١٣٩٩/٠٤/٠٢ ١:٥٣ ب ظ
کد خبر : ٧٢٠٢٨
رئیس سازمان بورس در نشست خبری امروز خبر داد:
ورود ۵٠ هزار میلیارد تومان نقدینگی در سه ماهه امسال به بازار سرمایه
قالیباف گفت: : سال ۹۸ به میزان ۳۰‌ هزار میلیارد تومان وارد این بازار شد که در ۳ ماه ابتدایی امسال این رقم به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
به گزارش خبرنگار سهام انرژی، دکتر حسن قالیباف اصل رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نخستین نشست خبری خود صبح امروز( 2 خرداد 99 )که در سالن نشست های شرکت بورس تهران برگزار شده بود به آمار مقایسه ای حجم معاملات و ورود نقدینگی سال 98 نسبت به سه ماهه سال 99 اشاره کرد وگفت: سال ۹۸ به میزان ۳۰‌ هزار میلیارد تومان وارد این بازار شد که در ۳ ماه ابتدایی امسال این رقم به ۵۰ هزار میلیارد تومان رسیده است
وی ادامه داد: ارزش معاملات کل سال ۹۸ ، رقم ۸۳۰ هزار میلیارد تومان بوده است که در حال حاضر در این سه ماهه 99 به ۸۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.
قالیباف در مرد ثبت کدهای معاملاتی در مقایسه این بازده زمانی نیز گفت: تعداد کدهای صادره در کل سال پیش ۸۲۰هزار کد بوده که در سه ماهه نخست امسال به یک میلیون و ۶۰۰ هزار کد رسیده است.
رییس سازمان بورس تاکید کرد: تسهیل ورود و پذیرش شرکت ها به بازار سرمایه در سطح کلان کشور مطرح و پیگیری شد تا تسهیل گری برای اینگونه شرکت ها ایجاد شود و یک‌ امتیاز مالیاتی نیز به شرکت ها داده می شود تا بتوانند تامین مالی آسان انجام دهند.
رئیس سازمان بورس درباره شفافیت این سازمان اظهار داشت: پاسخگویی و شفافیت از اولین اولویت های سازمان بورس و اوراق بهادار است. فراموش نکنیم که سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر متولی شفافیت بازار سرمایه است، بنابراین خود این نهاد باید پاسخگو باشد و شفاف عمل کند.
وی ادامه داد: بخشی از شفافیت بازار سرمایه محصول تلاش رسانه ها است و سازمان بورس تعامل بیشتر با رسانه ها را در دستور کار خود قرار داده است.
دکتر قالیباف افزود: توجه آحاد جامعه به بورس معطوف شده و در این شرایط، به فرهنگ سازی، آموزش و ارتقا دانش مالی بیش از گذشته نیاز داریم و همراهی رسانه ها با نهاد ناظر بازار سرمایه راه گشای سختی ها است. امیدوارم با کمک رسانه ها شاهد افزایش آگاهی عمومی جامعه نسبت به سرمایه گذاری صحیح در بازار سرمایه باشیم.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار افزایش نقدشوندگی، بهبود زیر ساخت های مبتنی بر فن آوری اطلاعات، ارتقای سواد مالی، توسعه منابع انسانی و افزایش نقش بازار سرمایه در تامین بنگاه های اقتصادی را از اهداف مهم سازمان بورس دانست و افزود: شاخص نقد شوندگی بازار سرمایه رشد چشمگیری را تجربه کرده با این حال سازمان بورس با توسعه نهاد ها و ابزارهای مالی جدید به دنبال بهبود این شاخص است.
رییس سازمان بورس ادامه داد: مقررات صندوق توسعه تامین‌مالی مصوب و ابلاغ شده است تا به سهام شناور بازار کمک کند
قالیباف اصل افزود: افزایش ظرفیت تامین مالی از مهم ترین رسالت ها و فلسفه وجودی بازار سرمایه است و در سال ۹۹ هم انتشار اوراق بدون ضامن در بازار سرمایه برای شرکت هایی که رتبه بندی سطح بالا دریافت کرده اند اجرایی شد.
وی اظهار داشت: ارتقای جایگاه بین المللی بازار سرمایه ایران هم از جمله اهداف جاری سازمان است. همچنین افزایش سواد مالی در کشور هم از راهبردهای ویژه نهاد ناظر است.
رییس سازمان بورس تاکید کرد: ارتقای سلامت نظام بازار به صورت خاص در سازمان بورس در جهت ارتقای شفافیت عملیاتی می شود و در عین حال کنترل و پایش ریسک، اصلاح قوانین و مقررات هم در دستور کار قرار دارد.
دکتر قالیباف اصل گفت: لایحه ارتقای نظام مالی در دستور کار قرار دارد تا با بررسی کانون ها و فعالان بازار سرمایه به صورت یک برنامه مهم در بازار سرمایه عملیاتی شود.
سه ماموریت مهم اقتصادی به نام بازار سرمایه
دکتر قالیباف با اشاره به اینکه از ۱۵ سال پیش تا کنون اجرای سه ماموریت مهم به بازار سرمایه کشور سپرده شده است، افزود: موضوع واگذاری سهام دولتی، آزاد سازی سهام عدالت و افزایش نقش بورس در تامین مالی بخش مولد اقتصاد سه ماموریت مهم بازار سرمایه در ۱۵ سال گذشته بود و اتمام این ماموریت ها رسالت نهاد ناظر بازار سرمایه است.
رییس سازمان بورس در ادامه این نشست خبری، ضمن اشاره به برخی اختلالات هسته معاملات، گفت: برای بهبود اوضاع در این زمینه، دو اقدام کوتاه مدت و بلند مدت در دستور کار نهاد ناظر بازار قرار دارد. در گام اول و در اقدام کوتاه مدت به دنبال خرید نرم افزار لازم هستیم. اما قطعا این اقدام کافی نیست. همچنین در اقدام پایدار و بلند مدت سامانه معاملاتی ملی، طراحی و بهره برداری از آن عملیاتی خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا احتمال برخورداری از رانت اطلاعاتی در بازار سرمایه وجود دارد یا خیر؟ گفت: اطلاعات شرکت ها به سرعت و مستقیم روی سامانه کدال قرار می گیرد و شرکت ها حداقل ۱۶ مرتبه در سال گزارش های مالی خود را در کدال منتشر می کنند. بازار سرمایه نماد شفافیت اقتصاد کشور است و احتمال برخورداری از رانت اطلاعاتی در این بازار نزدیک به صفر است.
دکتر قالیباف تاکید کرد: هرکسی در هرجایی و با هر ابزاری در بازار سرمایه اختلال ایجاد کند، دستکاری قیمت انجام دهد یا توسط هر فردی حق سهامداران نادیده گرفته شود نهاد ناظر بازار سرمایه به موضوع ورود می کند.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :