١٣٩٩/٠٢/٣١ ١١:٥٤ ق ظ
کد خبر : ٧١٩٧٧
اردکانیان گفت:
30 درصد ظرفیت خالی سدهای کشور برای مدیریت سیلاب
وزیر نیرو گفت: هم‌اکنون از مجموع 50 میلیارد مترمکعب ظرفیت مخازن سدهای 70 درصد پر و 30 درصد خالی است که این میزان خالی بودن سدها در برخی نقاط برنامه ریزی و برای مدیریت سیلاب شده است.
به گزارش سهام انرژی از پاون، رضا اردکانیان وزیر نیرو بیان کرد: سال آبی امسال که از مهر ماه سال 98 آغاز شده تا دو روز قبل 304 میلی متر بارش در سطح کشور به ثبت رسیده که این عدد در مقایسه با متوسط بلند مدت (51 ساله) بیش از 30 درصد افزایش را نشان می دهد.
وی با بیان اینکه امسال وضعیت خوبی از حیث تامین آب شیرین در کشور وجود دارد، افزود: سال 98 یکی از پر آب ترین سال ها در طول 50 سال اخیر در کشور بوده است.
اردکانیان تصریح کرد: امسال میزان بارش نسبت به سال گذشته شش درصد کاهش داشته است.
وی اظهار امیدواری کرد با آمادگی های چشمگیری که از سال گذشته بویژه پس از سیل ابتدای سال فراهم شده امسال این بارش ها حتی بصورت سیلاب هم فقط برای کشور نعمت باشد.
وزیر نیرو گفت: سیلاب های که اواخر پائیز سال گذشته در نقاط مختلف کشور از قبیل فلات مرکزی، جنوب شرق و اواخر سال 98 و اوائل سال 99 در منطقه غرب کشور در استان های لرستان و خوزستان به وقوع پیوست خوشبختانه با تدارکی که فراهم شده بود این سیلاب ها موجب خسارت قابل ملاحظه‌ای نشد.
وی افزود: خوشبختانه سیلاب های مزبور خسارت جانی نداشته و خسارت های مالی هم بسیار کم بوده است. اردکانیان بیان داشت: دولت سال گذشته پنج برابر سال های قبل منابع مالی برای لایروبی و مهندسی رودخانه ها، آزاد سازی بستر رودخانه و نظایر این در اختیار وزارت نیرو قرار داد.
وی ادامه داد: تلاش های بسیار خوبی در این زمینه انجام شد و فعالیت های گسترده ای هم در حال انجام است. وزیر نیرو گفت: روز پنجشنبه همین هفته مطابق برنامه قرار براینکه بطور مشترک با وزارت جهاد کشاورزی یکی از بزرگترین طرح های آبیاری – زهکشی در منطقه سیستان از استان سیستان و بلوچستان مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی در ادامه ضمن اشاره به آب های متعارف و غیر متعارف افزود: آب های نا متعارف اشاره به انواع آب های دارد که به روش های غیر طبیعی می توان آنها را استحصال کرد.
وی اظهارداشت: شیرین کردن آب شور دریا و استفاده از آب های لایه های عمیق زمین یا در گسل ها اینها هم نیاز به مطالعات وسیع و هم سرمایه گذاری مبتنی بر توجیه اقتصادی دارد.
اردکانیان بیان داشت: با توجه به دسترسی خوبی که کشور بویژه در مرزهای جنوبی به آب های آزاد دارد بر اساس سیاستی که دولت از سال های گذشته در پیش گرفته مطالعات وسیعی برای 17 استان آغاز شده و اکنون به مرور کار تخصیص آب دریا برای مصارف ضروری چه شیرین کردن به قصد استفاده در بخش آشامیدنی و چه به قصد بهره برداری در بخش صنعت با سرمایه گذاری خود این بخش در حال انجام است.
وی گفت: ایران با کشورهای همسایه هم در شمال، هم شمال غرب و شرق هم در شرق و هم در غرب آب های مشترک در قالب رودخانه و حوزه های آبریز دارد و بر اساس پروتکل های فی مابین حقوق خود را استیفا می کند. وزیر نیرو افزود: طرح های مختلفی برای توسعه منابع آب و خاک در 12 استان مرزی کشور به ویژه از سال 1393 آغاز شده است.
وی تصریح کرد: سرجمع 27 تا 28 هزار میلیارد تومان در طول شش سال گذشته از محل اعتبارات دولت و صندوق توسعه ملی در این مناطق سرمایه گذاری شده است.
اردکانیان اضافه کرد: این پروژه ها در قالب سد، آبیاری و زهکشی، نیروگاه های آبی در حال احداث و تکمیل است که امسال تعدادی از این طرح ها به بهره برداری خواهد رسید.
وزیر نیرو افزود: عمده منابع درآمدی بخش آب و برق کشور داخلی است.
وی اظهارداشت: این بخش چندان از بودجه دولت بهره مند نیست بلکه بیشتر متکی است به قیمت یارانه ای آب و برق که از مشترکان دریافت می کند.
اردکانیان در ادامه از تمامی مشترکان خواست با توجه به پایان مهلت تعویق پرداخت قبوض آب و برق همراهی لازم را داشته باشند تا مجموعه وزارت نیرو بتواند بدون مشکل هم طرح ها را اجرا کند هم تعمیر و نگهداری را انجام دهد و هم بتواند حقوق و مزایای قانونی پرسنل را به موقع پرداخت کند.
وی گفت: آب و برق دو صنعت زیر ساختی کشورهستند و نقش مهمی در توسعه بخش های مختلف کشور از قبیل صنعت، معدن، کشاورزی، بهداشت، درمان، خدماتی و زندگی روزمره دارند.
وزیر نیرو در بخش دیگری از این مصاحبه به موضوع پویش «الف –ب- ایران» اشاره کرد و افزود: این پویش از نیمه دوم سال گذشته در کشور آغاز شده است.
وی اظهارداشت: این وزارتخانه به مردم وعده داده بود تا پایان سال 98 تعداد 227 پروژه را با سرمایه گذاری بیش از 33 هزار میلیارد تومان افتتاح کند.
اردکانیان گفت: تمامی این پروژه ها با تلاش ها و حمایت های صورت گرفته تا پایان سال گذشته افتتاح و به بهره برداری رسید. وی افزود: امسال به اتکای این تجربه همان پویش در مقیاس بزرگتری در سطح کشور آغاز شده است.
وزیر نیرو اظهارداشت: سال پیشرو در قالب پویش «الف-ب-ایران» 250 پروژه با سرمایه گذاری 50 هزار میلیارد تومان عملیاتی خواهد شد.


چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :