و معتقدند با این روند و با توجه به نیاز دولت به بورس در تامین مالی و جلوگیری از افزایش تورم و همچنین به دلیل رکود بازارهای رقیب ، شاخص در تابستان وارد کانال یک میلیون و 800 هزار واحدی هم خواهد شد.
امروز 20 اردیبهشت 99 ارزش معاملات 60 دقیقه اول بورس و فرابورس هم با جابجایی بیش از 4.5 و 6.4 هزار میلیارد تومانی همراه شده که نشان از تداوم هجوم نقدینگی ها به بی سابقه ترین ماه های بازار سرمایه دارد و در نهایت نیز افزایش شاخص با گذر از مرز یک میلیون واحد با 42 هزار واحد افزایش به رقم یک میلیون 20 هزار واحدی رسید.
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :