١٣٩٩/٠٦/٣١ ٥:٢٧ ب ظ
کد خبر : ٧٢١٨٦
افزايش سرمايه بيش از 1200 برابری نماد "شتران" طي 6 سال
مديرمالي و اقتصادي شركت پالايش نفت تهران از افزايش سرمايه بيش از 1200 برابري اين شركت براي ذي نفعان خود طي 6 سال اخير خبر داد و گفت: طرح بهينه سازی فرآیند، ارتقاء کمی و کيفی کل بنزین توليدی پالایشگاه تهران به استاندارد یورو 5 در آستانه انتخاب پيمانکار داخلی صاحب صلاحيت است.
به گزارش سهام انرژی از روابط عمومی پالايش نفت تهران، فریدون ورشو ساز با اعلام این خبر گفت: پالایش نفت تهران یکی از شرکت های خصوصی تحت قانون تجارت در گروه فرآورده های نفتی با نماد «شتران» است كه در5 ماهه نخست سال جاری 464 ریال به ازای هر سهم سود محقق كرد.
ورشوساز در ادامه افزود: اين شركت توانست ضمن تداوم توليد محصولات کيفی، افزایش سرمایه بيش از 1200 برابری طی 6 سال اخير ارزش مضاعف برای ذینفعان خود فراهم آورد.
وی تصريح كرد: مدیریت مالی و اقتصادی شرکت مطابق سند مدیریت استراتژیك سازمان و اهداف کلان آن از سال 93 مدیریت نقدینگی را به منظور تأمين منابع مالی لازم برای سرمایه گذاری ها، انجام طرح های توسعه ای و بهبود کيفی محصولات شرکت در دستور کار خود قرار داده است.
به گفته ورشوساز "توليد نقدینگی پایداراز دارایی ها، توان موجود و انجام سرمایه گذاری های انتخابی جهت افزایش رضایت ذینفعان و موفقيت پایدار" از جمله استراتژی اين سازمان بوده كه براين اساس از سال 93 تاکنون 7 مرحله افزایش سرمایه صورت پذیرفته است.   
 وي با بيان اينكه هشتمين مرحله از اين افزايش سرمايه در مهرماه سال جاری از محل سود انباشته و سایر اندوخته ها به ميزان 70 درصد انجام خواهد شد، افزود: با انجام این افزایش سرمایه ها، سرمایه شرکت از 61 ميليارد ریال در سال 93 به 75 هزار ميليارد ریال در سال 99 افزایش مي يابد.
وي این افزایش را بيش از 1200 برابر سرمایه شرکت طی 6 سال اخير دانست كه منافع بسيار زیادی برای ذینفعان شرکت محقق كرده است.
ورشو ساز گفت: با توجه به افزایش سرمایه های انجام شده و همچنين اصلاح ساختار مالی صورت گرفته در شرکت منجر به بهبود نسبت مالکانه، کاهش ریسك اعتباری شرکت و تسهيل تأمين مالی طرح های آتی شرکت شده است.
وی با اشاره به اینکه برنامه های سرمایه گذاری دیگری نيز در دست بررسی است، گفت: با توجه به ریسك های عملياتی ذاتی صنعت پالایش نفت، قدمت بيش از 50 ساله تجهيزات و دارایی های شرکت و اطمينان از اینکه همواره بخشی از درآمدهای پالایشگاه صرف توسعه بلندمدت آن خواهد شد.  به طورکلی بر اساس سند مدیریت استراتژیك شرکت، سياست مدیریت نقدینگی، خروج حداقل نقدینگی به منظور حفظ توان مالی برای محافظت از توليد پایدار محصولات کيفی و اجرای طرح های بهبود کمی و کيفی فرآورده ها است.
همچنين مدیر عمليات شرکت پالایش نفت تهران پيرامون در خصوص دستاوردهای این شرکت بيان كرد: در حوزه توليدات پالایشگاه و در سایه اجرای طرح های کيفی سازی مطابق مأموریت و برنامه های سازمان از سال 91 تاکنون به طور متوسط روزانه حدود 7 ميليون ليتر بنزین پاک، 5 ميليون ليتر نفت سفيد با استاندار یورو 4 و حدود 13 ميليون ليتر گازوئيل با استاندار یورو 4 توليد و عرضه شده است.
وي تاكيد كرد: بسياری از پروژه های دیگر در راستای اصلاح فرآیندهای توليد و انطباق با الزامات زیست محيطی در شرکت انجام شده که کسب رتبه های برتر زیست محيطی در ميان پالایشگاه های کشور طی سال های متوالی، اعلام شده از سوی متوليان مجموعه وزارت نفت، گواه بر این مدعاست.
احمد خيری در خصوص طرح بهينه سازی فرآیند، ارتقاء کمی و کيفی کل بنزین توليدی پالایشگاه تهران به استاندارد یورو 5 گفت: این طرح دارای سه زیر پروژه است که از سوي مدیریت مهندسی طرح های شرکت پالایش نفت تهران، خرید دانش فنی، طراحی پایه و اخذ مجوز زیست محيطی برای اجرا انجام شده و در آستانه انتخاب پيمانکار داخلی صاحب صلاحيت است.
وی ادامه داد: طرح مذکور در سال 96 تا مرحله امضای قرارداد EPC با شرکتی ژاپنی پيش رفت که به دليل شرایط تحریم استکبار جهانی شرکت مذکور از ادامه کار منصرف شد.
خيری در ضمن توضيحات خود اشاره كرد: در خصوص طرح کاهش توليد نفت کوره نيز لازم به ذکر است که مطالعات فنی و اقتصادی اوليه آن انجام شده و مقدمات برای اخذ مجوز زیست محيطی فراهم شده است.
مدیر عمليات شرکت پالایش نفت تهران در پايان گفت: در 6 ماهه نخست امسال با بهبود فرآیند تحویل محصولات ویژه و همچنين افزایش توليد فرآوردههای با ارزش، متناسب با نياز مشتریان، تلاش شد تا محصولات ویژه (نظير: روغن پایه، وکيوم باتوم، حلال 402 ، ازت مایع) با ارزش افزوده بالاتر افزایش توليد داشته باشند. همچنين با احيا و تعویض کاتاليست در واحدهای هيدروژن و آیزوماکس در تعميرات اساسی اخير کيفيت محصولات توليدی این دو واحد افزایش محسوسی یافته است.
 
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :