١٣٩٩/٠٦/١٧ ٢:٢٥ ب ظ
کد خبر : ٧٢١٦٤
وزیر نفت خبر داد:
ایجاد ۲.۶ میلیون بشکه ظرفیت پالایشگاهی با توسعه گازرسانی
وزیر نفت گفت: به برکت توسعه پارس جنوبی و اجرای طرح‌های گازرسانی در هفت سال اخیر معادل ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه ظرفیت پالایشی، سوخت در کشور توزیع و مصرف شده است.
به گزارش سهام انرژی از شانا، بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، ۱۷ شهریورماه) در آیین بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی طرح‌های گازرسانی در استان کرمانشاه با اشاره به اینکه برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی با ۴۲۰ میلیون مترمکعب افزایش روزانه از ۲۸۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ به رقم کنونی ۷۰۰ میلیون مترمکعب رسیده و تولید گاز از این میدان ۲.۵ برابر شده است، اظهار کرد: این به معنای ایجاد ۲.۶ میلیون بشکه ظرفیت پالایشی است. اگر می‌خواستیم پالایشگاه بسازیم باید ۱۰ پالایشگاه ۲۶۰ هزار بشکه‌ای می‌ساختیم تا بتوانیم سوخت کشور را تامین کنیم.
وی افزود: بعضی وقت‌ها به من می‌گویند شما پالایشگاه نساخته‌اید. چرا نساختم؟ معادل ۲.۶ میلیون بشکه (پارس جنوبی) ظرفیت پالایشگاهی ایجاد کردیم، این اقدام ضمن حفظ محیط زیست و مصرف سوخت ارزان، همچنین سبب شد نه‌تنها هیچ سوختی وارد نکنیم، بلکه از بزرگ‌ترین صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی مایع شویم.
وزیر نفت گفت: اگر صادرات فرآورده‌های نفتی نسبت به سال ۹۱ چهار برابر شده به برکت کار در پارس جنوبی و  این گازرسانی محقق شده است.
وزیر نفت به بهره‌برداری طرح‌های انتقال گاز به ارزش ۳.۲ میلیارد یورو در اوایل شهریورماه اشاره کرد و یادآور شد: استان‌های کرمانشاه و کردستان یکی از نقاط مشکل شبکه سراسری گاز ایران بودند. وقتی با مشکل روبه‌رو می‌شدیم، گاز در این استان‌ها با افت همراه می‌شد. اکنون این دو استان با عملیاتی شدن خطوط ششم و نهم از نظر تأمین گاز در وضع مستحکمی قرار گرفتند و بحمدلله از بابت فشار گاز در این دو استان هیچ نگرانی نداریم.
زنگنه با بیان اینکه آثار زیست‌محیطی گازرسانی روستایی در سال‌های آینده روشن می‌شود و دیگر برای کسی صرف نمی‌کند در مناطق جنگلی هیزم جمع کند یا در منطق کویری و صحرایی بوته بکند زیرا در خانه‌اش گاز ارزان، مطمئن و پایدار است، افزود: اینها همه از برکات گازرسانی است که اجرا شده است و تداوم خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه تحقق گازرسانی نتیجه تصمیم درست مجلس و دولت بود و اکنون شاهد آثار آن هستیم، اظهار کرد: با توسعه پارس جنوبی شرایط برای صادرات گاز میسر شد و صادرات گاز نسبت به سال ۹۲ بیش از ۲ برابر شده است. اکنون رکورد صادرات نزدیک به ۷۹ میلیون مترمکعب در روز را هم در تابستان توانستیم ثبت کنیم که بسیار مهم است و ان‌شاءالله باقدرت هم ادامه می‌دهیم.
وزیر نفت از تداوم گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان، تکمیل شبکه گاز زاهدان، زابل، تکمیل خط ایرانشهر - چابهار و گازرسانی به یک میلیون خانوار شهری و روستایی و بیش از ۷ هزار واحد تولیدی و صنعتی مصرف‌کننده سوخت مایع به‌عنوان دیگر برنامه‌های گازرسانی در ادامه سال نام برد.
 
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :