١٣٩٩/١٠/٠٧ ٢:٥٨ ب ظ
کد خبر : ٧٢٣٢٥
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در نشست خبری اعلام کرد:
درآمد ارزی صنعت پتروشیمی در سال ۹۹ فراتر از برنامه ریزی ها بوده است
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی از افتتاح هشت طرح این صنعت تا پایان سال خبر داد و گفت: درآمد ارزی صنعت پتروشیمی همانند سال ۹۸ با صادرات انجام شده، وضع بسیار مطلوبی را نشان می‌دهد و در ۹ ماهه سال ۹۹ هم عرضه ارز صنعت پتروشیمی به سامانه نیما فراتر از برنامه بوده است.
به گزارش خبرنگار سهام انرژی، بهزاد محمدی معاون وزیر نفت درامور پتروشیمی، امروز (یکشنبه، هفتم دی‌ماه) در نشست خبری به مناسبت گرامیداشت روز صنعت پتروشیمی، اظهار داشت: درآمد ارزی این صنعت همانند سال ۹۸ در وضع بسیار مطلوبی است به طوری که در ۹ ماهه سال ۹۹ عرضه ارز صنعت پتروشیمی به سامانه نیما فراتر از برنامه‌ هماهنگ شده با بانک مرکزی بوده است؛ این همان نقش مهم صنعت پتروشیمی در اقتصاد کلان کشور است.
وی با بیان اینکه قطار توسعه صنعت پتروشیمی در کشور با شتاب لازم در حال حرکت است و هر چند مدت یک‌بار شاهد بهره‌برداری از یک طرح عظیم پتروشیمی هستیم، گفت: از ابتدای سال تاکنون ۹ طرح پتروشیمی با دستور رئیس‌جهموری به بهره‌برداری رسیده است.
معاون وزیر نفت با استناد به آمارهای بین‌المللی درباره رشد تقاضای محصولات پتروشیمی اظهار کرد: آمارها نشان می‌دهد رشد تقاضا در بخش محصولات پتروشیمی بین ۴ تا ۵ درصد است، این درحالی است که رشد تقاضا در بخش نفت و فرآورده‌های نفتی در دنیا کمتر از یک درصد است. این موضوع مسئولیت ما را در توجه به این صنعت کلیدی دوچندان می‌کند.
محمدی با اشاره به اینکه منابع غنی و در دسترس نفت و گاز بعنوان خوراک، نیاز متنوع صنایع داخلی و بازارهای جذاب بین المللی ایجاب می‌کند که توسعه صنعت پتروشیمی همواره یکی از محورهای اصلی توسعه کشور باشد، ادامه داد: صنعت پتروشیمی سال گذشته ۳۵ میلیون تن خوراک گاز طبیعی، اتان، میعانات گازی، مایعات گازی، نفتا و  نفت سفید از صنعت نفت و گاز کشور دریافت کرده است که این میزان معاول ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.
وی  با بیان اینکه خوراک صنعت پتروشیمی در سال ۱۴۰۴ به معادل ۲ میلیون بشکه نفت خام در روز می رسد، تصریح کرد:‌ همچنین تا سال ۱۴۰۶ با طرح‌های در دست اجرا این رقم به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز خواهد رسید.
معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی تعداد مجتمع‌های تولیدی در سال ۹۸ را ۵۶ مجتمع عنوان کرد و با بیان اینکه این رقم هم‌اکنون ۶۴ مجتمع است، افزود: تا پایان سال با طرح‌های جدیدی که به مدار می‌آیند تعداد مجتمع‌های پتروشیمی به ۷۰ خواهد رسید.
به گفته محمدی، حدود ۳۰ درصد محصولات تولیدی صنعت پتروشیمی در صنایع داخلی به مصرف می رسد و ۷۰ درصد آن به کشورهای مختلف صادر می‌شود.
تنوع محصولات پتروشیمی شاخصه توسعه پایدار
وی با بیان اینکه در صنعت پتروشیمی هم‌اکنون ۹۰ نوع محصول تولید می‌شود که ۱۸ نوع آن پلیمری است و در ۳۳۳ گرید متنوع عرضه می‌شود، افزود:‌ تنوع محصولات به عنوان یکی از شاخصه‌های توسعه پایدار، در سال ۱۴۰۴ به ۱۰۴ و تا سال ۱۴۰۶ با طرح‌های در دست اجرا به ۱۲۴ می‌رسد که حاکی از تنوع سبد، همگام با توسعه است.
معاون وزیر نفت با بیان اینکه تا پایان سال ۱۴۰۰، ۲۷ طرح در قالب جهش دوم صنعت پتروشیمی به مرحله بهره‌برداری می‌رسد، اظهار کرد: ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی با افزایش ۵۰ درصدی از ۶۶ میلیون تن در پایان سال ۱۳۹۸ به ۱۰۰ میلیون  تن در سال ۱۴۰۰ می‌رسد و این بدان معناست که اهداف برنامه ششم توسعه به‌صورت صد در صد محقق می‌شود.
وی گفت: با بهره‌برداری از طرح‌های صنعت پتروشیمی درآمد این صنعت نیز از ۱۵ میلیارد دلار پایان سال ۹۸ به ۲۵ میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ می‌رسد.
محمدی با اشاره به اینکه ۲۸ طرح تا پایان سال ۱۴۰۴ در قالب جهش سوم صنعت پتروشیمی به بهره‌برداری خواهد رسید، ادامه داد: با بهره‌برداری از این طرح‌ها، ظرفیت این صنعت به سالانه ۱۳۳ میلیون تن با درآمد ۳۵ میلیارد دلار (برمبنای قیمت‌های سال ۹۵) خواهد رسید و رتبه ایران در تولید محصولات پایه در خاورمیانه به جایگاه نخست صعود خواهد کرد.
به گفته وی، برنامه‌ریزی مطلوبی برای گام چهارم توسعه صنعت پتروشیمی با هدف تقویت پایداری صنعت در همه ابعاد با تعریف طرح‌های راهبردی انجام شده است.
معاون وزیر نفت با تأکید بر اینکه در گام چهارم توسعه، ریل‌گذاری توسعه صنعت پتروشیمی براساس موجودی خوراک تا ۱۴۰۶ انجام شده است، افزود: با بررسی خوراک‌های قابل دریافت از صنعت نفت در سال‌های آتی و استفاده از محصولات پایه به عنوان خوراک و همینطور بررسی میزان واردات محصولات پتروشیمی و نیاز صنایع پایین‌دستی، ۳۰ طرح راهبردی برای تحقق توسعه پایدار و تعریف شده‌اند.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان اینکه ۳۰ طرح راهبردی در این صنعت تعریف شده است، تصریح کرد: این طرح‌ها با حجم سرمایه‌گذاری ۱۶ میلیارد دلار، سالانه ۲۰ میلیون تن به ظرفیت صنعت پتروشیمی خواهند افزود.
محمدی، طرح‌های راهبردی را در سه گروه خوراک ترکیبی، تولید پروپیلن و طرح‌های پیشران عنوان کرد و گفت: سه طرح خوراک ترکیبی با هدف استفاده بهینه از خوراک‌های در دسترس برای تولید محصولات متنوع تعریف شده است که مجوزها صادر شده و مراحل اجرایی دو طرح از آن‌ها آغاز شده است.
افزایش ظرفیت پروپیلن و توسعه زنجیره این محصول
وی با تأکید بر اینکه طرح‌های تولید پروپیلن به منظور افزایش ظرفیت پروپیلن در کشور و توسعه زنجیره این محصول اجرا می‌شوند، اظهار کرد: در حال حاضر در بخش پالایشگاه و پتروشیمی ۹۵۰ هزار تن پروپیلن تولید می‌شود و افزایش به حدود ۴.۵ میلیون تن می‌تواند بهترین خبر برای صنعت پتروشیمی کشور باشد.
به گفته معاون وزیر نفت، PDH سلمان فارسی به عنوان نخستین طرح تولید پروپیلن از پروپان در کشور، GTPP اسلام‌آباد، MTP بندر دیر، GTP بندر امیرآباد، GTPP بندرانزلی، ۳ طرح MTP در پارک پروپیلن عسلویه با استفاده از ۵ میلیون تن متانول تولیدی در منطقه و طرح PDH پارس در عسلویه، طرح‌های افزایش تولید پروپیلن هستند.
 
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :