١٣٩٩/١٠/٠٩ ٣:٤٣ ب ظ
کد خبر : ٧٢٣٣١
بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال ۹۸
ثبت صادرات 3 میلیون لیتر بنزین از ایران به طور روزانه در سال 98
بر اساس گزارش تفریغ بودجه سال ۹۸ که توسط رئیس دیوان محاسبات قرائت شد، ایران که تا سال ۹۷ واردکننده بنزین بود، امروز به صادرکننده بنزین تبدیل شده و در سال ۹۸ به‌صورت میانگین ۳ میلیون لیتر در روز صادرات بنزین داشته است.
به گزارش سهام انرژی، مهرداد بذرپاش، رئیس دیوان محاسبات در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، نهم دی‌ماه) مجلس شورای اسلامی، گزارش این دیوان را درباره تفریغ بودجه سال ۹۸ قرائت کرد.
در بخشی از این گزارش آمده است: میزان تولید بنزین در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ افزایش داشته است که دلیل عمده آن، قرار گرفتن پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس در مدار تولید بوده است. ضمناً با توجه به سهمیه‌بندی و افزایش قیمت بنزین از اواخر آبان سال ۹۸ و همچنین شیوع ویروس کرونا در ماه‌های پایانی سال، میزان مصرف بنزین کاهش یافته است.
با توجه به افزایش تولید و کاهش مصرف بنزین، کشور ما که تا سال ۹۷ واردکننده بنزین بود و به‌طور متوسط در سال ۹۷ روزانه ۴.۵ میلیون لیتر بنزین وارد می‌کرد، به صادرکننده بنزین تبدیل شد و در سال ۹۸ به‌صورت میانگین ۳ میلیون لیتر در روز صادرات بنزین داشته است که افزون بر جلوگیری از خروج ارز بابت واردات بنزین، موجب ورود ارز حاصل از صادرات بنزین در سال ۹۸ و هفت ماهه سال ۹۹ به ترتیب حدود ۴۹۰ و ۱.۳۹۷ میلیون دلار شده است.
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :