١٣٩٩/٠٧/٠٥ ١٠:٥٥ ق ظ
کد خبر : ٧٢١٩٠
محمدی تاکید کرد:
کاهش ۵۰ درصدی واردات صنعت پتروشیمی
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در آیین رونمایی ازواحد نیمه‌صنعتی تولید پروپیلن از متانول مرکز ماهشهر گفت: باید با تفکر پایدار به سمت توسعه و افزایش تاب آوری صنعت پتروشیمی گام برداریم.
به گزارش سهام انرژی از نیپنا، بهزاد محمدی در آیین رونمایی ازواحد نیمه‌صنعتی تولید پروپیلن از متانول مرکز ماهشهر شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی که با حضورمدیران عامل تعدادی از هلدینگ های پتروشیمی و نمایندگان چند شرکت صاحب نام کشور ، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه کل کشور، معاونت پژوهش وزارت نفت و مدیران ارشد شرکت ملی صنایع پتروشیمی برگزار شد اظهارکرد: امروز روزی غرور آفرین و خاطره انگیز برای صنعت پتروشیمی ایران است و ثمره سال ها تلاش مستمر پژوهشگران در شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی رونمایی می شود.
وی با بیان این که رو نمایی از طرح تولید پروپیلن ازمتانول یک دستاورد ارزشمند برای صنعت پتروشیمی ایران است گفت: نقش NPC توسعه زیر ساخت ها است و ضرورت دارد تا افزایش ظرفیت تولید در صنعت با توجه به وجود منابع گسترده خوراک با هدف تولید محصولات مختلف و متنوع سازی سبد تولید تحقق یابد و ارزش افزوده بیشتری به دست آید.
محمدی به امضای قرارداد واگذاری دانش فنی MTP شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی به پتروشیمی فاتح کیمیا اشاره کرد و گفت: این نخستین گامی است که با ظرفیت 120 هزارتن در این مسیر اجرا می شود.
وی بر اهمیت تأمین دانش فنی فرآیند همراه با کاتالیست آن اشاره کرد و گفت: شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی دستاوردهای بسیار موفقی در تولید کاتالیست MTP دارد که در آینده ای نزدیک واحد تولید این کاتالیست ها در مرکز اراک این شرکت به بهره برداری خواهد رسید و امضای این قرارداد نقطه آغازین تنوع بخشی به محصولات پتروشیمی است و نقطه شروعی برای حرکت این صنعت به سمت توسعه از مسیر محصول بسیار با ارزش پروپیلن است.
محمدی افزود: در سال 1400 ظرفیت تولید به 100 میلیون تن و در سال1404 به 130 میلیون تن خواهد رسید و با وجود 27 طرح جهش دوم و 22 طرح جهش سوم باید سبد تولید محصولات پتروشیمی متنوع شود و واردات برخی محصولات پتروشیمی به تدریج با تولیدی شدن این طرح ها کاهش خواهد یافت.
وی با تاکید بر این که باید سهم خود را در بازارهای جهانی افزایش دهیم گفت: باید تلاش کنیم صنعت پتروشیمی پایدار شود و آسیب پذیری را کم کرده و به سوی توسعه متوازن حرکت کند.
محمدی با اشاره به اینکه 5 درصد از محصولات پایه تولیدی که از شاخص های اصلی ارزیابی صنعت پتروشیمی در جهان است، در کشور شامل پروپیلن می شود، افزود: این رقم با تکمیل طرح های جهش دوم و سوم نیز تغییر چندانی نمی کند بنابراین به منظور توسعه این صنعت طرح های پیشران تعریف شده اند.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه ظرفیت صنعت پتروشیمی در ابتدای سال 99، 66 میلیون تن و هم اکنون بیش از 70 میلیون تن است، ادامه داد: محصول قابل فروش این صنعت در سال گذشته، 30 میلیون تن و درآمد این صنعت حدود 15 میلیارد دلار بوده است. از این میزان 22 میلیون تن به ارزش 10 میلیارد دلار صادر و حدود 8 میلیون تن به ارزش 5 میلیارد دلار نیز در داخل عرضه شده است.
محمدی با بیان اینکه در 49 طرح فعال جهش دوم و سوم صنعت پتروشیمی 7 طرح پیشران و راهبردی با مجموع ظرفیت 810 هزار تن در حال اجراست، تصریح کرد: بنابراین 20 طرح پیشران در چهار شاخه پروپیلن، متانول، بنزن و اتیلن تعریف شده اند که مطالعات آن به اتمام رسیده است. با توسعه این طرح ها 50 درصد از واردات محصولات پتروشیمی پوشش داده خواهد شد.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :