١٣٩٩/١١/٠٤ ٩:٢٣ ق ظ
کد خبر : ٧٢٣٦٩
معاون وزیر نفت در امور پالایش وپخش نفت گفت:
ایران بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است
معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه ایران بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است، گفت: با این حجم از فروش و صادرات، معامله ای نبوده که پولی از دولت ضایع شده باشد.
به گزارش سهام انرژی از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، علیرضا صادق آبادی در حاشیه بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، با اشاره به اینکه در سال ۹۶ ، روزانه ۱۷ میلیون لیتر بنزین وارد کشور می‌شد، افزود:  با ادامه این روند و با توجه به رشد مصرف بنزین، سالانه به حجم واردات اضافه می شد بطوریکه در سال 98 به رقمی در حدود ۳۵ الی ۴۰ میلیون لیتر در روز می رسید.
صادق آبادی تاکید کرد: در سالهای ۹۷ و ۹۸ نه تنها واردات بنزین متوقف شد بلکه از تیرماه پارسال بازاریابی برای صادرات بنزین آغاز و از شهریورماه صادرات به کشورهای دیگر نیز اجرایی شد؛ بنابراین باید گفت نه تنها هیچ ارزی برای واردات بنزین از کشور خارج نشد بلکه کمک قابل توجهی به ارزآوری برای کشور نیز صورت گرفت.
وی تصریح کرد: هم‌اکنون شرکت ملی پالایش و پخش بزرگترین تولید کننده و بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است که به کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، ارمنستان، اذربایجان، کردستان عراق به طور مستقیم بنزین صادر می کند.
معاون وزیر نفت با اشاره به عرضه فرآورده های نفتی در بورس انرژی توضیح داد: هم اکنون ۱۲۰ شرکت با ما همکاری می کنند؛ اگر بستر بورس انرژی وجود نداشت هیچ یک از شرکت های مذکور با این مجموعه همکاری نمی کردند و این حجم از فروش به کشورهای همسایه اتفاق نمی افتاد.
وی با تاکید براینکه اطلاع رسانی عمومی، شرایط یکسان و فرصت های برابر به ایجاد یک رقابت شفاف منجر می‌شود، ادامه داد: اگر بستر بورس انرژی وجود نداشت نمی توانستیم به این میزان از صادرات دست یابیم.
به گفته صادق آبادی بعد از برداشته شدن تحریم ها باید عرضه فرآورده ها در کانال بورس انرژی ادامه پیدا کند.
وی در خاتمه درباره مبادلات مالی فروش فرآوده ها در شرایط تحریم تاکید کرد: اقدامات هوشمندانه‌ای برای نقل و انتقال مالی این معاملات انجام شد که در برخی موارد با ریسک‌های بسیاری همراه بود.
‎‌اما مهمترین نکته این است که با این حجم از فروش، معامله ای نبوده که پولی از دولت ضایع شده باشد و ما درصدد بازگرداندن وجوه حاصل از صادرات باشیم.
 
برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :