١٣٩٩/٠٣/٢٤ ١٢:٠٨ ب ظ
کد خبر : ٧٢٠١٣
گزارش معاملات بازار سهام پتروشیمی در هفته منتهی به 21 خرداد ماه
بازار سهام در هفته گذشته به طور میانگین در شرایط نوسان مثبت و منفی قرار داشت اما روزهای مثبت به گونه ای بود که با رشد بیش از 35 هزار واحدی شاخص، شرایط منفی بازار را جبران کرد و نمادهای پتروشیمی در کنار دیگر صنایع بازار بورس وفرابورس به این رشد شاخص کمک کردند.
به گزارش سهام انرژی، هفته گذشته منتهی به 21 خرداد ماه، در 5 روز معاملات بورس، روند نامتعادل اما رو به رشدی را در طول هفته نشان داد و با وجودی که دو روز از بازار هفته گذشته در شرایط منفی  وبا رشد اندک شاخص مواجه بود اما روز آخر معاملات یعنی چهارشنبه 21 خرداد ماه، شاخص کل از مرز یک میلیون و 153 هزار واحدی گذشت و یک رشد بالایی نسبت به ابتدای هفته داشت. این رقم شاخص تاکنون در بالاترین رکورد تاریخی قرار دارد و با توجه به ورود پول حقیقی به بازار روند رو به رشد بازار سرمایه قابل پیش بینی خواهد بود.
همانطور که گفته شد با وجود دو روز منفی بازار در هفته گذشته، نماد پتروشیمی بویژه شرکت های تاثیرگذار و پربازده از ریزش چشمگیری برخوردار نبودند و مقاومت این صنعت در وضعیت اصلاح بازار، قابل مشاهده بود.
اواسط هفته، روزهای پرنوسان و اغلب منفی به دلیل جابه جایی عرضه و تقاضاها و اصلاح برخی از نمادها بود و با ورود سهامداران سهام عدالت به بازار، شرایط مساعدی بر معاملات و رشد نمادهای بازار به چشم خورد و به اعتقاد تحلیلگران هفته گذشته وضعیت بازار در شرایط "اصلاح نرم" قرار داشت.
ابتدای هفته گذشته یعنی یکشنبه 18 خرداد ماه 1432میلیارد تومان پول حقیقی وارد بازار شد که علت اصلی افزایش این ورود پول، عرضه صفوف خرید توسط سهام عدالت بود و این تقاضاها در پتروشیمی ها، فلزات و بانک ها وارد شد.
همچنین گفته می شود بسیاری از سهم‌های گروه پتروشیمی بدلیل رشد چندانی که طی یکی دو سال اخیر در بازار به دست نیاوردند، اکنون پتروشیمی و هلدینگ‌های حوزه پتروشیمی مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار دارند.
نماد پتروشیمی ها در روزهای هفته با لیدرهای شاخص ساز اعم از فارس، تاپیکو، شگویا، آریا، مارون و پتروشیمی زاگروس تاثیر گذار بودند. در روزهای مثبت بازار، سهام پتروشیمی ها بویژه نمادهای شاخص ساز با حجم خرید بالایی مواجه شدند به طوری که در ابتدای هفته که شاخص از مرز 40 هزار واحدی گذشت فارس با 3 هزار واحد افزایش در شاخص کل تاثیرگذار بود و این رویه نشان داد که این نماد 12 درصد بازار سرمایه را در اختیار دارد.
گزارشات مجامع و اعلام سود و زیان پتروشیمی ها
مجامع شرکت ها به دلیل اعلام گزارشات پایان سال مالی به سهامداران، همواره در ابتدای سال یعنی تیرماه، شرکت ها را در صفوف برگزاری مجامع قرار می دهد تا اعلام صورت وضعیت و تقسیم سود بین سهامداران تحقق یابد اما قبل از برگزاری ملزم به ارائه گزارش عملکرد یک ساله حسابرسی شده خود یعنی منتهی به 29/12/98 در کدال ( سامانه اطلاع رسانی ناشران) هستند.
هفته گذشته بازار معاملات متاثر از این اعلام گزارشات شرکت های پتروشیمی و برگزاری مجامع بود. مجامعی که اعلام زمان آن از سوی شرکت ها در تیرماه تاثیر خود را در روند معاملات بازار هفته گذشته گذاشت. زیرا با اعلام برگزاری مجامع، تقسیم سود، افزایش سرمایه وافزایش سود، نمادها بسته شد و این  نمادها در شرایط بهتر با استقبال بی رویه خریداران مواجه و بازگشایی شد و این موضوع منجر به صف خرید برخی از نمادها بازار بویژه سهام برخی شرکت های پتروشیمی شد.
در عین حال انتشار گزارشات قبل از برگزاری و اعلام سود و زیان در این گزارشات توانست سیگنال خرید و فروش سهام در بازار باشد و این روند قطعا در هفته های آینده تداوم خواهد داشت. سیگنال سازان بازار با استناد بر این گزارشات نسبت به ارزنده بودن سهم اظهار نظر کرده و بازار با تحلیل های بنیادی توسط سهامداران هدایت می شود.
هفته گذشته دو نماد پتروشیمی مجامع خود را برگزار کردند. پتروشیمی تندگویان با نماد "شگویا" در تاریخ دوشنبه 19 خرداد، مجمع خود را برگزار کرد. این شرکت با وجودی که از عرضه اولیه آن، زمان زیادی نمی گذرد اما مجمع خود را باحضور 75 درصدی سهامداران برگزار کرد و سود 41 تومانی برای هر سهم در نظر گرفت.
پتروشیمی فارابی با نماد "شفارا" در تاریخ 20 خرداد ماه مجمع خود را برگزار کرد. این شرکت که با زیان انباشته بالغ بر 71 میلیارد تومانی است اما از سوی مدیریت جدید که در تاریخ دی ماه 98 کار خود را آغاز کرده است، درجلسه مجمع، چشم اندازروشنی از رشد تولید آینده این شرکت به سهامداران خود ارائه داد.
بر اساس تحلیلگران و کارشناسان بازار در زمینه پیش بینی کوتاه مدت معتقدند، بسیاری از سرمایه گذاران ترجیح می دهند با نزدیک شدن به فصل مجامع، شرکت هایی را خریداری کنند که DPS بالایی می دهند. ازاین جهت صنایعی نظیر پتروشیمی که نسبت Price/DPS   مناسبی دارد مورد توجه قرار دارند.
همچنین از نظر بنیادی شرکت‌هایی که خبرهای خوبی در زمینه تجدید ارزیابی، هزینه‌های مواد اولیه مانند نرخ خوراک و غیره دارند، نشان می‌دهد که بازار سرمایه در ابتدای شکل‌گیری یک موج صعودی جدید قرار دارد و طی روزهای آینده اتفاقاتی در انتظار بازار خواهد بود. این مسائل تا حد زیادی بر شرکت های عمدتا صادرات محور و دارای سود تقسیمی مجامع اثر می گذارد.
گزارش مریم میخانک بابایی
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :