١٣٩٩/٠٦/٠٢ ٣:٥٧ ب ظ
کد خبر : ٧٢١٤٢
مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس:
گام دوم افزايش ظرفيت ستاره خليج فارس تا پايان سال
مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس به مناسبت هفته دولت با تشریح اقدامات یک ساله‌ی اين پالایشگاه، گفت: گام نخست طرح افزایش ظرفیت و رفع گلوگاه‌های فازهای سه‌گانه پالایشگاه تا دستيابي به ظرفیت ۴۵۰ هزار بشکه در روز با موفقیت صورت گرفته است و گام دوم آن نیز تا پایان سال برداشته خواهد شد.
به گزارش سهام انرژی، محمدعلی دادور تصريح كرد: در آغاز سال ۹۸ با توجه به محدودیت‌های مالی و افزایش تحریم‌ها و مقرون‌به‌صرفه نبودن ساخت فیزیکی فاز چهار، توسعه نرم‌افزاری جایگزین توسعه فیزیکی شد و رسیدن به هدف با کمترین میزان اعتبارات به پیش رفت.
دادور بيان كرد: با افزایش ظرفیت پالایش  از ۱۲۰ به ۱۸۰ هزار بشکه،   تولید مورد انتظار از فاز ۴ در ۳ فاز موجود تقسیم شد كه این اقدام به  افزایش بهره‌وری و سودآوری شرکت، بالا بردن ذخایر استراتژیک بنزین و افزایش ایجاد فرصت‌های صادراتی انجاميد.
ایجاد جهش تولید
دادور به تشریح میزان دریافت خوراک در پالایشگاه ستاره خلیج فارس پرداخت و بیان کرد: با تلاش شبانه روزی و همت والای مهندسان کارآزموده و کارگران ماهر این ابرپالایشگاه، مقدار خوراک دریافتی در سال ۹۸ به حدود ۱۴۰ میلیون بشکه رسید که این میزان نسبت به سال ۹۷، حدود ۱.۷۵ برابر شد.
وی به روند تولید نیز اشاره کرد و افزود: تولید فرآورده استراتژیک بنزین نیز به بیش از ۱۳ میلیارد لیتر در سال ۱۳۹۸ رسید که در مقایسه با مقدار تولیدی سال ۹۷، رشد ۱.۷۵ برابری را نشان می دهد، همچنین تولید هِوی‌اند (Heavy End) در سال گذشته به حدود پنج میلیارد لیتر و گاز مایع نیز به بیش از ۵۰۰ میلیون لیتر رسید تا شاهد افزایش قابل توجهی نیز در تولید این فرآورده‌ها باشیم.
وی در ادامه به تشریح فعالیت‌های واحد فروش این شرکت پرداخت و بیان کرد: افزایش ۳۳۰ درصدی تعداد مشتریان، به دست آوردن نقشی تاثیرگذار در تعیین قیمت فرآورده در بورس انرژی کشور، افزایش ۲۶ برابری عرضه فرآورده در بورس و فروش ۷۰۰ هزار متریک تن از فرآورده‌های تولیدی پالایشگاه که رشدی ۱۰.۲ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۷ نشان می دهد، بیان‌گر حضور قدرتمند این شرکت در بازارهای داخلی و جهانی است.
 بازگشت صد در صدی ارز صادراتی
دادور در ادامه اضافه کرد: کسب عنوان شرکت پیشرو در رفع تعهد ارزی در سیستم بانک مرکزی در سال ۱۳۹۸ و عرضه ۱۰۰ درصد ارز حاصل از صادرات فرآورده‌های ویژه در سامانه نیما بار دیگر تعهد شرکت نفت ستاره خلیج فارس را نسبت به اقتصاد کشور به اثبات رساند.
وی ضمن بیان این که هم اکنون نیز اجرای پروژه‌های مختلف در راستای بهبود فرآیندها در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در جریان است، اظهار داشت: پروژه افزایش ظرفیت و رفع موانع برداشت، پروژه ایستگاه گاز شمالی، پروژه ایستگاه کال، پروژه گیت ورودی پالایشگاه و پروژه انبار مرکزی از جمله پروژه‌های در دست اجرای یک سال گذشته است.
 مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس در ادامه تاکید کرد: در ماه‌های اخیر شرکت نفت ستاره خلیج‌فارس در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی، وظایف محیط زیستی و هم‌گرایی با حرکت جهانی گسترش مدیریت سبز در صنعت نفت، بر آن شده است تا ضمن همکاری نزدیک با انجمن مدیریت سبز ایران، اهداف بنیاد جهانی انرژی را دنبال کند و در قالب پروژه «مدیریت سبز، رد پای آب و رد پای کربن» در راستای بهینه‌سازی مصرف منابع از یک‌سو و کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی از سوی دیگر گام بردارد تا در این زمینه نیز پیشگام باشد.
وی گفت: همچنین استقرار استاندارد مدیریت انرژی (ایزو ۵۰۰۰۱) در راستای ایجاد و بهینه‌سازی سیستم‌ها و فرآیندهای لازم به منظور بهبود عملکرد انرژی در پالایشگاه ستاره خلیج فارس یکی دیگر از اقدامات اساسی در حال انجام است.
 
استمرار تولید در شرایط کرونا
وی به موضوع کرونا و تاثیر آن بر پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز اشاره کرد و گفت: یکی از رویدادهایی که می‌توانست روند تولید را در ماه‌های پایانی سال گذشته با چالش جدی مواجه کند، موضوع شیوع ویروس کرونا بود، با این حال با پیش‌بینی‌های انجام شده پس از اعلام همه‌گیری این بیماری در چین، برگزاری جلسات مداوم کمیته سلامت از بهمن ماه در دستور کار قرار گرفت و با تامین و توزیع تجهیزات بهداشتی، اجرای طرح فاصله‌گذاری فیزیکی، توزیع پکیج سلامت، برخط سازی جلسات، مناسب سازی رستوران، مداخله و ارائه‌ی مشاوره‌های خانوادگی، انجام تست‌های هر روزه کرونا، برگزاری جشنواره مجازی برای تشویق افراد به درخانه‌ماندن و سایر اقدامات پیشگیرانه تبعات این بیماری به حداقل رسید تا ستاره خلیج فارس الگویی برای سایر صنایع کشور باشد.
دادور با اشاره به اقدامات کم‌نظیر شرکت نفت ستاره خلیج فارس در حوزه‌ی بهداشت و درمان، تاکید کرد: ادامه ساخت مدرن‌ترین و مجهزترین بیمارستان استان هرمزگان، برگزاری نخستین جشنواره سلامت ستاره خلیج فارس به عنوان اقدامی بی‌سابقه در صنایع هرمزگان، کمک‌رسانی فکری به صنایع همجوار و امدادرسانی کالایی به اقشار کم درآمد و سیستم درمان هرمزگان و کاهش بار مراجعات بر شبکه درمانی شهر بندرعباس با انجام اقدامات پیشگیرانه در زمان شیوع ویروس کرونا از جمله این اقدامات بوده است./ایسنا
 
 
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :