١٣٩٩/٠٧/٢٩ ١١:٤١ ق ظ
کد خبر : ٧٢٢١٨
اردکانیان درباره اصلی ترین دستاورد وزارت نیرو گفت:
ساخت نیروگاه ها دستاورد صنعت برق در زمان تحریم
وزیر نیرو گفت: اصلی‌ترین دستاورد ما در صنعت برق در کنار دیگر اقدام‌هایی که صورت گرفته اعم از ساخت نیروگاه‌ها در زمان تحریم و وارد مدار کردن ۲۵۰۰ مگاوات در سال کاهش اوج بار در تابستان بوده است
به گزارش سهام انرژی، رضا اردکانیان وزیر نیرو شب گذشته با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی اظهار داشت: اصلی‌ترین دستاورد ما در صنعت برق در کنار دیگر اقدام‌هایی که صورت گرفته اعم از ساخت نیروگاه‌ها در زمان تحریم و وارد مدار کردن ۲۵۰۰ مگاوات در سال کاهش اوج بار در تابستان بوده است تا بتوانیم خود را از سرمایه‌گذاری چند هزار میلیارد تومانی بی‌نیاز کنیم.
وی همچنین به پرداخت ۳۶۰ میلیارد تومان به عنوان پاداش به بخش صنعت بابت کاهش مصرف در اوج پیک مصرف برق گفت: اردکانیان درباره طرح برق امید هم گفت: هدفگذاری ما این است که از اول آبان که این طرح کلید می‌خورد تا تابستان پیش رو بتوانیم ۱۰ درصد مصرف خانگی را با کمک مردم کاهش دهیم.
وزیر نیرو گفت: از ۲۹.۵ مشترک برق در کشور، حدود ۳۰ درصد کم مصرف هستند که شامل ۸.۴ میلیون مشترک است، از سوی دیگر هم حدود ۴.۴ میلیون مشترک پرمصرف هستند که ۱۵ درصد مجموع را شامل می‌شود.
وی افزود: مشترکان کم‌مصرف، ۷ درصد و ۴.۴ میلیون مشترک پر مصرف،  ۴۳ درصد انرژی را مصرف می‌کنند. زمان آن رسیده که به کم مصرف‌ها دست‌ مریزاد گفته و از پرمصرف‌ها بخواهیم در میزان مصرف، به خوش مصرف‌‌ها نزدیک شوند.
وزیر نیرو درباره بورس انرژی هم گفت: کارهای زیادی در این ارتباط شده، با شرکت بورس انرژی هم جلسات متعدد و همکاری‌های نزدیکی صورت گرفته که اخیرا با پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی و با تصویب هیئت وزیران، در یک هفته پیش این مصوبه مورد انتظار صادر شد که بزودی پس از مهیا شدن دستورالعمل آن، اطلاع رسانی خواهد شد.
علاج ما اصلاح مصرف برق است. نیروگاه‌ها ساخته می‌شود و شبکه‌های انرژی توسعه می‌یابد، ۱۰۰ درصد جمعیت شهری و ۹۹.۷ درصد روستاهای ما زیر پوشش شبکه برق هستند، اما اگر مصرف ما صحیح نباشد بالاخره یک جایی تاب نخواهیم آورد.

فعالیت تولید کنندگان بخش خصوصی در بورس انرژی
وی گفت: ابتدا از مصارف ۵ مگاوات و بالاتر شروع خواهیم کرد و دیگر انحصار خرید برق توسط توانیر شکسته خواهد شد. نیازمندان به برق در بخش صنعت به طور مستقیم می‌توانند از تولید کنندگان بخش خصوصی در بورس انرژی خریداری کنند.
وی گفت: یک اتفاق مهم‌تری هم در این ارتباط رخ می‌دهد و آن این که تولید کنندگان بخش خصوصی که مطالبات قابل ملاحظه‌ای از توانیر و برق حرارتی بابت فروش انرژی دارند، بلافاصله پول برق خود را دریافت می‌کنند.
اردکانیان درباره اتلاف نهاده‌های انرژی در بخش آب و برق گفت: در شبکه توزیع برق توانستیم به دستاورد بزرگی در اسفند گذشته دست پیدا کنیم و آن این که تلفات شبکه توزیع، یک رقمی شد؛ یعنی به زیر ۱۰ درصد رسید و امید است تا پایان سال به ۹ درصد برسد.
وی افزود: در بخش آب هم میزان هدررفت حدود ۲۳ تا ۲۴ درصد است که هر سال کاهش می‌یابد و امید است تلفات فیزیکی ما در نرم جهانی قرار گیرد.
اردکانیان همچنین درباره برق هسته‌ای گفت: وزارت نیرو، بهره‌بردار برق هسته‌ای است و ساخت و فراهم کردن آن به عهده سازمان انرژی اتمی است. وقتی نیروگاهی مانند بوشهر که هم اینک یک هزار مگاوات آن در مدار است، فعالیت دارد، ما بهره‌بردار آن هستیم اما اطلاع داریم که تلاش‌های خوبی برای تکمیل واحدهای ۲ و ۳ این نیروگاه در دست انجام است که امید می‌رود وارد مدار شده و ظرفیت قابل ملاحظه‌ای به میزان فعلی اضافه شود.
وزیر نیرو همچنین در پاسخ به سوالی درباره چرایی همکاری نکردن اروپائی‌ها در خصوص برجام گفت: آنها اعلام کرده‌اند که به دلیل تحریم‌ها و ارعابی که توسط ایالات متحده صورت گرفته ناتوان از ایفای تعهداتشان هستند، اما ما ظرفیت بزرگی در اطراف خود داریم که آن هم کشورهای همسایه است.
وی با اشاره به ریاست چندین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی میان ایران و کشورهای همسایه از جمله فدارسیون روسیه، جمهوری عراق، جمهوری ارمنستان، قطر، تاجیکستان و افغانستان گفت: در اثر رفت و آمدها و تماس‌های منظمی که برقرار است امیدواری زیادی داریم که در همین شرایط تحریمی هم بتوانیم از این امکان و ارزش افزوده‌ای که در کشور داریم به نحو مناسبی استفاده کنیم. یکی از آماده‌ترین امکانات ما اتصال شبکه برق با همه این کشورهاست. بزودی از طریق جمهوری آذربایجان سیستم برق خود را با روسیه سنکرون و امکان تبادل انرژی را پیدا می‌کنیم. در عین حالی که موافقت‌‌نامه موقع اوراسیا هم فرصت مناسبی خوبی را برای ما فراهم کرد، از ۵ آبان امسال مذاکرات دائمی شدن این موافقت‌نامه شروع می‌شود. بازار حدود ۲۰۰ میلیونی منطقه اوراسیا بازار وسیعی پیش روی تولید کنندگان محصولات مختلف کشور است.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :