١٣٩٩/٠٥/١٣ ٣:٠٠ ب ظ
کد خبر : ٧٢١٠٧
وزیر نیرو به "سهام انرژی" در زمینه امکان توقف در قراردادهای صنعت برق گفت:
مشکل قراردادهای صنعت برق در حد مقدورات رفع خواهد شد
اردکانیان ضمن تاکید به روابط مثبت بخش خصوصی و وزارت نیرو اعلام کرد: پیگیری مشکلات قراردادهای صنعت برق دنبال خواهد شد و در حد مقدورات گشایشی صورت خواهد گرفت.
به گزارش سهام انرژی، امروز(13 مرداد 99) در حاشیه مراسم افتتاح و بهره برداری 15 پروژه صنعت برق استان تهران، رضا اردکانیان وزیر نیرو در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار "سهام انرژی" که با وجود شرایط کرونا و تبعات مشکلات اقتصادی که دامنگیر متولیان بخش خصوصی صنعت برق را گرفته و آن ها متضمن به تعهد قراردادهایی هستند که این قراردادها مربوط به گذشته و قبل از بروز چنین مشکلاتی بوده، آیا وزارت نیرو می تواند نسبت به حل  وفصل فوری و به رسمیت شناختن تنفس در قراردادها اقدام کند، گفت: برای حل  وفصل این موضوع باید بررسی کنیم و ببینیم ضوابط و مقررات چه امکاناتی را برای رفع مشکل این بخش از فعالان بخش خصوصی مهیا می کند، این موضوع قراردادها پیگیری خواهد شد و در صورت مقدورات سعی می شود گشایشی در کارشان ایجاد شود.
وی در ادامه تاکید کرد: آنچه مسلم است ما بین خودمان که دولتی هستیم و بخش خصوصی خط کشی هایی را به رسمیت نمی شناسیم و دولت نمی تواند خودش را جدا از صنعتی خارج از بخش دولتی ببیند. گزارشات و آمارهایی که ارائه می دهیم از فعالیت و تلاش بخش دولتی و خصوصی است؛ در واقع ما به نوعی سخنگوی یک خانواده بزرگی هستیم. مشکلات بخش خصوصی مشکلات ماست.
اردکانیان گفت: مشکلات بخش دولتی هم توسط فعالان بخش خصوصی فهم و درک می شود. در این حوزه تماس های خوب و کارگروه های خوبی با سندیکای صنعت برق و یا تشکل ها مشابه در بخش آب وجود دارد. جلسات منظمی گذاشته می شود و دنبال حل و فصل مسائل هستیم.
وزیر نیرو در ادامه به بازپرداخت بدهی ها به عنوان توجه به مشکلات بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: حدود 3 سال پیش رقم درشتی که جز بدهی ما بود به همکاران خودمان در خارج از دولت ( بخش خصوصی) پرداخت شده و همان باعث شده است که امسال می توانیم 250 طرح را به اتمام برسانیم.
وی تصریح کرد: من به اتکا این مفاهمه و درک متقابل درستی که بین دولت و بخش خصوصی صنعت آب و برق وجود دارد این گزارشات، افتتاح و بهره برداری ها را انجام می دهم.
گفتنی است که اخیرا سندیکای صنعت برق طی جلسه ای که با همایون حائری معاون وزیر نیرو در حوزه برق داشتند، درآن جلسه مقرر گردید برای جلوگیری از زیان بخش خصوصی، تنفسی سه ماهه بر اجرای قراردادهای تنظیمی گذشته، لحاظ شود. اما متاسفانه این مساعدت وزارت نیرو به طور رسمی اعلام نشده است و پیمانکاران که به عنوان کارفرمای انجام کار هستند متوقع پیشبرد اجرای پروژه ها بوده درحالیکه به دلیل مشکلات اقتصادی اعم از تبعات کرونا، تغییرناگهانی نرخ ارز و ... انجام و ادامه کار از سوی فعالان بخش خصوصی صنعت برق که از اعضا سندیکای صنعت برق هم هستند میسر نبوده است و همچنان این اعضا به دلیل قرارداد منعقد شده در گذشته و ناتوانی در اتمام کار، به صورت روزانه متحمل زیان عدم انجام کار هستند و نیازمند رسیدگی فوری و حداقل اعلام توقف در اجرای قراردادها از سوی وزارت نیرو بوده و هستند.  
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :