١٣٩٩/٠٣/٢٠ ١٢:٣٦ ب ظ
کد خبر : ٧٢٠٠٨
امیری در پاسخ به سوال "سهام انرژی" در نشست خبری امروز گفت:
هلدینگ برق و انرژی صبا با زیرمجموعه آن امسال وارد بورس خواهند شد
امیری گفت: با دستور کلی ریاست بنیاد مستضعفان امسال نیروگاه های هلدینگ برق و انرژی صبا وارد بورس خواهد شد علاوه بر آن سهام هلدینگ نیز تا پایان امسال در بورس عرضه خواهد شد.
به گزارش خبرنگار سهام انرژی محسن امیری مدیرعامل هلدینگ برق وانرژی صبا صبح امروز(20 خرداد) در نشست خبری، ضمن اعلام این خبر که در پاسخ به سوال خبرنگار سهام انرژی مطرح شده بود، درباره تضمین سودآوری شرکت های این هلدینگ در بورس نیز گفت: با عرضه سهام این شرکت ها و مجموعه هلدینگ سودآوری را برای سهامداران تضمین می کنیم.
وی تاکید کرد: البته بازار سرمایه مکانی نیست که بتوان نسبت به اعلام دقیق سودآوری و ارزنده بودن سهام قبل از عرضه صحبت کرد اما با توجه به روند فعالیت نیروگاه ها این طور به نظر می رسد که با عرضه این سهام می توانیم سودآوری خوبی را برای سهامداران بازار داشته باشیم.
وی به ساخت نیروگاه های حرارتی در سال جاری بویژه برنامه 5 ساله بنیاد اشاره کرد وگفت: 14 هزار میلیارد تومان برای برنامه 5 ساله هدفگذاری کردیم که امسال 3 هزار و 400 میلیارد آن صرف ساخت پروژه خواهد شد و حدود 10 هزار میلیارد تومان آن ظرف 3 سال آینده تا 1403 صرف ساخت نیروگاه خواهد شد.
امیری ادامه داد:در سال 1403 یک بخش منابع در بحث احداث 2 واحد بخار نیروگاه خرمشهر هزینه می شود. احداث نیروگاه بندرعباس در منطقه ویژه هرمزگان و یک بخش گازی در نیروگاه خرم آباد و ... صرف خواهد شد.
به گفته امیری در این نشست خبری، هدف این هلدینگ برق تنها احداث نیروگاه است. اخیرا در مجمع عمومی نیروگاه دماوند موضوع خرید سهام نیروگاه دماوند از سوی هلدینگ برق و انرژی صبا مطرح شده بود اما بنا به گفته مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا که تنها قصد احداث نیروگاه را دارند این طور به نظر می رسد این شرکت قصد خرید نیروگاهی را در برنامه خود ندارد.
دیونی به سازمان خصوصی سازی نداریم
امیری با بیان اینکه هلدینگ برق و انرژی صبا کار خود را از سال ۱۳۸۴ آغاز کرده است هدف از تاسیس این مجموعه را کمک به تامین برق مورد نیاز کشور برشمرد و گفت: سه نیروگاه به طور مستقل توسط این مجموعه سرمایه‌گذاری و احداث شده و سه نیروگاه نیز از طریق سازمان خصوصی‌سازی و اصل ۴۴ قانون اساسی خریداری شده است و همه دیون آن پرداخت شده و هیچ بدهی به سازمان خصوصی‌سازی ندارد.
تامین کننده 5 درصد پیک شبکه برق
وی با اشاره به ورود کشور به ایام پیک مصرف برق که دو روز قبل به میزان ۵۱ هزار و ۴۲۰ مگاوات بالغ شده بود گفت: نیروگاه‌های این هلدینگ به تامین برق پایدار برای کشور کمک می‌کنند به گونه‌ای که تاکنون سه هزارمگاوات برق لحظه‌ای برای شبکه تامین کرده است.
امیری ادامه داد: حدود پنج درصد پیک شبکه توسط نیروگاه‌های این مجموعه که وابسته به بنیاد مستضعفان است تامین می‌شود.
مدیرعامل برق و انرژی صبا از انجام تعمیرات دوره‌ای در نیروگاه‌های تحت پوشش این مجموعه خبرداد و خاطرنشان ساخت: تاکنون و از ابتدای امسال پنج میلیون و ۲۹۰ هزارمگاوات ساعت آمادگی به شبکه اعلام شده که سه میلیون و ۱۴۲ هزارمگاوات ساعت آن خریداری شده است.
وی از ابلاغ برنامه پنج سال دوم بنیاد مستضعفان توسط رییس این بنیاد خبر داد که در بخش صنعت برق آن حدود چهارده هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است.
امیری گفت: امید است با این سرمایه‌گذاری تا پایان سال ۱۴۰۳ بتوان بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ مگاوات برق به شبکه تزریق کرد.
برنامه ای برای خرید نیروگاه نداریم
مدیرعامل صبا انرژی افزود: امسال برنامه‌ای برای خرید نیروگاه ندارد و تنها به دنبال احداث نیروگاه و آن هم بیشتر در مناطق محروم خواهد بود زیرا هدف بنیاد مستضعفان محرومیت‌زدایی از کشور است و بنابراین کار احداث نیروگاه در مناطق محروم در دستورکار است.
وی سرمایه بنیاد مستضعفان را امانت مردم در اختیار این بنیاد دانست که وظیفه بنیاد نیز ایجاد ارزش‌افزوده برروی این سرمایه و بازگشت آن به مردم محروم است و بنابه این رسالت دنبال ایجاد ارزش افزوده بر روی سرمایه‌های مردمی است که بخش زیادی از آن محقق شده است.
امیری ادامه داد: سه واحدگازی نیروگاه خرم آباد که امسال افتتاح شد سه هزار و ۸۵۸ مگاوات به ظرفیت تولید این مجموعه اضافه کرد که حدود سه هزار مگاوات آن قابلیت تولید عملی است.
مدیرعامل صبا انرژی افزود: امسال مقرر است دو واحدنیروگاهی در بخش بخار در چابهار و خرم آباد تاپایان امسال با کمک گروه صنعتی مپنا احداث خواهد شد.
وی از تلاش برای احداث حدود ۴۰ مگاوات نیروگاه‌های مقیاس کوچک در مناطق محروم استان هرمزگان خبرداد و گفت: سرمایه‌گذاری دراحداث نیروگاه با توجه به نیاز کشور به تامین برق مقرون به صرفه است.
امیری با بیان اینکه هیچ نیروگاه بخش خصوصی امکان صادرات برق ندارد  خواستار اتخاذ تدبیری در این زمینه شد و گفت: کشورهای همسایه ایران نیاز به برق کشورمان دارند باید در زمینه صادرات برق فکری بهتر داشت.
مدیرعامل صبا انرژی افزود: باید به نیروگاه‌های بخش خصوصی اجازه داده شود تا بتوانند برق مورد نیاز کشورهای همسایه مثل افغانستان و پاکستان را تامین کنند.
وی ادامه داد: بنیاد مستضعفان برنامه‌ای برای ورود به نیروگاه‌های غیرحرارتی مگر در موارد خیلی کوچک ندارد.
امیری از فرارسیدن زمان تعمیرات اساسی 60 درصد نیروگاه‌های کشور خبرداد  و خاطرنشان ساخت: این موضوع سبب خروج نیروگاه‌ها از مدار می‌شود که باید آمادگی برای آن ایجاد کرد.
مدیرعامل هلدینگ برق و انرژی صبا میزان طلب این مجموعه از وزارت نیرو را عددی بین یک هزار تا یک هزار و یکصد میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: طلب ما همانند سایر نیروگاه‌ها است.
 
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :