١٣٩٩/٠٤/٠٣ ١:١٦ ب ظ
کد خبر : ٧٢٠٣٠
وزیر نیرو در آيين بهره‌برداری همزمان از مركز پايش صنعت برق خبر داد:
بهره‌برداري از 19 پروژه بزرگ صنعت آب و برق در سال جاری
وزير نيرو با اشاره به استمرار پويش هرهفته_الف_ب_اير ان در سال 99 كه از نيمه دوم پارسال با بهره‌برداري از 227 پروژه بزرگ صنعت آب و برق تا پايان سال آغاز شد، گفت: در چارچوب اين پويش از ابتداي سال جاري تاكنون 19 پروژه بزرگ با سرمايه‌گذاري بيش از 9 هزار ميليارد تومان به ثمر رسيده است.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردكانيان (روز سه‌شنبه سوم خرداد) در آيين بهره‌برداری همزمان از مركز پايش صنعت برق و پروژه ارتقای 21 مگاواتی ظرفیت نیروگاه شاهرود در هشتمین هفته از پویش هرهفته_الف_ب_ایران از جمله پروژه‌هاي به بهره‌برداري رسيده به 3 سد مخزني، 22 هزار هكتار شبكه‌هاي اصلي آبياري و زهكشي، يك پروژه بزرگ آب شهري، 4 تصفيه خانه فاضلاب، چهار واحد نيروگاهي با ظرفيت 665 مگاوات و دو نيروگاه تجديدپذير به ظرفيت 8 مگاوات اشاره كرد.
وي با اشاره به دو بخش «ساخت و سازها» و «ساز و كارها» در پويش امسال، گفت:‌ ساخت و ساز به معناي آنچه كه همواره انجام داده‌ايم و به آن تحت عنوان الف_ ب_ايران به صورت متمركز اعم از احداث نيروگاه‌ها، ‌سدها، شبكه‌ها، تصفيه خانه‌ها و...  مي‌پردازيم، اما ساز و كارها بخش مهم‌تري است كه مي‌تواند بستر سهل كننده ساخت و سازها باشد.
اردكانيان با اشاره به افتتاح مركز پايش صنعت برق در قالب يك پروژه ساز و كاري و ارتقاي راندمان يك واحد بخار نيروگاه شاهرود به عنوان يك پروژه ساخت و سازي گفت: در اين نيروگاه به عنوان يكي از نقاط شروع اين عرصه فعاليت، از امروز به مدد فناوري‌ كه محصول كار فرزندان و مديران باتجربه كشور است، شاهد افزايش بيش از دو درصدي راندمان اين واحد از ميزان موجود خواهيم بود.
وي با اشاره به كاهش نيم درصدي تلفات شبكه برق كشور در سال گذشته گفت: اين كاهش موجب صرفه‌جويي در ميزاني از سوخت مصرفي نيروگاه‌ها شد و معادل همه سوختي بود كه در طول سال براي توليد برق صادراتي كشور استفاده كرديم؛ لذا اين عرصه جديد در صنعت برق و در بخش آب هم كه معطوف به افزايش بهره‌وري اعم از منابع مالي، فناوري‌هاي موجود و منابع انساني است، مسير جديدي را براي توسعه پايدار كشور باز مي‌كند. ما قطعا" اين مسير را با شدت ادامه مي‌دهيم و اين افزايش و ارتقاي راندمان در نيروگاه شاهرود موجب صرفه‌جويي قابل ملاحظه در سوخت و ‌توليد برق بيشتر مي‌شود.
وزير نيرو ماحصل افزايش 21 مگاواتي راندمان نيروگاه شاهرود را برابر با تامين نياز 80 هزار نفر جمعيت در زمان خاموشي احتمالي برنامه‌ريزي شده عنوان كرد و گفت: اگر خاموشي برنامه‌ريزي شده بدهيم مانند اين خواهد بود كه یک شهر 80 هزار نفري از خاموشي نجات پيدا مي‌كند؛ اين قبيل كارها وسعت زيادي دارد و از اين عرصه بيشتر خواهيم شنيد.
وي با اشاره به هفته هشتم پويش #هرهفته_الف_ب_ايران افزود:‌ با اتكاي به تجربه موفق پويش در نيمسال 98 با اتمام 227 پروژه با سرمايه بيش از 33 هزار ميليارد تومان، امسال را با ظرفيت بيشتر و ابعاد وسيع‌تري آغاز كرديم و تا پايان سال 99، 250 پروژه بزرگ آب، برق و فاضلاب به بهره‌برداري خواهد رسيد. اگرچه شرايط تحريم است اما اين، انگيزه ما را براي تلاش بيشتر و وفاي به عهد مضاعف مي‌كند.
اردكانيان ادامه داد: امسال موفق شديم نتيجه سال‌ها زحمت و تلاش همه دست‌اندركاران صنعت برق را در قالب اولين‌هاي برقي تدوين كنيم كه نسخه‌اي از آن تقديم رهبر معظم انقلاب شد و با اظهار لطف ايشان مبني بر تقدير از تلاش همه همكاران و تاكيد بر ادامه كار با همين جديت و از جمله توجه دادن ما به عرصه بسيار مهم كه عرصه شبكه‌هاي انتقال است، مواجه شديم. ما در كوتاه‌ترين زمان ممكن توفيق پيدا كرديم كه اولين پاسخ را به اين توجه دقيق و هوشمندانه ايشان عرضه كنيم و آن، پروژه‌اي است كه امروز با عنوان افتتاح مركز پايش شبكه انتقال و توزيع برق كشور به ثمر رسيد.
وي گفت: به مدد مركز مزبور، تمامي اين سيستم در معرض رويت خواهد بود و با دقت فراوان خواهيم توانست تمام نقاط اين شبكه وسيع و عملكرد آن و مديرانمان را در عرصه‌هاي مختلف مدنظر داشته باشيم و از دل اين پايش دقيق و رويت‌پذيري شبكه، پروژه‌هاي مهمي براي بهبود سيستم انتقال و اتصالاتي كه دارد و احيانا روشن شدن نقاط ضعف آن و پايداري اين سيستم عايد خواهد شد.
اردكانيان با اشاره به ضرورت راه‌اندازي اين مركز افزود: بخشي از سرمايه‌گذاري‌هاي صنعت برق در كنار توليد و ساخت نيروگاه‌ها معطوف به اين سيستم خواهد بود و دولت و مجلس مانند هميشه ما را مدد خواهند داد كه اميد است با دانستن قدر توجه رهبري، در اين صنعت زيربنايي بويژه در سال جهش توليد و در ماه‌هاي گرم سال بر تلاش‌ها و فعاليت‌ها افزوده شود. عملكرد ما مورد توجه آحاد هموطنان است.
وي گفت: با كمك مردم، اين تابستان را كه گرمايش زودتر به ما رسيده و به نظر استمرار خواهد داشت، با اتخاذ روش‌هاي صحيح مصرف تبديل به تابستاني همراه با آسايش خواهيم كرد.
اردكانيان در عين حال با اشاره به نقش بخش خصوصي در سرمايه‌گذاري براي پروژه‌ها گفت: اين اشتياق و علاقه و تاكيد بر واگذاري پروژه‌هاي بيشتر به بخش خصوصي فعال در اين عرصه، در بخش نيروگاه‌هاي تجديدپذير و حرارتي علامت ديگري است از اينكه صنعت برق و وزارت نيرو هر چند مبالغ هنگفتي بدهكار است، اما از خوش‌حساب‌ترين و مورد اعتمادترين بدهكاران به همكاران خود در بخش خصوصي است و اين اشتياق به مشاركت بيشتر در پروژه‌هاي بيشتر علامت پابرجايي، پايداري و وفاي به عهد است.
وزیر نیرو با بیان اینکه تلاش تمام همكاران ما اين است كه با برداشتن بارهاي مالي از دوش سرمايه‌گذاران به آنها مجال بيشتري براي مشاركت داده شود، اظهار كرد: هر چند منتظر روشن شدن مكانيزم بازگشت سرمايه توسط دولت بوديم، خوشبختانه حال كه شرايط براي بازپرداخت سرمايه از محل صرفه‌جويي سوخت فراهم شده، به محض اخذ مصوبه از هيئت وزيران كه در دستور كار است با استفاده از بند «و» تبصره يك، اين پرداخت‌ها فعال مي‌شود.
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :