١٣٩٩/٠٩/٢٦ ٢:٠٩ ب ظ
کد خبر : ٧٢٣٠٧
یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد:
شرکت های پالایشی در مسیر سودآوری بیشتر
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه با کمرنگ تر شدن بیماری کرونا سود شرکت های پالایشی بهبود پیدا کرده است، گفت: اگر چشم انداز نرخ جهانی نفت در یکی دو سال آینده مثبت باشد، حاشیه سود نیز همچنان مثبت خواهد بود .
به گزارش سهام انرژی از سنا مصطفی محبی یک کارشناس بازار سرمایه درباره وضعیت شرکت های پالایشی گفت: در حال حاضر این انتظار وجود دارد که حاشیه سود تولید هر بشکه فراورده از نفت به بیش از ۶ درصد  افزایش پیدا کند.
وی اظهار داشت: شرکت های پالایشگاهی دوره ای را گذراندند که بیماری کرونا در دنیا حاکم بود و تقاضا برای فراورده های نفتی به شدت کاهش یافت ؛ از طرفی  از آنجا که در پی برقراری قرنطینه در کشورها حمل و نقل  دچار اختلال شد، تقاضا برای محصولاتی همچون سوخت جت و سوخت هواپیماهای مسافربری به شدت افت کرد.
محبی تاکید کرد:  افزایش حاشیه سود تولید هر بشکه فراورده از نفت نیازمند حمایت نهادهایی است که قیمت گذاری خوراک و بخشی از محصولات شرکت های پالایشی را انجام می دهند .
وی افزود: در حال حاضر شرکت های پالایشی، خوراک را  با نرخ ارزان تری نسبت به مدت مشابه در سال گذشته دریافت می کنند، اما این قدم مثبت ، کفایت بهبود عملکرد شرکت های پالایشی را نمی کند؛  چرا که این شرکت ها با گردش های مالی بسیار بالا فروشی بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان را رقم می زنند، اما سود خالص آنها بسیار ناچیز است . لذا این صنعت ، مستحق حاشیه سود بسیار بالاتری است .
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :