١٣٩٩/١١/٠٤ ٣:١١ ب ظ
کد خبر : ٧٢٣٧٠
تربتی در نشست خبری درنمایشگاه صنعت نفت بیان کرد:
کاهش تولید و افت فشار در پارس جنوبی صحت ندارد
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: تولید گاز کشور به روزانه ۱۰۰۰ میلیون مترمکعب برابر با شش میلیون بشکه نفت در روز رسیده است و این گفته کاهش تولید و افت فشار در پارس جنوبی صحت ندارد.
به گزارش خبرنگار سهام انرژی، حسن منتظرتربتی امروز در حاشیه بیست‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در نشست خبری اظهار کرد: بیشتر این مصرف در حوزه گرمایش است که باید بهینه‌سازی شود زیرا افزایش تولید به تنهایی پاسخگوی رفع نیاز مصرف کشور نیست.
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه مصرف گاز کشور اکنون با کاهش دمای هوا در بخش خانگی به بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است، گفت: در بخش نیروگاهی نیز روزانه ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون مترمکعب مصرف می‌شود.
منتظر تربتی با بیان اینکه صادرات گاز به عراق و ترکیه در جریان است، گفت: صنعت گاز در بخش‌های مختلف از جمله شبکه‌های توزیع، توربین‌ها و پالایشگاه‌ها از تولید داخل بهره می‌برد و اشتغال‌زایی خوبی در این صنعت ایجاد شده است.
وی از افزایش تولید روزانه گاز طبیعی در کشور خبر داد و گفت: ایران تولیدکننده عمده گاز است و در همین روزها مجموع تولید گاز کشور به حدود هزار میلیون مترمکعب در روز  معادل حدود روزانه ۶ میلیون بشکه نفت رسیده که رقم قابل توجهی است.
وی با تأکید بر اینکه کاهش تولید و افت فشار در پارس جنوبی صحت ندارد، تصریح کرد: مصرف گاز کشور اکنون با کاهش دمای هوا در بخش خانگی به بیش از ۶۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است. در بخش نیروگاهی نیز روزانه ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون مترمکعب مصرف می‌شود.
ظرفیت پالایش بیش از یک میلیارد مترمکعبی گاز در کشور
معاون وزیر نفت در امور گاز ادامه داد: ظرفیت پالایش گاز کشور هم‌اکنون روزانه یک میلیارد و ۳۱ میلیون مترمکعب است و ظرفیت روزانه ۹۰۰ میلیون مترمکعب انتقال گاز نیز در کشور وجود دارد.
تربتی اظهار کرد: هرچند تولید گاز افزایش می‌یابد، اما این موضوع به ثروت در کشور تبدیل نمی‌شود، زیرا عمده این مقدار گاز در بخش‌های گرمایشی در داخل کشور مصرف می‌شود، بنابراین تلاش داریم با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان برای بهینه‌سازی مصرف هم پا به پای تولید گاز پیش برویم تا اقدام‌های خوبی در عرصه بهینه‌سازی انجام دهیم.
وی تأکید کرد: به هر حال پدیده‌ای مانند پارس جنوبی کمتر اتفاق می‌افتد و ما خوشبختانه این شانس را در کشور داشتیم که مخزنی به نام پارس جنوبی داشته باشیم و امروز هم این مخزن را به حداکثر تولید رساندیم و این موضوع نشان می‌دهد افزایش تولید به تنهایی نمی‌تواند پاسخگوی نیاز کشور باشد و ما باید روی موضوع بهینه‌سازی هم کار ویژه‌ای داشته باشیم.
معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان اینکه اکنون زمینه‌های مختلفی در بخش نیروگاه‌ها برای بهینه‌سازی ایجاد شده است، اظهار کرد: در بخش صنایع و بخش‌های خانگی کارهایی در زمینه نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دنبال می‌شود؛ زمینه نرم‌افزاری از بابت موضوع فرهنگ‌سازی و مدیریت مصرف و سخت‌افزاری از باب نوع ساخت ساختمان‌ها و وصل تجهیزاتی که گازسوز هستند.
تربتی با بیان اینکه باید طبق برنامه به‌سوی مصارفی که ارزش افزوده بیشتری دارند حرکت کنیم، گفت: صادرات گاز به ترکیه و عراق هم در روزهای گذشته بدون هیچ مشکلی در جریان بوده است، خوشبختانه به دلیل نوع توزیع گاز که در سال‌های گذشته اتفاق افتاده است و خطوط لوله سراسری که در دالان‌های غرب، مرکز و شرق ساخته شده یک شبکه پایدار گاز داریم.
وی در ادامه با تاکید بر بهره‌مندی صنعت گاز از توان داخلی کشور، اظهار کرد: صنعت گاز کشور خوشبختانه روی حوزه کارآیی داخلی تمرکز بیشتری داشته است و همه کالاهای مصرفی در بخش شبکه‌های توزیع در داخل کشور تولید می‌شود.
طلب ۶ میلیارد دلاری ایران از عراق
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران  در پاسخ به پرسشی درباره مطالبات ایران از عراق و کاهش صادرات گاز به این کشور، گفت: در هفته‌های گذشته هیئتی ازسوی دولت به عراق رفتند و نشست‌هایی هم در آنجا برگزار شد البته موضوع مطالبات ارزی ما از عراق مربوط به بانک مرکزی است و آنها این بحث را دنبال می‌کنند که نتایج خوبی هم داشتند؛ مجموع طلب ایران از عراق هم به حدود ۶ میلیارد دلار می‌رسد که بخشی از آن منتقل شده است و بخشی از آن باید در جریان همین گفت‌وگوها منتقل شود.
تربتی همچنین با بیان اینکه پتروشیمی‌ها مطابق روال پیش گاز مصرف می‌کنند، یادآور شد: به دلیل اینکه اکنون در اوج مصرف گاز در زمستان هستیم از آنها خواهش کردیم که تعمیراتشان را در زمستان قرار دهند و بخشی از آنها به واسطه تعمیراتی که انجام می‌دهند، مصرف‌کننده گاز نیستند.

برچسب ها
چاپ خبر چاپ خبر
ارسال به دیگران ارسال به دیگران
نظرات
نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
نظر :